Sezonowy spadek nastroju
Edgar Hernández z Unsplash

Sezonowy spadek nastroju znany też jako sezonowe zaburzenie afektywne to przypadłość, która często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Niestety, liczby godzin, w których świeci słońce, nie możemy wydłużyć. Na szczęście nie musimy bezsilnie oczekiwać wiosny. Mamy bowiem realny wpływ na swoje samopoczucie, z którego warto korzystać. Jak przetrwać sezonowy spadek nastroju?

Spis treści:

  1. Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne?
  2. Sposoby na sezonowy spadek nastroju – podróż do ciepłych krajów
  3. Depresja sezonowa – kiedy pomocna może okazać się psychoterapia?
  4. Jak aktywność fizyczna przeciwdziała jesiennej depresji?
  5. Dieta przeciwdziałająca depresji – co powinna zawierać?
  6. Kiedy sezonowy spadek nastroju wymaga wsparcia specjalisty?

Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne?

Sezonowe zaburzenie afektywne, które w obiegowej opinii funkcjonuje jako depresja sezonowa, to realny problem, a nie tylko usprawiedliwienie dla spadku produktywności. Temu zagadnieniu poświęcono wiele badań naukowych. Potwierdziły one istnienie sezonowego zaburzenia afektywnego. Pojawia się ono, gdy dociera do nas zmniejszona ilość promieni słonecznych. Choć dzień skraca się wraz z nastaniem lata, to dopiero zrównanie godzin widnych z ciemnością uświadamia nam problem. Ten często staje się szczególnie dokuczliwy po zmianie czasu. Cofanie wskazówek zegara powoduje bowiem duży szok dla organizmu, który wcześniej stopniowo oswajał się z krótkim dniem.

Sposoby na sezonowy spadek nastroju – podróż do ciepłych krajów

Sezonowy spadek nastroju niektóre osoby usiłują zwalczać, wyjeżdżając do ciepłych krajów. Na to rozwiązanie mogą sobie jednak pozwolić specjaliści, którzy dobrze zarabiają i mogą zdalnie wykonywać swoje obowiązki. Nawet wyjazd do Hiszpanii korzystnie wpływa na samopoczucie, choć na Półwyspie Iberyjskim dzień trwa dokładnie tyle samo co w Polsce. Jednak wschód słońca następuje z ok. 2-godzinnym opóźnieniem, przez co zachód też ma miejsce 2 godziny później niż nad Wisłą. W Hiszpanii przeważają słoneczne dni. Zima też jest dużo łagodniejsza. Jednak nie każdy może do niej wyjechać, gdyż nie każdego na to stać.  Z pomocą przychodzi fototerapia, czyli naświetlanie się lampami o określonym natężeniu.

Depresja sezonowa – kiedy pomocna może okazać się psychoterapia?

Ponadto na sezonowe zaburzenie afektywne pomóc może psychoterapia, zwłaszcza gdy spadek nastroju wynika bardziej z wewnętrznych przekonań niż spadku syntezy serotoniny i wzrostu poziomu melatoniny (hormonu snu). Niektóre osoby od dziecka słyszą, że jesień to trudny czas, kiedy nic się nie chce. Nasiąkają tym przekazem i traktują go jako własny. Nad podejściem do krótkich dni można pracować, ale wsparcie psychologiczne nie zawsze rozwiązuje problem. W jaki sposób można poprawić swoje samopoczucie, gdy noc przeważa nad dniem?

Jak aktywność fizyczna przeciwdziała jesiennej depresji?

Badania psychologiczne wykazały, iż regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na wydzielanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. Niestety, szybko zapadający zmrok często zniechęca nas do uprawiania sportu. Gdy wracamy do domu jest już za ciemno. Poza tym wiele osób boi się wyjść wówczas do parku. Na szczęście pewne problemy można rozwiązać. Np. nic nie stoi na przeszkodzie, aby do pracy docierać pieszo. W ten sposób można zapewnić sobie kontakt z promieniami słonecznymi oraz porcję ruchu. Jeśli niemożliwy staje się jogging, można zapisać się na siłownię lub badmintona halowego.

Dieta przeciwdziałająca depresji – co powinna zawierać?

Rozpatrując sezonowy spadek nastroju, należy również zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Ciężkostrawne posiłki, duża ilość słodyczy – wszystko to sprawia, że czujemy się ociężali i zmęczeni. Osoby, które spożywają produkty pełnoziarniste, stawiają na naturalne źródła kwasów omega-3 takie jak tłuste ryby morskie oraz świeże owoce i warzywa, zazwyczaj mają więcej energii do działania. Wykazują się też zwiększoną kreatywnością i zadowoleniem z życia.

Kiedy sezonowy spadek nastroju wymaga wsparcia specjalisty?

W przypadku, gdy sezonowe zaburzenie afektywne utrzymuje się nieco dłużej, należy skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Czasem konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Antydepresanty mogą okazać się przydatne, podobnie jak psychobiotyki, czyli probiotyki korzystnie oddziałujące na zdrowie psychiczne, w tym nastrój.

Zapraszamy do lektury: