O badaniach Profilaktyka
Realizacja programu badań prenatalnych

W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 r.ż. wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko ciąży.
Możliwość urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3 – 5%. Część z tych wad dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą biochemicznych i genetycznych badań.
Wykrycie wielu wad rozwojowych we wczesnym okresie ciąży pozwala na bezpieczne prowadzenie ciąży i umożliwia podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego. Pozwala także rodzicom dziecka przygotować się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki medycznej po jego urodzeniu.
W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym. Poradnictwo genetyczne wzbogacone współczesnymi możliwościami diagnostyki prenatalnej stanowi podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób genetycznych.
Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG), zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce oraz wdrożenie systemu organizacyjnego badań prenatalnych w naszym kraju.
W celu włączenia do programu, wymagane jest skierowanie zawierające informacje o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.
Realizowane programy NFZ
W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 r.ż. wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko ciąży.
Które z Pań powinny skorzystać z badań?
Z badań prenatalnych mogą skorzystać Panie, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek matki powyżej 35 lat;
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Jakie badania można wykonać w ramach Programu
Program badań prenatalnych obejmuje dla celów poradnictwa genetycznego diagnostykę molekularną m.in. takich chorób jak: mukowiscydoza, fenyloketonuria, pląsawica, głuchota wrodzona, wrodzone dysplazje kostne, dystrofia mięśniowa Duchenne’a i Beckera.
Konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza ginekologa
Realizowane programy NFZ
« Osobowość menopauzalna czy menopauza osobowości?
pati25
10 lat temu
Dla wielu kobiet takie badania są dobre.Mogą doowiedzieć się czy dziecko będzie zdrowe czy chore.W przypadku, gdyby było chore to już mogą się oswajać z tym faktem i przygotować się na przyjście na świat dziecka chorego
irysek7
12 lat temu
Ja zdecydowanie wolałabym wiedzieć wcześniej czy dziecko jest chore. Nie wiem, czy natychmiast pogodziłabym się z tą informacją, ale przynajmniej miałabym czas aby się jakoś przygotować psychicznie. Poza tym niektóre choroby można leczyć już w trakcie życia płodowego, więc dzidziuś miałby szansę urodzić się zdrowszy.
hallina
13 lat temu
Jeśli chodzi o mnie to mam mieszane uczucia.Chyba jednak wolałabym wcześniej wiedziec.Tak jak napisała andziula miałabym czas na oswojenie się z tą myślą i jakiś przygotowanie
andziula
13 lat temu
Ja jednak wolałabym wiedzieć wcześniej, gdyby było coś nie tak miałabym czas żeby się przygotować na urodzenie chorego dziecka i sprostanie tym problemom.
danatwa
13 lat temu
Fajnie że kobiety mają możliwość przeprowadzenia tego typu badań. Sama nie byłam w podobnej sytuacji i nie wiem czy bym się zdecydowała na tego typu badania. Bo co by było gdyby wyszło że dziecko jest chore..?