siedzacy-tryb-zycia-zwieksza-ryzyko-rozwoju-raka-piersi

Od zawsze wiadomo, że ruch to zdrowie a siedzący tryb życia nie jest naszym sprzymierzeńcem. Taki tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób nowotworowych, także raka piersi.

Rak piersi może wystąpić u kobiety w każdym wieku. Wpływ na rozwój choroby mają nie tylko czynniki genetyczne ale również cywilizacyjne i przyjmowane leki. Liczba chorych niestety wciąż wzrasta.

Rozwój choroby

Rak piersi rozwija się z komórek, które budują gruczoł piersiowy. Niektóre bardzo groźne nowotwory piersi mogą być spowodowane tkanką tłuszczową lub włóknistą sutków. W komórkach dochodzi do mutacji, na skutek czego dochodzi do zmian chorobowych.

Siedzący tryb życia

Liczba zachorowań na raka piersi wiąże się ze zmianem stylu życia kobiet oraz ich przyzwyczajeń. Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej oraz przyrost masy ciała i otyłość powodują zwiększenie ryzyka pojawienia się choroby nowotworowej.

Aktywność fizyczna

Aktywny tryb życia wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Brak ćwiczeń w połączeniu z otyłością jest przyczyną około 33% zachorowań na raka piersi. Rezygnacja z jakiejkolwiek aktywności fizycznej może nas drogo kosztować. Odpowiednia dawka ruchu pomoże pozbyć się dodatkowych kilogramów. Będziemy czuć się o wiele lepiej i zapewnimy sobie ochronę przed chorobami. Zdrowy i aktywny tryb życia jest wrogiem raka piersi, warto więc wstać z kanapy i poświęcić trochę czasu na sport.

Siedzący tryb życia nie sprawi, że będziemy zdrowsze. Rak piersi to poważna choroba nowotworowa. Jej skutki mogą być tragiczne dla naszego życia i zdrowia. Zmiana stylu życia, na bardziej aktywny pozwoli uchronić nas przed szkodliwymi skutkami choroby. Właściwa profilaktyka i badania dodatkowo wzmocnią ochroną przed rozwojem raka piersi. Żyjąc aktywnie będziemy mogły cieszyć się dobry samopoczuciem i zdrowiem przez długi czas.

Katarzyna Antos