skad-sie-biora-negatywne-uczucia

Wkradają się jak złodziej i sieją niemałe spustoszenie. W pracy, w szkole czy tak po prostu. Nigdy nie wiesz gdzie i kiedy Tobą zawładną. Bywa, że wywracają świat do góry nogami. Uciążliwe i męczące? Na pewno. Czy wiesz skąd się biorą „złe” uczucia i jak się ich skutecznie pozbyć?

Poczucie winy, siostra lęku i strachu

To kolejne z listy negatywnych uczuć i wiąże się z niską samooceną. Czując się winnym jesteśmy przekonani o zaniedbaniu obowiązku lub o popełnionym złym uczynku, po których należy nam się sroga kara. Dopada nas uczucie odpowiedzialności za porażkę i błąd. Fakt, że nie udaje nam się sprostać danym zadaniom powoduje, że uczucie winy robi się u nas nawykiem. Bierze się ono także z niezdecydowania lub nieświadomości podjęcia słusznej decyzji.

Z poczuciem winy wiążą się jeszcze lęki i strach, które łączą się z takimi schorzeniami jak astma, cukrzyca, chroniczny ból czy rak. W współczesnym społeczeństwie brak informacji o ty, jak o nasze zdrowie psychiczne należy dbać. Warto ćwiczyć sztukę „odizolowania się”. To recepta na znalezienia spokoju i poczucia celowości naszego istnienia. Ucz się wiary w siebie i własne możliwości.

Gniew, czyli kompleks niższości i bezsilności

To uczucie gwałtowne i niekontrolowane. Reagując nim dajesz dowód na to, że brakuje Ci samokontroli, masz poczucie niskiej wartości, a nawet cierpisz na brak godności i zrozumienia. Gniew podobnie, jak zaniżona samoocena, powstaje z skumulowanych złych doświadczeń z dzieciństwa czy bycia obiektem śmiechu i kpin. Skutkuje to wykształceniem przekonania o trudności w osiąganiu celów, a to prowadzi do frustracji i podsyca wściekłość.

Anna Konopka