O badaniach Profilaktyka

Realizacja programu badań prenatalnych

realizacja-programu-badan-prenatalnych

W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 r.ż. wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko ciąży.

Możliwość urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3 – 5%. Część z tych wad dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą biochemicznych i genetycznych badań.

Wykrycie wielu wad rozwojowych we wczesnym okresie ciąży pozwala na bezpieczne prowadzenie ciąży i umożliwia podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego. Pozwala także rodzicom dziecka przygotować się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznej opieki medycznej po jego urodzeniu.
W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym. Poradnictwo genetyczne wzbogacone współczesnymi możliwościami diagnostyki prenatalnej stanowi podstawowy element profilaktyki wad rozwojowych i innych chorób genetycznych.

Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG), zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce oraz wdrożenie systemu organizacyjnego badań prenatalnych w naszym kraju.

W celu włączenia do programu, wymagane jest skierowanie zawierające informacje o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Realizowane programy NFZ

W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8 – 10% ogólnej liczby porodów. Powyżej 35 r.ż. wzrasta statystycznie istotnie, ryzyko ciąży.

Które z Pań powinny skorzystać z badań?

Z badań prenatalnych mogą skorzystać Panie, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • wiek matki powyżej 35 lat;
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
  • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Jakie badania można wykonać w ramach Programu

Program badań prenatalnych obejmuje dla celów poradnictwa genetycznego diagnostykę molekularną m.in. takich chorób jak: mukowiscydoza, fenyloketonuria, pląsawica, głuchota wrodzona, wrodzone dysplazje kostne, dystrofia mięśniowa Duchenne’a i Beckera.

Konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza ginekologa

Realizowane programy NFZ

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Dla wielu kobiet takie badania są dobre.Mogą doowiedzieć się czy dziecko będzie zdrowe czy chore.W przypadku, gdyby było chore to już mogą się oswajać z tym faktem i przygotować się na przyjście na świat dziecka chorego

irysek7

11 lat temu

Ja zdecydowanie wolałabym wiedzieć wcześniej czy dziecko jest chore. Nie wiem, czy natychmiast pogodziłabym się z tą informacją, ale przynajmniej miałabym czas aby się jakoś przygotować psychicznie. Poza tym niektóre choroby można leczyć już w trakcie życia płodowego, więc dzidziuś miałby szansę urodzić się zdrowszy.

hallina

12 lat temu

Jeśli chodzi o mnie to mam mieszane uczucia.Chyba jednak wolałabym wcześniej wiedziec.Tak jak napisała andziula miałabym czas na oswojenie się z tą myślą i jakiś przygotowanie

andziula

12 lat temu

Ja jednak wolałabym wiedzieć wcześniej, gdyby było coś nie tak miałabym czas żeby się przygotować na urodzenie chorego dziecka i sprostanie tym problemom.

danatwa

12 lat temu

Fajnie że kobiety mają możliwość przeprowadzenia tego typu badań. Sama nie byłam w podobnej sytuacji i nie wiem czy bym się zdecydowała na tego typu badania. Bo co by było gdyby wyszło że dziecko jest chore..?

Zostaw komentarz