skąd się biorą konflikty w związku

Konflikty prędzej czy później pojawiają się w każdym związku. W końcu wchodzimy w relację z człowiekiem, który ma nieco inne nawyki i zwyczaje. Nie ma dwóch takich samych osób. Nawet bliźnięta jednojajowe miewają inne preferencje dotyczące spędzania czasu wolnego. Skąd biorą się konflikty w związku i jak je rozwiązywać?

Konflikty w związku wynikają z braku komunikacji

Większość konfliktów w związku wynika z braku odpowiedniej komunikacji. Przez komedie romantyczne i wzruszające historie miłosne wyrośliśmy w przeświadczeniu, że gdy dwoje ludzi się kocha, to działa dokładnie tak samo. Tymczasem każdy inaczej myśli, nie ma tak naprawdę żadnych rzeczy oczywistych. W związku z tym warto wszystko ze sobą szczerze przedyskutować. Poczynając od wyjścia na urodziny do kolegi, a skończywszy na urozmaiceniach w życiu seksualnym. To, że jesteśmy z kimś, nie oznacza, że druga strona na pewno pójdzie z nami na urodziny kolegi. Gdy jej tego wcześniej nie zaproponujemy, może się okazać, że umówi się z koleżanką na spacer.  To, że ty chcesz wypróbować seks oralny, nie znaczy, że druga strona jest do tego równie entuzjastycznie nastawiona.  Z tego wynikają wszelkie konflikty w związku, z braku świadomości, że nic nie jest oczywiste i pewne.

Niedostrzeganie potrzeb partnera

Bardzo często jedna strona ignoruje potrzeby partnera, w tym potrzebę bliskości i czułości. Ta, która tego nie otrzymuje, czuje się pokrzywdzona i niekochana. Jednak zazwyczaj nie mówi o tym wprost, tylko odsuwa się od partnera, aby pokazać mu, że nie zgadza się na takie traktowanie. Partner jednak może nie odgadnąć przyczyny nagłej zmiany postępowania.

Próba zmieniania partnera

Gdy wchodzimy z kimś  w związek, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy akceptujemy go takim, jakim naprawdę jest. Bardzo często wychodzimy z założenia, że zmienimy drugą stronę  na czułą i pracowitą. Tak jednak niemal nigdy się nie dzieje. Aby nastąpiła zmiana, musi jej pragnąć także druga osoba.

Odmienne podejście do seksu

Konflikty w związku bardzo często rozgrywają się na tle seksualnym. Jedna osoba pragnie uprawiać seks częściej niż druga. Jedna osoba lubi ostry seks, a druga delikatniejszy. Jedna osoba lubi oral, a druga go nie znosi. Jedna osoba traktuje seks jako sport, a dla drugiej oznacza budowanie bliskości i brak czułości po, jest dla niej czymś nie do wybaczenia. Różnice na tle seksualnym w końcu wyjdą na jaw i mogą zniszczyć relację.

Inne formy spędzania czasu wolnego

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące czasu wolnego. Jedni są domatorami i oglądają telewizję, drugich takie formy aktywności zabijają od środka, takie osoby czują się sfrustrowane siedzeniem w domu i martwe za życia.  Bardzo trudno pogodzić oczekiwania dotyczące czasu wolnego, gdy jedno z was ceni aktywność, a drugie lubi siedzieć w domu.

Inne podejście do związku i wierności

Nie dla każdego związek oznacza to samo. Niektóre pary pozwalają sobie na więcej, inne na mniej. Warto od początku zdefiniować, czym jest dla nas związek i jakie są granice, których żadne z nas nie może przekraczać.

Odmienne podejście do ślubu i dzieci

Nie każdy marzy o ślubie i dzieciach. Jedni nie chcą ani jednego, ani drugiego. Drudzy chcą tylko ślubu, a trzeci tylko dzieci.  Warto ustalić na samym początku, co sądzicie o małżeństwie i czy chcecie w ogóle mieć dzieci.