rozstanie z narcyzem
Zdjęcie autorstwa Howapicx Fotografia z Pexels

Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Gdy mamy do czynienia z człowiekiem, który cierpi na tę przypadłość, powinniśmy mieć się na baczności. Narcyz to jednostka niezwykle toksyczna, która potrafi zmienić życie swojego partnera w piekło. Mało tego, zawsze wypiera się winy i przypisuje ją swojej drugiej połówce. Dzięki świetnie opanowanej manipulacji robi to w sposób niezwykle przekonujący. Rozstanie z narcyzem to najlepsze, co można zrobić, gdy odkryjemy, z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Na co przygotować się, zrywając tego typu znajomość?

Spis treści:

  1. Obietnica zmiany zachowania i zachęcanie do powrotu
  2. Agresja wobec byłej partnerki, wspólnych dzieci czy zwierząt
  3. Oczernianie byłej partnerki
  4. Próba zaszkodzenia byłej partnerce poprzez kradzież pieniędzy itp.
  5. Cyberprzestępczość. Włamania na maila i konta w mediach społecznościowych
  6. Rozstanie z narcyzem a stalking
  7. Agresja słowna
  8. Dlaczego nie należy prowokować narcyza?

Obietnica zmiany zachowania i zachęcanie do powrotu

Rozstanie z narcyzem powinno być traktowane jako krok ostateczny. Tutaj nie ma miejsca na powroty. Niestety, narcyz do perfekcji opanował sztukę manipulacji. W rezultacie potrafi tak wzbudzać litość i pozytywne emocje, by przekonać nas do powrotu. Musisz sobie uświadomić, że ktoś taki jest silnie zaburzony. To nie normalny partner, który nie ma dla ciebie czasu i postanawia zmodyfikować swoje plany tak, aby znajdować go dla rodziny. Narcyz nie wykazuje empatii, nie rozumie wielu rzeczy, na dodatek nie czuje potrzeby zmiany. Postępując w ten, a nie inny sposób, tylko na tym zyskuje. Narcyz nie zapisze się też na psychoterapię, ponieważ byłby to cios w jego wątłe ego. Podczas ewentualnych spotkań z psychoterapeutą będzie nim manipulował lub tylko udawał chęć zmiany. Obietnica zmiany zachowania i zachęcane do powrotu to coś, na co musisz się psychicznie przygotować. Znajdź w sobie siłę, by postawić na asertywność. Narcyz na pewno przywoła dobre wspomnienia i na początku będzie miły. Jednak z czasem ponownie wyjdzie z niego toksyk.

Agresja wobec byłej partnerki, wspólnych dzieci czy zwierząt

Rozstanie z narcyzem to coś, do czego należy przygotować się na wielu frontach. Agresja wobec byłej partnerki, wspólnych dzieci, zwierząt domowych czy kosztownego sprzętu to coś, co zdarza się znacznie częściej, niż w związku ze zdrową osobą. Ktoś taki, gdy odżyje jego rana narcystyczna, potrafi stać się bardzo nieprzyjemny. Przemoc to coś, czego należy się spodziewać. Dlatego nigdy nie zostawaj w mieszkaniu z narcyzem, nawet jeśli to jest twoją własnością. Postaraj się o to, aby policja usunęła go z lokalu albo na czas załatwiania kwestii formalnych, przeprowadź się do rodziców. Chroń dzieci i zwierzęta domowe. Decydując się na rozstanie z partnerem, musisz liczyć się z tym, że może zabić psa, którego podobno lubi. W związku z tym dzieci, zwierzęta i cenny dobytek zabierz ze sobą w bezpieczne miejsce.

Oczernianie byłej partnerki

Musisz przygotować się również na to, że na twój temat zaczną krążyć nieprzyjemne plotki. Oczernianie byłej partnerki to często spotykana praktyka. Narcyz nigdy nie przyzna się do winy za rozstanie. Zawsze sceduje ją na byłą partnerkę. Może twierdzić, że borykasz się z alkoholizmem, narkomanią lub dopuszczasz się zdrad. Może wymyślać również plotki dotyczące twojego życia zawodowego, w tym puszczać dalej w świat informację, że sypiasz ze swoim szefem, fałszujesz faktury etc.

Próba zaszkodzenia byłej partnerce poprzez kradzież pieniędzy itp.

Narcyz często próbuje zaszkodzić byłej partnerce na różne sposoby. Chroń swoje finanse, zmień hasło do konta, wykup w banku dodatkowe zabezpieczenia. Kontroluj na bieżąco stan rachunku. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek próby wyłudzenia lewego kredytu na swoje dane osobowe. Narcyz to człowiek gotowy na wszystko. Za to, że zdecydowałaś się z nim rozstać, będzie usiłował się zemścić.

Cyberprzestępczość. Włamania na maila i konta w mediach społecznościowych

Cyberprzestępczość to nie zawsze sprawka nieznanego hakera, który akurat trafił na twoje konto. Zdarza się, że rozstanie z narcyzem pcha go w kierunku działań niezgodnych z prawem. Włamania na maila czy konta w mediach społecznościowych stają się wówczas faktem. Zabezpiecz je nowymi hasłami, korzystaj z dwustopniowej weryfikacji przy logowaniu. Nie klikaj w żadne podejrzane wiadomości od swojego eks.

Rozstanie z narcyzem a stalking

Narcyz zazwyczaj nie potrafi pogodzić się z myślą, że postanowiłaś się z nim rozstać. Sytuacja boli go tak bardzo, że może uprawiać stalking. Jeśli zaczniesz spotykać go pod swoim domem, biurem czy w galerii handlowej, miej się na baczności. Gdy on do ciebie wydzwania lub wypisuje, mimo wyraźnego sprzeciwu z twojej strony, wystąp o zakaz zbliżania się i poinformuj o zajściach policję.

Agresja słowna

Wprawdzie agresja słowna nie jest najgorszym, co może ci zafundować osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości, to musisz mieć dystans do oskarżeń, które padają pod twoim adresem. Ktoś taki może wypominać ci fikcyjne i wyimaginowane wady. Twierdzić, że jesteś złą matką, kiepską pracownicą, nieatrakcyjną kobietą. Ta przemoc psychiczna ma podkopać twoją pewność siebie. Jednak od ciebie zależy, jak na nią zareagujesz. Agresja słowna będzie mniej bolesna, jeśli uświadomisz sobie, z jak bardzo zaburzonym człowiekiem masz do czynienia.

Dlaczego nie należy prowokować narcyza?

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości potrafią posunąć się bardzo daleko. W związku z tym staraj się nie wchodzić z nimi w otwarty konflikt, ponieważ możesz na tym sporo stracić.  Gdy zdenerwujesz narcyza, ten będzie się na tobie mścił i cię karał na różne wyrafinowane sposoby.