Polecamy!

Jak rozpoznać kiłę?

jak-rozpoznac-kile

Kiła to jedna ze znanych chorób wenerycznych. Jak rozpoznać kiłę?

Kiła czyli tajemniczy syfilis

Wśród chorób wenerycznych, dość często występującą chorobą jest kiła, zwana także syfilisem. To schorzenie przenoszone drogą płciową, jest wywoływane przez krętka bladego. Jest łatwo wyleczalna, o ile szybko się ją rozpozna. Na kiłę można zachorować wielokrotnie. Leczenie odbywa się za pomocą odpowiednich antybiotyków. Nieleczona może prowadzić do poważnych uszkodzeń organizmu nawet śmierci, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Jak rozpoznać kiłę?

W przypadku kobiet, rozpoznanie kiły może okazać się problematyczne. Początkowe zmiany chorobowe mogą być zupełnie niezauważone, co utrudnia właściwą diagnostykę. Jeśli chodzi o mężczyzn, choroba objawia się charakterystycznymi owrzodzeniami i wydzieliną z cewki moczowej, więc w tym przypadku nie ma problemów z rozpoznaniem. Objawy kiły są zwykle różnorodne i mogą przypominać inne choroby.Mogą pojawić się po 3 tygodniach od momentu zakażenia. Zwykle występują zmiany skórne, powiększone węzły chłonne, gorączka, osłabienie czy spadek masy ciała. Co ciekawe, mogą ustąpić po określonym czasie. Wtedy choroba przechodzi w stan utajenia i wciąż jest dla nas niebezpieczna. Dolegliwości mogą ponownie pojawić się nawet po kilku latach. Dlatego już przy jakichkolwiek niepokojących sygnałach warto zgłosić się do lekarza. Diagnoza jest możliwa poprzez wykonanie wymazu z gardła, warg lub narządów płciowych. Dzięki testom z krwi również można stwierdzić obecność krętka bladego. Przesiewowe testy można powtórzyć, śledząc rozwój bakterii. Wszystkie testy na wykrycie kiły można przeprowadzić bezpłatnie i anonimowo.

Jak leczyć kiłę?

kila

O metodzie leczenia choroby decyduje lekarz. Terapia trwa około miesiąc czasu i polega na przyjmowaniu antybiotyków. W jego trakcie wykonuje się testy kontrolne, także po ukończeniu i w ciągu dwóch lat od zakażenia, w celach profilaktycznych. Leczenie jest skuteczne tylko, jeśli w porę rozpoznamy chorobę. Przy późnym jej wykryciu, zmiany, do których doszło w organizmie osoby zakażonej kiłą, mogą być nieodwracalne.

Kiła to groźna choroba weneryczna. Jej szybkie rozpoznanie umożliwi skuteczne leczenie. Uprawiając seks pamiętajmy o zdrowiu swoim i partnerów. Zabezpieczenie może okazać się cenną ochroną. Nie ryzykujmy więc swojego bezpieczeństwa i zdrowia.

Dodaj komentarz