Psychoterapia online

Psychoterapia on-line to nowoczesna forma oddziaływań psychologicznych, którą stosować można do zwalczania wielu trudności życiowych. To fachowe wsparcie bez potrzeby wychodzenia z domu. Jej największą zaletą jest niewątpliwie skuteczność udowodniona licznymi badaniami. Wiąże się z nią jednak wiele innych korzyści.

Zalety psychoterapii on-line

Psychoterapia przez Internet od lat cieszy się sporą popularnością za granicą. Coraz częściej znajduje się także w ofercie polskich specjalistów. Przykładowo psychoterapia online możliwa jest do zrealizowania w jednym ze znanych warszawskich gabinetów PsychoCare. Zdalna forma kontaktu specjalisty z klientem ceniona jest ze względu na liczne, płynące z niej korzyści. Przede wszystkim może z niej skorzystać niemal każdy, kto posiada dostęp do Internetu i medium typu laptop czy smartfon.

Zdalna psychoterapia zapewnia skorzystanie z pomocy w dowolnym momencie i miejscu. Klient sam na podstawie wirtualnego kalendarza wybiera dogodny mu termin. Dzięki temu może bez problemu dostosować tempo pracy z uwzględnieniem okoliczności życia codziennego i zawodowych obowiązków. Pomoc psychologa on-line zapewnia ciągłość relacji terapeutycznej bez względu na to, w jakim miejscu znajduje się klient czy specjalista.

Co więcej, terapia odbywa się w znanym klientowi środowisku. Docenią to z pewnością osoby zmagające się z rozmaitymi fobiami i mające trudności w kontaktach społecznych. Przebywając w dogodnej dla siebie przestrzeni, mogą nierzadko łatwiej się otworzyć i rozpocząć współpracę.

Psychoterapia on-line zapewnia niekiedy stały dostęp do narzędzi, np. kwestionariuszy ćwiczeń, stosowanych w pracy z klientem. Za porozumieniem stron możliwy staje się zapis jej przebiegu. Dzięki temu w dowolnej chwili można odnieść się do czegoś, wrócić do poruszonych wątków i nic nie umknie mimo upływu czasu. To tylko wybrane spośród licznych zalet psychoterapii przez Internet.

Skuteczność psychoterapii on-line

Mówiąc o zaletach psychoterapii on-line, nie sposób nie wspomnieć o jej efektywności, która została potwierdzona licznymi badaniami. Oto wybrane z nich. Aza Baraka – profesor psychologii specjalizujący się w cyberpsychologii z The Ohio State University i prowadzony przez niego zespół dokonali analizy metod stosowanych w psychoterapii on-line i doszli do wniosku, że są one równie skuteczne, jak przy pracy tradycyjnej. Co więcej, klienci korzystający z psychoterapii on-line podkreślili możliwość powrotu do zapisów z sesji po terapii, co dodatkowo wpływało na jej skuteczność. Także Murphy i Parnass nie odnotowali w swoich badaniach różnic między wynikami terapii prowadzonej przez Internet i stacjonarnie. Na skuteczność psychoterapii on-line wskazuje także Martha Stark – psychiatra i psychoterapeuta z Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego. Literatura przedmiotu bogata jest w liczne inne badania o podobnych wynikach. Dodatkowym świadectwem efektywności tej formy kontaktu ze specjalistą są liczni zadowoleni z psychoterapii on-line klienci. Nawiązana podczas niej relacja jest tak samo głęboka i ważna, jak w przypadku spotkań w rzeczywistości. Tak samo, jak w przypadku psychoterapii tradycyjnej, efekty pracy zależą od systematyczności i zaangażowania obu stron. Dzięki odpowiedniemu podejściu możliwe staje się osiągnięcie efektów terapeutycznych i podniesienie jakości życia klienta bez względu na to, czy będzie się on spotykał ze specjalistą on-line czy twarzą w twarz.