Natura i eko Teraz EKO

Żyj według zasady 3R – co to znaczy?

zyj-wedlug-zasady-3r-co-to-znaczy

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!

Najważniejsze są codzienne zachowania, drobne czynności i uczenie się proekologicznych przyzwyczajeń. To właśnie one mają największy wpływ na środowisko i mogą realnie przyczynić się do poprawy życia na ziemi.

Zasada 3R

Najprostszym i bardzo popularnym ekologicznym podejściem do surowców, konsumpcji oraz energii jest tzw. „zasada 3R”: Reduce, Reuce, Recycle. Te trzy przykazania ekologów oznaczają ograniczenie ilości odpadów i konsumpcji (do przedmiotów niezbędnych), wielokrotne używanie tych rzeczy (by odpadów było jak najmniej) i w końcu recykling (przetworzenie przedmiotów, które już dłużej nie nadają się do użytku).

Reduce – ograniczaj

Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy. W jaki sposób zadbać o środowisko? Rób listę zakupów tylko z produktami pierwszej potrzeby. Kupuj produkty w większym opakowaniu zamiast kilku mniejszych i zawsze zużywaj je do końca. Używaj toreb na zakupy z materiału. Nie kupuj prasy – korzystaj z bibliotek!

M. Borowik

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!

Reuse – użyj ponownie

W dzisiejszym świecie króluje jednorazowość. Tymczasem wiele rzeczy, które pozornie są jednokrotnego użytku, można wykorzystywać na różne sposoby (słoiki, plastikowe opakowania, butelki – do przechowywania innych produktów).

Ważne jest też, by przestawić się z myślenia sezonowego na długofalowe – nie kupować rzeczy tylko na chwilę i wyrzucać je, gdy przestaną być modne. A jeśli już moda odgrywa dla nas dużą rolę, oddajmy nieużywane ubrania komuś z rodziny, bez czekania, aż odleżą swoje w szafie. To samo dotyczy innych przedmiotów: zabawek, książek, filmów. Wielokrotne używanie wcale nie musi oznaczać nudy. Sprzęty czy ubrania można na różne sposoby przerabiać i wykazywać się pomysłowością w dostosowywaniu ich do swoich potrzeb. Ekologia to także kreatywność!

M. Borowik

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!

Recycle – odzyskuj

W końcu jednak na każdą rzecz przychodzi kres. Warto wtedy wiedzieć jak prawidłowo je zutylizować, by po przetworzeniu odzyskać surowce wtórne. Bardzo ważne jest w tym wypadku właściwe segregowanie odpadów. Oprócz podstawowego podziału na papier, szkło i plastik powinniśmy jeszcze składować osobno metale, materiały, odpady organiczne i przeterminowane leki (oddawane do aptek). Szczególnie niebezpieczne dla środowiska są tzw. elektrośmieci i zużyte baterie. Można je bezpłatnie zutylizować w wielu wyznaczonych punktach.

Zasada 3R to nie tylko wybór ekologicznego życia. To także sposób na nauczenie się racjonalnego i oszczędnego wydawania pieniędzy. Mniejszy konsumpcjonizm oznacza redukcję odpadów i czystsze środowisko. Warto myśleć przyszłościowo i zmieniać świat – zaczynając od siebie.

M. Borowik

Komentarze (14)

pati25

12 lat temu

Ludzie nie tylko wyrzucają do lasów śmieci ale także zdarza się że wylewają szambo,wyrzucają zdechłe psy,kooty.A potem to gnije,jest smród a nieczystości wsiąkają w glebę.Jak ludzie tak mogą robic.To straszne .

jkokosza

12 lat temu

Teraz już wiem, że żyję według zasady 3 R . Zawsze staram się dbać o naturalne środowisko, które ciągle wymaga zainteresowania i pielęgnacji z naszej strony. Nie mogę znieść widoku wysypywanych śmieci pod śmietnikiem, nie wspomnę już o lasach, gdzie butelek, puszek i innych odpadów pełno a szkoda, bo przyroda jest tak piękna.:)

ell@

12 lat temu

No własnie, ja też im bardzo współczuję.
I nie zawsze są to bezdomne, niedomyte osoby. Serce mi się ścisnęło, jak zastałam tam kiedyś starszą panią, wyglądającą na taką – która mieszka w czyściutkim mieszkanku – ale jeśli jest sama – to starcza jej na czynsz i leki – a reszta … – masakra.

GloriaVictis

12 lat temu

Na moim osiedlu nigdy ich nie widziałam, ale ogólnie uważam, że robią kawał dobrej roboty- tak naprawdę to głównie dzięki nim jest np. odzysk aluminium z puszek. Kiedyś trafiłam na informację, że w ciągu roku zbierają parę ton aluminium, ale nie pamiętam czy to było w skali kraju czy Warszawy, ale coś mi się wydaje, że w skali miasta. Bezdomność jest straszna, a każdy radzi sobie jak umie.

ell@

12 lat temu

A jaki macie stosunek do buszujących w śmieciach tzw. zbieraczy ? Sp-nia zainstalowała zamek w śmietniku, żeby inni nie podrzucali nam swoich śmieci – ale tym samym odcięła tych biedaków od możliwości wyszperania sobie czegoś .. no i ja niestety .. nie mogę się przemóc i nie zamykam tych drzwi na klucz.No ale inna sprawa, że śmieci na ogół wyrzuca mąż.

topik4433

12 lat temu

Podczas studiów mieszkałam w bloku i często widziałam reklamówkę z pieczywem zawieszoną na uchwycie kontenera. Ja zawsze resztki kładłam na parapecie, a ptaszki były tak spostrzegawcze, po kilku minutach je porywały.

GloriaVictis

12 lat temu

Tak jakby nie można było tego chleba pokroić i wyrzucić na trawę dla ptaków. Straszliwie mnie wkurza widok bochenków chleba przy śmietniku.

okulary

12 lat temu

Zasada do stosowania się w życiu do 3 R jest elementarną podstawą w trosce o dbałość środowiska .
Ja segreguję to co mam wyrzucić do odpowiednich pojemników.Właśnie istnieje duża potrzeba żeby zwrócić uwagę,co się kupuje niepotrzebne rzeczy,co nie wiadomo co z nimi potem zrobić.Zauważyłam również jak leży wyrzucone pieczywo obok śmietnika.

GloriaVictis

12 lat temu

ell@ to czy spółdzielnia stawia jeden pojemnik na plastik i papier, czy oddzielne to zależy od tego z jaką firmą ma podpisaną umowę. Też się kiedyś na to wkurzałam, ale okazało się, że są firmy którym tak jest wygodniej odbierać odpady i potem same je sobie segregują na poszczególne surowce. Ale prawdą jest, że ja też nie spotkałam się na osiedlach z kontenerami na odpady organiczne, a szkoda.

malgosia74

12 lat temu

Bo któż inny, jak nie my sami, możemy pomóc Naturze i w związku z tym zasada 3R pozwala nam przyczynic się do ochrony srodowiska 🙂 Większość osób ja stosuje bo chce jak najdłużej czerpać z Darów Natury . Modne Ecko staje sie coraz bardziej popularne i warto zyc w zgodzie z Naturą 🙂 Świetny artykuł.

ell@

12 lat temu

Staram się od dawna żyć zgodnie z zasadą 3R i bardzo mnie złości wygląd osiedlowych śmietników – w których stoją tylko pojemniki na „odpady suche” – gdzie miesza się tworzywo sztuczne z papierem – oraz brak tam pojemników na szkło. Mieszkańcy mogą sobie w domu do woli !! segregować organiczne, nieorganiczne ect- a potem nie ma co z tym zrobić – wszystko wymiesza się w wielkich pojemnikach osiedlowego śmietnika. Skandal – że spółdzielnie mieszkaniowe nie mają obowiązku (?) stosowania się do zasad 3R.

izabelle

12 lat temu

Ja staram się już od dawna żyć w zgodzie z naturą. Robię co mogę w tej kwestii: segregacja, oszczędności, brak foliowych torebek w moim domu i co też ważne uświadamianie innym, że takie życie jest nie tyle modne co ważne aby utrzymać naszą planetę przy życiu.

bess22

12 lat temu

Tak naprawdę nie wiedziałam,że żyję zgodnie z zasadami 3R.Cieszę się,że ten artykuł potwierdził moje przekonania do stylu ekologicznego.Myślę,że warto dbać o środowisko dla siebie i przyszłych pokoleń.Nikt nie ma prawa niszczyć tego co służy innym ludziom.

sara

12 lat temu

Właśnie się dowiedziałam że żyję według zasady 3R a nauka racjonalnego i oszczędnego wydawania pieniędzy trwa u mnie całe życie a w szczególności po zakupach.

Zostaw komentarz