Natura i eko Teraz EKO
Żyj według zasady 3R – co to znaczy?

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!
Najważniejsze są codzienne zachowania, drobne czynności i uczenie się proekologicznych przyzwyczajeń. To właśnie one mają największy wpływ na środowisko i mogą realnie przyczynić się do poprawy życia na ziemi.
Zasada 3R
Najprostszym i bardzo popularnym ekologicznym podejściem do surowców, konsumpcji oraz energii jest tzw. „zasada 3R”: Reduce, Reuce, Recycle. Te trzy przykazania ekologów oznaczają ograniczenie ilości odpadów i konsumpcji (do przedmiotów niezbędnych), wielokrotne używanie tych rzeczy (by odpadów było jak najmniej) i w końcu recykling (przetworzenie przedmiotów, które już dłużej nie nadają się do użytku).
Reduce – ograniczaj
Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy. W jaki sposób zadbać o środowisko? Rób listę zakupów tylko z produktami pierwszej potrzeby. Kupuj produkty w większym opakowaniu zamiast kilku mniejszych i zawsze zużywaj je do końca. Używaj toreb na zakupy z materiału. Nie kupuj prasy – korzystaj z bibliotek!
M. Borowik
Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!
Reuse – użyj ponownie
W dzisiejszym świecie króluje jednorazowość. Tymczasem wiele rzeczy, które pozornie są jednokrotnego użytku, można wykorzystywać na różne sposoby (słoiki, plastikowe opakowania, butelki – do przechowywania innych produktów).
Ważne jest też, by przestawić się z myślenia sezonowego na długofalowe – nie kupować rzeczy tylko na chwilę i wyrzucać je, gdy przestaną być modne. A jeśli już moda odgrywa dla nas dużą rolę, oddajmy nieużywane ubrania komuś z rodziny, bez czekania, aż odleżą swoje w szafie. To samo dotyczy innych przedmiotów: zabawek, książek, filmów. Wielokrotne używanie wcale nie musi oznaczać nudy. Sprzęty czy ubrania można na różne sposoby przerabiać i wykazywać się pomysłowością w dostosowywaniu ich do swoich potrzeb. Ekologia to także kreatywność!
M. Borowik
Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!
Recycle – odzyskuj
W końcu jednak na każdą rzecz przychodzi kres. Warto wtedy wiedzieć jak prawidłowo je zutylizować, by po przetworzeniu odzyskać surowce wtórne. Bardzo ważne jest w tym wypadku właściwe segregowanie odpadów. Oprócz podstawowego podziału na papier, szkło i plastik powinniśmy jeszcze składować osobno metale, materiały, odpady organiczne i przeterminowane leki (oddawane do aptek). Szczególnie niebezpieczne dla środowiska są tzw. elektrośmieci i zużyte baterie. Można je bezpłatnie zutylizować w wielu wyznaczonych punktach.
Zasada 3R to nie tylko wybór ekologicznego życia. To także sposób na nauczenie się racjonalnego i oszczędnego wydawania pieniędzy. Mniejszy konsumpcjonizm oznacza redukcję odpadów i czystsze środowisko. Warto myśleć przyszłościowo i zmieniać świat – zaczynając od siebie.
M. Borowik
« Kiedy boli ząb
pati25
12 lat temu
Ludzie nie tylko wyrzucają do lasów śmieci ale także zdarza się że wylewają szambo,wyrzucają zdechłe psy,kooty.A potem to gnije,jest smród a nieczystości wsiąkają w glebę.Jak ludzie tak mogą robic.To straszne .
jkokosza
12 lat temu
Teraz już wiem, że żyję według zasady 3 R . Zawsze staram się dbać o naturalne środowisko, które ciągle wymaga zainteresowania i pielęgnacji z naszej strony. Nie mogę znieść widoku wysypywanych śmieci pod śmietnikiem, nie wspomnę już o lasach, gdzie butelek, puszek i innych odpadów pełno a szkoda, bo przyroda jest tak piękna.:)
ell@
12 lat temu
No własnie, ja też im bardzo współczuję.
I nie zawsze są to bezdomne, niedomyte osoby. Serce mi się ścisnęło, jak zastałam tam kiedyś starszą panią, wyglądającą na taką – która mieszka w czyściutkim mieszkanku – ale jeśli jest sama – to starcza jej na czynsz i leki – a reszta … – masakra.
GloriaVictis
12 lat temu
Na moim osiedlu nigdy ich nie widziałam, ale ogólnie uważam, że robią kawał dobrej roboty- tak naprawdę to głównie dzięki nim jest np. odzysk aluminium z puszek. Kiedyś trafiłam na informację, że w ciągu roku zbierają parę ton aluminium, ale nie pamiętam czy to było w skali kraju czy Warszawy, ale coś mi się wydaje, że w skali miasta. Bezdomność jest straszna, a każdy radzi sobie jak umie.
ell@
12 lat temu
A jaki macie stosunek do buszujących w śmieciach tzw. zbieraczy ? Sp-nia zainstalowała zamek w śmietniku, żeby inni nie podrzucali nam swoich śmieci – ale tym samym odcięła tych biedaków od możliwości wyszperania sobie czegoś .. no i ja niestety .. nie mogę się przemóc i nie zamykam tych drzwi na klucz.No ale inna sprawa, że śmieci na ogół wyrzuca mąż.
topik4433
12 lat temu
Podczas studiów mieszkałam w bloku i często widziałam reklamówkę z pieczywem zawieszoną na uchwycie kontenera. Ja zawsze resztki kładłam na parapecie, a ptaszki były tak spostrzegawcze, po kilku minutach je porywały.
GloriaVictis
12 lat temu
Tak jakby nie można było tego chleba pokroić i wyrzucić na trawę dla ptaków. Straszliwie mnie wkurza widok bochenków chleba przy śmietniku.
okulary
12 lat temu
Zasada do stosowania się w życiu do 3 R jest elementarną podstawą w trosce o dbałość środowiska .
Ja segreguję to co mam wyrzucić do odpowiednich pojemników.Właśnie istnieje duża potrzeba żeby zwrócić uwagę,co się kupuje niepotrzebne rzeczy,co nie wiadomo co z nimi potem zrobić.Zauważyłam również jak leży wyrzucone pieczywo obok śmietnika.
GloriaVictis
12 lat temu
ell@ to czy spółdzielnia stawia jeden pojemnik na plastik i papier, czy oddzielne to zależy od tego z jaką firmą ma podpisaną umowę. Też się kiedyś na to wkurzałam, ale okazało się, że są firmy którym tak jest wygodniej odbierać odpady i potem same je sobie segregują na poszczególne surowce. Ale prawdą jest, że ja też nie spotkałam się na osiedlach z kontenerami na odpady organiczne, a szkoda.
malgosia74
12 lat temu
Bo któż inny, jak nie my sami, możemy pomóc Naturze i w związku z tym zasada 3R pozwala nam przyczynic się do ochrony srodowiska 🙂 Większość osób ja stosuje bo chce jak najdłużej czerpać z Darów Natury . Modne Ecko staje sie coraz bardziej popularne i warto zyc w zgodzie z Naturą 🙂 Świetny artykuł.
ell@
12 lat temu
Staram się od dawna żyć zgodnie z zasadą 3R i bardzo mnie złości wygląd osiedlowych śmietników – w których stoją tylko pojemniki na „odpady suche” – gdzie miesza się tworzywo sztuczne z papierem – oraz brak tam pojemników na szkło. Mieszkańcy mogą sobie w domu do woli !! segregować organiczne, nieorganiczne ect- a potem nie ma co z tym zrobić – wszystko wymiesza się w wielkich pojemnikach osiedlowego śmietnika. Skandal – że spółdzielnie mieszkaniowe nie mają obowiązku (?) stosowania się do zasad 3R.
izabelle
12 lat temu
Ja staram się już od dawna żyć w zgodzie z naturą. Robię co mogę w tej kwestii: segregacja, oszczędności, brak foliowych torebek w moim domu i co też ważne uświadamianie innym, że takie życie jest nie tyle modne co ważne aby utrzymać naszą planetę przy życiu.
bess22
12 lat temu
Tak naprawdę nie wiedziałam,że żyję zgodnie z zasadami 3R.Cieszę się,że ten artykuł potwierdził moje przekonania do stylu ekologicznego.Myślę,że warto dbać o środowisko dla siebie i przyszłych pokoleń.Nikt nie ma prawa niszczyć tego co służy innym ludziom.
sara
12 lat temu
Właśnie się dowiedziałam że żyję według zasady 3R a nauka racjonalnego i oszczędnego wydawania pieniędzy trwa u mnie całe życie a w szczególności po zakupach.