Natura i eko Teraz EKO

Recykling to nie moda, lecz konieczność

recykling-to-nie-moda

W obecnych czasach recykling to nie moda, lecz konieczność. Dlaczego wykorzystywanie odpadów jest tak ważne?

Wielkie wysypisko czyli planeta ziemia

Ilość wysypisk śmieci i składowisk odpadów może przerażać. Produkujemy tony śmieci, które lądując na wysypiskach, rozkładają się przez długie lata. Uczestniczymy przez to w procesie zanieczyszczania naszej planety. Nielegalne składy odpadków czy wywożenie śmieci do lasów to tylko kropla w morzu. Problem zanieczyszczeń już dawno osiągnął skalę globalną. Ekologiczne zachowania to szansa na uratowanie ziemi i lepsze życie jej mieszkańców. W dobie konsumpcjonizmu produkujemy wielkie ilości śmieci, co niestety odbija się na środowisku.

Recykling to nie moda

Dawniej uważano, że recykling to w dużej mierze moda. Bycie eko było czymś w rodzaju trendu, nie mając zbyt dużo wspólnego z prawdziwą ochroną środowiska. Dziś zupełnie inaczej spoglądamy na ponowne wykorzystywanie odpadów. Puszki, szklane butelki, plastik oraz papier to tworzywa, którym możemy nadać powtórne życie. Oznacza to mniejszą ilość śmieci czyli nie tylko oszczędności ale przede wszystkim mniejsze zanieczyszczenia powietrza i ziemi. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery staje się znacznie mniejsza. Dzięki recyklingowi możemy także pozyskać energię, nie szkodząc środowisku.

Drugie życie czyli powtórne wykorzystanie przedmiotów

Używamy ogromne ilości sprzętu elektronicznego, który również trafia na wysypiska. Ten rodzaj śmieci także może być zdatny do ponownego wykorzystania. Elektrośmieci uczestniczą w trzecim stopniu recyklingu. Wszelkie stopy metali, dzięki odpowiedniej obróbce, można zużyć po raz kolejny. To samo tyczy się innych tworzyw. Robiąc pufę z butelek czy koszyk z papierowej wikliny przedłużamy życie naszej planety. Z plastikowych butelek można wyprodukować bluzę, buty a nawet wyposażenie samochodu. Warto więc zadbać o segregację śmieci i świadome podejście do ochrony środowiska.recykling

Jeśli nie chcemy mieć coraz większych problemów ze zdrowiem i oddychać zanieczyszczonym powietrzem, zwracajmy uwagę na problemy środowiska. Recykling to nie moda, lecz konieczność, nie zapominajmy więc o tym. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę dla ekologii. Wystarczy domowa utylizacja, ograniczenie przedmiotów czy ich ponowne użycie. Żyjemy na jednej planecie, więc dbajmy o nasze wspólne dobro.

Dodaj komentarz