Migrena

Różne postacie migreny

rozne-postacie-migreny

Spędza sen z powiek tysiącom ludziom i bardzo utrudnia komfort życia. Ból, który przeszywa. Ból, który potrafi zrozumieć tylko ta osoba, która go doświadcza.

Znana od ponad 3000 lat wciąż nie daje się całkowicie „okiełznać” współczesnej medycynie. Nie jest chorobą, która bezpośrednio zagraża życiu, jednak zdecydowanie pogarsza jego jakość. Ból migrenowy uniemożliwia wykonywania prostych, codziennych czynności, nie mówiąc o przyjemnościach.

Co to jest migrena?

Migrena jest określeniem charakteryzującym grupę chorób neurologicznych o złożonym podłożu, charakteryzujących się napadowymi, nawracającymi bólami głowy o przewlekłym przebiegu. Z reguły trwa przez całe życie, z charakterystycznymi okresami zaostrzeń i remisji.

Obecnie migrena dotyka 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn – około 6% mężczyzn cierpi na bóle migrenowe i aż 18% kobiet.

Rodzaje migreny

Podstawowy podział wyodrębnia migrenę bez aury i migrenę z aurą (tzw. migrenę klasyczną).

Migrena bez aury

Występuje u około 75% cierpiących na migrenę. Zalicza się do niej migrena miesiączkowa u kobiet z bólami głowy, pojawiającymi się przed krwawieniem.

Zuzanna Górka

Spędza sen z powiek tysiącom ludziom i bardzo utrudnia komfort życia. Ból, który przeszywa. Ból, który potrafi zrozumieć tylko ta osoba, która go doświadcza.

Zasadą rozpoznania jest wystąpienie u chorego przynajmniej 5 napadów bólowych, spełniających następujące kryteria:

1) napad trwa nie krócej niż 4 godziny i nie dłużej 72 godziny (u osób poniżej 15. roku życia napad trwa co najmniej 1 godzinę),

2) występują minimum 2 z poniższych objawów:

 • ból ogranicza się do jednej połowy głowy,
 • ból ma charakter pulsujący
 • ból upośledza zwykłe, codzienne funkcjonowanie chorego,
 • objawy nasilają się podczas normalnej aktywności fizycznej.

3) bólowi towarzyszą:

 • nudności i/lub wymioty,
 • fotofobia (nadwrażliwość na światło) i/lub fonofobia (nadwrażliwość na dźwięki).

Migrena z aurą

Charakteryzuje się występowaniem aury czyli wrażeń zmysłowych, najczęściej pod postacią tzw. mroczka migocącego czyli drgającego, powiększającego się ubytku w polu widzenia. Aura może trwać do 60 min. po czym następuje tyle samo lub krócej trwająca bezobjawowa przerwa, a po niej ból migrenowy o charakterystycznym przebiegu.

Zuzanna Górka

Spędza sen z powiek tysiącom ludziom i bardzo utrudnia komfort życia. Ból, który przeszywa. Ból, który potrafi zrozumieć tylko ta osoba, która go doświadcza.

 

Wśród migren z aurą wyróżnia się:

 • typową aurę z migrenowym bólem głowy,
 • typową aurę z bólem głowy innym niż migrenowy (czyli nie spełniający kryteriów bólu migrenowego),
 • typową aurę bez bólu głowy,
 • rodzinną migrenę połowiczo-poraźną (charakteryzującą się współwystępowaniem obok bólów głowy niedowładu mięśniowego połowiczego oraz występowaniem tego schorzenia u innych członków rodziny chorego),
 • sporadyczną migrenę połowiczo-poraźną,
 • migrenę typu podstawnego

Drogie Panie, jeżeli rozpoznajecie u siebie wymienione objawy i częsty, silny ból głowy nie jest Wam obcy, a domowe sposoby nie pomagają, koniecznie udajcie się do swojego lekarza.

Zuzanna Górka

Komentarze (18)

Inga

11 lat temu

Jestem posiadaczką migreny bez aury.Przychodzi nagle i niespodziewanie,najczęściej w nocy.Czasem trzyma tylko parę godzin,czasem kilkanaście,ale niekiedy trafiają mi się ataki trwające kilka dni.I wtedy jest koszmar.A niestety jestem uczulona na główny składnik czynny leków przeciwmigrenowych i po zażyciu ich dosłownie „umieram”,więc zostaje tylko ludowa medycyna: palnąć się w palec i bólu zapomnimy o głowie!

sirena46

11 lat temu

irena napisał(a):
> Witam.
> @filodendron ja też na ból głowy używam rezonatora biofotonowego i mi pomaga, mam model bv harmonic a kupiłam go na pokazie na który trafiłam przez przypadek, ale może niech Pani napisze do instytutu Bona Vita.

Nie jest do końca udowodnione czy to urządzenie faktycznie pomaga. Jednak w jaki sposób te firmy sprzedają rezonator to moim zdaniem zwykłe naciąganie przeważnie chorych ludzi. Dzwonią do starszych osób i zapraszają do hoteli na badania. Demonstrują tam działanie „cudownego urządzenia”, a następnie zachęcają do jego zakupu za kwotę bagatela PIĘĆ TYSIĘCY ZŁOTYCH za gotówkę lub na raty.
Wystarczy wejść na różne fora o tym urządzeniu i trochę poczytać.

irena

11 lat temu

Witam.
@filodendron ja też na ból głowy używam rezonatora biofotonowego i mi pomaga, mam model bv harmonic a kupiłam go na pokazie na który trafiłam przez przypadek, ale może niech Pani napisze do instytutu Bona Vita.

[od Redakcji:post został edytowany ze względu na naruszenie pkt.7 Regulaminu]

sirena46

11 lat temu

Na bóle głowy cierpię od młodych lat. Często tez dopadają mnie migreny, które występują z mdłościami, bólami oczu i wymiotami. Kto nie cierpiał na gól głowy może być szczęściarzem. Mnie często boli głowa, a teraz w okresie menopauzy jeszcze częściej mnie ta „przyjemność spotyka”. Trwa to nieraz 2-3 dni, ale potrafi człowieka wykończyć.

filodendron

11 lat temu

Magda 10,muszę to powiedzieć szwagrowi i siostrzenicy ,bo oni bardzo cierpią.A gdzie to można kupić?

magda10

11 lat temu

myślę, że mogę pomóc. Na migrenę cierpiałam przez ok 5 lat i lekarstwa na migrenę które są bardzo silne zniszczyły mi żołądek, więc musiałam odstawić, a bez leków które chociaż trochę łagodziły nie dawałam rady funkcjonować. W końcu trafiłam do lekarza który zajmuje się leczeniem przy pomocy medycyny naturalnej ii wzięłam u niego 10 zabiegów z akupunktury. Bóle były słabsze, nawet słabsze niż przy zażywaniu lekarstw/. Po 10 zabiegach zaproponował mi, abym kupiła rezonator biofotonowy bo to jest szansa na to, aby na zawsze pozbyć się migreny. Po długiej rozmowie zdecydowałam, że kupię i stosowałam 3 miesiące i rzeczywiście migrena nie wróciła, aż żałuję że trafiłam na tego lekarza dopiero po 5 latach cierpienia.

Pozdrawiam, mam nadzieję, że pomogłam

drobina

12 lat temu

Na migrenę cierpię od wielu, wielu lat, chyba jeszcze od czasów szkoły podstawowej. U mnie chyba ma to podłoże dziedziczne (od strony ojca). Na migrenę cierpiała moja babcia, mój tato, ja i moje córki również. Próbowałam wielu środków przeciwbólowych – bez większych rezultatów. Jedynym lekiem, który mi czasami pomaga, jest polopiryna S.
Linet: mam nadzieję, że u mnie będzie podobnie, jak u Ciebie i migreny „gdzieś” znikną. Ostatnio zauważyłam, że mam coraz rzadsze i krótsze napady migreny i też nie wiem dlaczego. Odkąd jestem na emeryturze, to jestem spokojniejsza, nie stresuję się, nie muszę się nigdzie spieszyć… Może to też jest jakiś powód?

Annagata

12 lat temu

na migrenę cierpię od kilkunastu lat.Nie mam aury.mroczków,tęczy i innych objawów.zaczyna się zawsze niespodziewanie i najczęściej w nocy.zwykle trwa do kilkunastu godzin,czasem dwa-trzy dni.Ale zdarzyło mi się mieć ataki,które trzymały mnie tydzień.i właśnie po jednym z takich ataków,połączonym z mdłościami,wymiotami,wstrętem na światło i dźwięk,mój błędnik zwariował.Podejrzewano chorobę Meniera,ale na szczęście skończyło się na strachu,bo dla mnie byłaby to katastrofa.Ale błędnik nie wrócił do stanu przed atakiem,niestety tak mu zostało.

babka

12 lat temu

Ja też jestem przypadkiem, podobnie do Linet, że bóle migrenowe mnie opuściły. Nie chciałabym ich powrotu, o nie.

summer

12 lat temu

Twój przypadek jest faktycznie wielce pocieszający, Linet!:). Oby zdanie: „Z reguły trwa przez całe życie, z charakterystycznymi okresami zaostrzeń i remisji” nie dotyczyło Ciebie! (i mnie;)!)

linet

12 lat temu

Summer, to nieprawda,że migrena trwa przez całe zycie. Cierpiałam kiedyś na tę przypadłość co najmniej 2 razy w miesiącu. Przeszła mi równie nagle ,jak sie pojawiła i nawet nie umiem trafić na ślad jej zniknięcia. Nie chodzi o to,że jej poszukuję, tylko chciałabym odkryć, co ją spłoszyło:)
Właściwie to się tym nawet nie chwalę w obawie,żeby jej o sobie nie przypomnieć, ale chcę Ci dać trochę nadziei, że Ciebie też kiedyś opuści.
Mam nadzieję,że docenisz czym ryzykuję:)
I zaraz, na wszelki wypadek, zacznę odczyniać uroki z odpukiwaniem w niemalowane i spluwaniem przez lewe ramię:)

summer

12 lat temu

Ale się młodo poczułam:):):). A tak serio to się nie mogę z Tobą Emilly zgodzić w tym temacie (że migrena to choroba ludzi młodych): moja mama cierpiała na migreny do końca życia, więc nie liczę na to, że mi ta przypadłość kiedyś minie. W artykule też jest napisane, że migrena trwa z reguły przez całe życie, co nie do końca jest prawdą, bo małe dzieci raczej na nią nie cierpią;). U mnie, niestety, muzykoterapia w ataku migreny nie ma racji bytu; wszelkie bodźce: dźwiękowe, wizualne, zapachowe – są w tym czasie nieprzyjemne:(

Emilly27k

12 lat temu

Niestety te bóle są okropne wiem coś na ten temat. Amol częściowo pomaga złagodzić ból.Moja metod to sen podczas słuchania muzyki, może być radio.Ataki migrenową przeważnie towarzyszą najczęściej młodym ludziom takim jak ja.

summer

12 lat temu

Jest chyba właśnie tak, jak piszesz, lalakosi. Moją mamę np. głowa bolała z niewielkimi przerwami, moja siostra ma bardzo silne ataki, takie kilkugodzinne z różnymi sensacjami a ja mam coś pośredniego. Jeśli zaś chodzi o porównanie do alergii – to moja lekarka rodzinna stwierdziła niedawno, że mogę mieć te migreny w związku z alergią właśnie!
Mi też nic nie pomaga!:(

lalakosi

12 lat temu

Summer z tego co ja wiem z migrena jest jak z alergia – za kazdym razem jest neico inna, dlatego nie ma jednego zlotego sposobu . Ja z migrena zmagam sie od wielu lat i nie znalazlam lekarstwa. Poczatkowo ulge przynosily silne tabletki na recepte przeciwbolowe, ale teraz juz nie dzialaja. Najlepszy na zlagodzenie objawow jest u mnie amol – zarowno wcieram go w glowe jak i pije z woda. Bardzo ciekawa jestem wplywu akupunktury ale niestety w moim miescie nie znalazlam specjalisty, a bopje sie isc do pierwszego lepszego gabinetu.

pati25

12 lat temu

Bóle głowy,które ja mam można by nazwać taką lekką odmianą,rodzajem migreny.Część objawów charkterystycznych dla tej migreny występuje w moim przypadku.Jest to migrena bez aury.Żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagają.Po trzech dniach ból mija

summer

12 lat temu

Migrena trwa max. 3 dni? Czyli jeśli u mnie ból utrzymuje się do 4 a nawet 5 dni, to nie jest to migrena? Może to i prawda, bo leczenie przeciwmigrenowe u mnie nie zadziałało:(. Ale – z drugiej strony – wszelkie objawy wskazują na migrenę właśnie….

Zostaw komentarz