Kobieta na rynku pracy Psychologia

Jak walczyć z agresją słowną?

jak-walczyc-z-agresja-slowna

Ludzie różnią się charakterem. Nasze podejście do świata kształtują rodzice i rówieśnicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego komentarze ranią innych. Jak radzić sobie z koleżanką, która zazdrości nam sukcesów?

Każdy z nas pragnie czuć się docenionym. Czasem wystarczy życzliwe słowo. Właściciele małych przedsiębiorstw nie zawsze mogą przyznać swoim pracownikom wysoką premię. Chętniej jednak wywiązujemy się ze swoich obowiązków w miejscach, gdzie nas chwalą. Wystarczy, że szef doceni naszą kreatywność. Drobne gesty sprawiają nam ogromną przyjemność. Niestety, bardzo łatwo można ukrócić radość. Wystarczy złośliwy komentarz.

Zazdrosna koleżanka

Nie wszyscy mają szczęście do koleżanek z pracy. Niektórzy dzielą biurko z osobami, którymi kieruje zazdrość. Takie osoby nie pozostaną obojętne na pochwałę szefa. Jeśli ten doceni ich koleżankę, one przypną jej łatkę donosicielki lub dotkliwie zranią słowem.

Jawna niechęć

Wśród zazdrośników można wyróżnić kilka grup. Niektórzy nie kryją się ze swoją niechęcią. Bez ogródek dzielą się swoimi przemyśleniami i złośliwościami. Czasem zazdrość przyjmuje zakamuflowaną postać. Pod płaszczykiem życzliwości kryje się zawiść. Jak radzić sobie z ukrytym wrogiem, który wykorzystuje każdą okazję, żeby nas zranić?

Zakamuflowane złośliwości

Teoretycznie koleżanka nie zrobiła nic złego, aczkolwiek nieprzyjemne słowa wypowiedziane pod nosem dotknęły nas do żywego. Większość osób w takiej sytuacji ucieka od problemu. Ludzie nie lubią wchodzić w otwarte konflikty. Warto jednak pamiętać, iż brak reakcji stanowi swoiste przyzwolenie na złośliwe komentarze. Jeśli nie spróbujemy rozwiązać problemu, możemy być pewni, że będzie on narastał.

Inteligentny agresor

Każdy zna przynajmniej jedną osobę, której nie można odmówić sprytu i inteligencji. Tacy ludzie wiedzą, gdzie wbić szpilkę, żeby najmocniej bolało. Osoby, które czują satysfakcję, krzywdząc innych, perfekcyjnie wybierają ofiary. Tacy ludzie potrafią trafnie ocenić, czy dana osoba zareaguje na uszczypliwości. Jeśli zauważą, iż w podobnych sytuacjach pozostaje bierna, wezmą ją na celownik.

Irmina

Ludzie różnią się charakterem. Nasze podejście do świata kształtują rodzice i rówieśnicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego komentarze ranią innych. Jak radzić sobie z koleżanką, która zazdrości nam sukcesów?

Poniżanie jako próba dowartościowania

Zazdrośnik umniejszając nasze zasługi, próbuje się dowartościować. Do złośliwości najczęściej posuwają się jednostki zakompleksione, które opryskliwością i cynizmem pragną ukryć własne braki. Ludzie, którzy są świadomi własnej wartości, nie muszą uciekać się do takich metod.

Brak reakcji a poczucie bezkarności

W związku z tym, iż brak reakcji rodzi poczucie bezkarności, warto reagować na zaczepki. Nasza odpowiedź powinna być natychmiastowa. Zazdrośnik zapewne nie spodziewa się riposty. Uciekając się do uszczypliwości, był przekonany, że nie dojdzie do konfrontacji. Reagując, należy patrzeć agresorowi w oczy. Wiele osób nie wytrzymuje kontakt wzrokowego. Zazwyczaj wstyd okazuje się silniejszy.

Ucinanie złośliwych spekulacji

Gdy padają złośliwe komentarze pod naszym adresem, możemy krótko uciąć spekulację, mówiąc: „Nie życzę sobie, abyś zwracała się do mnie w ten sposób”. Wypowiadając te słowa, wysyłamy zazdrośnikowi jasny komunikat, że to my ustalamy zasady.

Technika odbitej piłeczki

Wysoką skutecznością charakteryzuje się technika odbitej piłeczki. Po złośliwym komentarzu możemy poprosić agresora o powtórzenie wypowiedzi, ponieważ nie jesteś pewna, czy dobrze zrozumiałaś jej sens. To rozwiązanie sprawia, że zazdrośnik musi się tłumaczyć.

W związku z tym, iż każdy człowiek zasługuje na szacunek, nie należy przechodzić obojętnie obok złośliwości. Brak reakcji utwierdza agresora w przekonaniu, iż pozostaje bezkarny.

Irmina

Komentarze (4)

Tess

7 lat temu

Wolę zachować spokój. Czasami wdanie się w dyskusję prowokuje krzykacza do jeszcze gorszego zachowania, bo takie zachowanie to prowokacja. Spokój jest bardziej karzący. Potem zwykle takie osoby bardziej unikają mnie niż ja ich, bo źle się czują, wiedząc o swoim złym z chowaniu. Jeśli ktoś celowo wbija szpilki to wie, że ta osoba da się sprowokować.

pati25

7 lat temu

Owszem.Najlepszym rozwiązaniem w przypadku takiego zachowania,agresji słownej jest natychmiastowa reakcja,wyjaśnienie tego.Lecz niektórzy wolą lekceważyć te ataki względem siebie.

Mindi

7 lat temu

Niestety te niepohamowane zachowania są dość często spotykane i świadczą o braku kultury osobistej. Współczuję zazdrośnikom i nerwusom ich złych emocji ale jeszcze bardziej osobom, które muszą znosić te brzydkie zachowania. I mnie spotkają takie przykrości, ale nie posuwam się do pyskówek, staram się lekceważyć takie zachowania a potem unikać takich osób.

Emilly27k

7 lat temu

Obecnie teraz ten temat powinien zostać poruszany ze względu na to,że nasze zachowania się zmieniają codziennie. Nie panujemy nad naszymi emocjami.

Zostaw komentarz