Jak zapobiegać? Profilaktyka

Profilaktyka chorób odtytoniowych

profilaktyka-chorob-odtytoniowych

Palenie tytoniu nie zawsze jest postrzegane jako choroba przewlekła. W Polsce codziennie pali ok. 9 milionów dorosłych Polaków, w tym ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet. Ok. 50% palaczy posiada symptomy uzależnienia od tytoniu, a 15% uzależnionych jest biologicznie od nikotyny.

Opis problemu zdrowotnego

Związane z paleniem objawy chorobowe i zgony występują zwykle po długim okresie bezobjawowym. Pierwsze symptomy są kojarzone wyłącznie z paleniem tytoniu, nie zaś z postępującą chorobą. Umieralność na nowotwory płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy tytoniu, jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów na świecie. Ponadto palenie ma znaczący wpływ na wszystkie nowotwory złośliwe, na choroby układu krążenia i oczywiście na schorzenia układu oddechowego

Co roku z powodu schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie ok. 50 tys. Polaków. Jednym z najczęściej występujących schorzeń wywołanych przede wszystkim paleniem tytoniu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Choroba łączy przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. W Polsce na POChP choruje przeszło 2 mln osób, co stanowi ponad 5 % społeczeństwa. Większość z nich to palacze.

www.nfz.gov.pl

Palenie tytoniu nie zawsze jest postrzegane jako choroba przewlekła. W Polsce codziennie pali ok. 9 milionów dorosłych Polaków, w tym ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet. Ok. 50% palaczy posiada symptomy uzależnienia od tytoniu, a 15% uzależnionych jest biologicznie od nikotyny.

Do kogo kierowany jest program profilaktyki?

Z programu mogą skorzystać palacze powyżej 18 r.ż., w tym – w zakresie diagnostyki POChP – w szczególności kobiety i mężczyźni pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanej spirometrii w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 3 lat (także u innych świadczeniodawców), u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub
przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy),

Jakie badania można wykonać w ramach programu?

W przychodniach POZ realizujących “Program profilaktyki chorób odtytoniowych” można wykonać badania lekarskie i diagnostyczne, tj. pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi. Pozwolą wstępnie określić stan Państwa zdrowia i ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Jeśli ktoś zdecyduje się podjąć walkę z nałogiem, otrzyma skierowanie do poradni specjalistycznej, w której przygotowany zostanie dla niego program terapii odwykowej.

Świadczenia udzielane są bez skierowania, bez względu na przynależność świadczeniobiorców do list innych lekarzy poz.

www.nfz.gov.pl

Komentarze (2)

pati25

12 lat temu

Niepokojący jest fakt jak dużo osób umiera na choroby związane z paleniem.Należy przede wszystkim dbać o profilaktykę aby uniknąć chorób

irysek7

13 lat temu

Ja na szczęście nie jestem uzależniona od palenia papierosów, ale wyczytałam ważną i ciekawą informację dla osób palących. Otóż dzisiaj można już dostać tzw. e-papierosy, które wyglądają jak prawdziwe lecz składają się z mikroprocesora, akumulatora i wymiennego naboju z mieszaniną między innymi wody, nikotyny i substancji smakowych. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych papierosów nie posiadają w swoim składzie nitrozaminy, która przyczynia się do rozwoju nowotworów płuc.
Może faktycznie elektroniczny papieros to dobra alternatywa dla nałogowych palaczy, którym nie pomogły plastry, hipnoza i akupunktura.

Zostaw komentarz