jak-walczyc-z-agresja-slowna

Ludzie różnią się charakterem. Nasze podejście do świata kształtują rodzice i rówieśnicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego komentarze ranią innych. Jak radzić sobie z koleżanką, która zazdrości nam sukcesów?

Każdy z nas pragnie czuć się docenionym. Czasem wystarczy życzliwe słowo. Właściciele małych przedsiębiorstw nie zawsze mogą przyznać swoim pracownikom wysoką premię. Chętniej jednak wywiązujemy się ze swoich obowiązków w miejscach, gdzie nas chwalą. Wystarczy, że szef doceni naszą kreatywność. Drobne gesty sprawiają nam ogromną przyjemność. Niestety, bardzo łatwo można ukrócić radość. Wystarczy złośliwy komentarz.

Zazdrosna koleżanka

Nie wszyscy mają szczęście do koleżanek z pracy. Niektórzy dzielą biurko z osobami, którymi kieruje zazdrość. Takie osoby nie pozostaną obojętne na pochwałę szefa. Jeśli ten doceni ich koleżankę, one przypną jej łatkę donosicielki lub dotkliwie zranią słowem.

Jawna niechęć

Wśród zazdrośników można wyróżnić kilka grup. Niektórzy nie kryją się ze swoją niechęcią. Bez ogródek dzielą się swoimi przemyśleniami i złośliwościami. Czasem zazdrość przyjmuje zakamuflowaną postać. Pod płaszczykiem życzliwości kryje się zawiść. Jak radzić sobie z ukrytym wrogiem, który wykorzystuje każdą okazję, żeby nas zranić?

Zakamuflowane złośliwości

Teoretycznie koleżanka nie zrobiła nic złego, aczkolwiek nieprzyjemne słowa wypowiedziane pod nosem dotknęły nas do żywego. Większość osób w takiej sytuacji ucieka od problemu. Ludzie nie lubią wchodzić w otwarte konflikty. Warto jednak pamiętać, iż brak reakcji stanowi swoiste przyzwolenie na złośliwe komentarze. Jeśli nie spróbujemy rozwiązać problemu, możemy być pewni, że będzie on narastał.

Inteligentny agresor

Każdy zna przynajmniej jedną osobę, której nie można odmówić sprytu i inteligencji. Tacy ludzie wiedzą, gdzie wbić szpilkę, żeby najmocniej bolało. Osoby, które czują satysfakcję, krzywdząc innych, perfekcyjnie wybierają ofiary. Tacy ludzie potrafią trafnie ocenić, czy dana osoba zareaguje na uszczypliwości. Jeśli zauważą, iż w podobnych sytuacjach pozostaje bierna, wezmą ją na celownik.

Irmina