Jak zapobiegać? Profilaktyka

Profilaktyka chorób odtytoniowych

profilaktyka-chorob-odtytoniowych

Palenie tytoniu nie zawsze jest postrzegane jako choroba przewlekła. W Polsce codziennie pali ok. 9 milionów dorosłych Polaków, w tym ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet. Ok. 50% palaczy posiada symptomy uzależnienia od tytoniu, a 15% uzależnionych jest biologicznie od nikotyny.

Opis problemu zdrowotnego

Związane z paleniem objawy chorobowe i zgony występują zwykle po długim okresie bezobjawowym. Pierwsze symptomy są kojarzone wyłącznie z paleniem tytoniu, nie zaś z postępującą chorobą. Umieralność na nowotwory płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy tytoniu, jest w Polsce na jednym z najwyższych poziomów na świecie. Ponadto palenie ma znaczący wpływ na wszystkie nowotwory złośliwe, na choroby układu krążenia i oczywiście na schorzenia układu oddechowego

Co roku z powodu schorzeń odtytoniowych umiera przedwcześnie ok. 50 tys. Polaków. Jednym z najczęściej występujących schorzeń wywołanych przede wszystkim paleniem tytoniu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Choroba łączy przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. W Polsce na POChP choruje przeszło 2 mln osób, co stanowi ponad 5 % społeczeństwa. Większość z nich to palacze.

www.nfz.gov.pl

Palenie tytoniu nie zawsze jest postrzegane jako choroba przewlekła. W Polsce codziennie pali ok. 9 milionów dorosłych Polaków, w tym ok. 40% mężczyzn i 20% kobiet. Ok. 50% palaczy posiada symptomy uzależnienia od tytoniu, a 15% uzależnionych jest biologicznie od nikotyny.

Do kogo kierowany jest program profilaktyki?

Z programu mogą skorzystać palacze powyżej 18 r.ż., w tym – w zakresie diagnostyki POChP – w szczególności kobiety i mężczyźni pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanej spirometrii w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 3 lat (także u innych świadczeniodawców), u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub
przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy),

Jakie badania można wykonać w ramach programu?

W przychodniach POZ realizujących “Program profilaktyki chorób odtytoniowych” można wykonać badania lekarskie i diagnostyczne, tj. pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi. Pozwolą wstępnie określić stan Państwa zdrowia i ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Jeśli ktoś zdecyduje się podjąć walkę z nałogiem, otrzyma skierowanie do poradni specjalistycznej, w której przygotowany zostanie dla niego program terapii odwykowej.

Świadczenia udzielane są bez skierowania, bez względu na przynależność świadczeniobiorców do list innych lekarzy poz.

www.nfz.gov.pl

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Niepokojący jest fakt jak dużo osób umiera na choroby związane z paleniem.Należy przede wszystkim dbać o profilaktykę aby uniknąć chorób

irysek7

10 lat temu

Ja na szczęście nie jestem uzależniona od palenia papierosów, ale wyczytałam ważną i ciekawą informację dla osób palących. Otóż dzisiaj można już dostać tzw. e-papierosy, które wyglądają jak prawdziwe lecz składają się z mikroprocesora, akumulatora i wymiennego naboju z mieszaniną między innymi wody, nikotyny i substancji smakowych. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych papierosów nie posiadają w swoim składzie nitrozaminy, która przyczynia się do rozwoju nowotworów płuc.
Może faktycznie elektroniczny papieros to dobra alternatywa dla nałogowych palaczy, którym nie pomogły plastry, hipnoza i akupunktura.

Zostaw komentarz