Kultura Psychologia Styl życia

Psychologia – Saundra Ciccarelli i J. Noland White

Psychologia - Saundra Ciccarelli i J. Noland White

Psychologia to prężnie rozwijająca się dziedzina naukowa, która opiera się na badaniach i opracowanych na jej podstawie statystykach. Przez lata sposób, w jaki wykonywano eksperymenty, budził wątpliwości. Obecnie wykorzystuje się jasno określone techniki pomiarowe. Odchodzi się też od doświadczeń, które budzą opory natury etycznej. Choć dzięki badaniom człowiek dysponuje dużą wiedzą, to wciąż wiele zjawisk wymaga bliższej analizy. Psychologia to podręcznik, który wprowadza w tę dziedzinę, przywołując dane naukowe. Szóste wydanie, które ukaże się w Polsce 26 września, zostało rozszerzone i uaktualnione. Saundra Ciccarelli i J. Noland White, którzy napisali omawiany podręcznik, to wybitni profesorowie psychologii. 

 

U kogo sprawdzi się podręcznik Psychologia autorstwa Saundry Ciccarelli i J. Nolanda White`a?

Psychologia to podręcznik, który przyda się zarówno studentom tego kierunku, jak i osobom, które interesują się ludzkimi zachowaniami i emocjami. Został przygotowany w niezwykle przejrzysty i przystępny sposób. Autorzy wprowadzają do każdego zagadnienia, łączą go z konkretnymi doświadczeniami i przykładami z życia wziętymi. Ułatwia to zrozumienie pewnych zjawisk i pojęć. Podręcznik obfituje w liczne objaśnienia, dlatego nie trzeba dysponować dużą wiedzą z zakresu psychologii, aby zrozumieć poruszane w nim kwestie.

 

Struktura podręcznika, która ułatwia przyswajanie wiedzy

Podręcznik Psychologia posiada jasno określoną strukturę. Obejmuje różne tematy, które zostały podzielone na podrozdziały. Po omówieniu większej partii materiału, autorzy przedstawiają mapę pojęć i wskazują na zależności między nimi. Następnie zachęcają do rozwiązania krótkiego testu, który utrwala i weryfikuje zdobytą wiedzę. Potem pojawiają się kolejne podrozdziały, mapy i testy sprawdzające. Na koniec każdego rozdziału znajduje się test podsumowujący oraz zebranie wiedzy w pigułce w formie podsumowania. Kilkukrotny kontakt z danym zagadnieniem, np. eksperymentem Milgrama, ułatwia zapamiętanie jego założeń i wyciągniętych wniosków.

 

Książka, która zachęca do integracji wiedzy własnej i naukowej

Saundra Ciccarelli i J. Noland White skonstruowali książkę w taki sposób, aby czytelnik integrował wiedzę z własnym doświadczeniem. Gdy podejmujemy się pogłębionej analizy, odnosząc się do sytuacji z życia wziętych, mamy okazję lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Jednocześnie zdobyta przez nas wiedza wykracza daleko poza teorię i nabiera praktycznego znaczenia. 

 

Jakie zagadnienia poruszono w podręczniku Psychologia?

Omawiany podręcznik integruje wiedzę z zakresu psychologii i neuronauki. Obejmuje zagadnienia takie jak:

 • procesy psychiczne,
 • czucie i spostrzeganie,
 • świadomość,
 • proces uczenia się,
 • pamięć,
 • poznanie,
 • rozwój w toku życia,
 • motywacja i emocje,
 • seksualność,
 • płeć kulturowa,
 • stres i jego wpływ na funkcjonowanie człowieka,
 • psychologia społeczna,
 • teorie osobowości,
 • zaburzenia psychiczne,
 • terapie psychologiczne. 

 

Jak wygląda szóste wydanie podręcznika Psychologia?

Szóste wydanie podręcznika Psychologia autorstwa Saundry Ciccarelli i J. Nolanda White`a wzbogacono o rolę statystyki i obszary, w których pracują psycholodzy. Na końcu książki znajduje się słownik pojęć, który ułatwia szybkie zgłębienie danego terminu i odświeżenie wiedzy. Kolorowe diagramy i wykresy na wysokiej jakości papierze zapadną w pamięć wzrokowcom. Polskie wydanie doczekało się niezwykłej oprawy. Podręcznik Psychologia sprawdzi się jako prezent dla studentów tej dziedziny wiedzy oraz jej pasjonatów. Pozwala poszerzyć swoje horyzonty i mieć zawsze pod ręką dostęp do danych opartych na badaniach naukowych. 

 

Jak wyjaśnić niezrozumiałe motywy ludzkich działań?

Motywy ludzkich działań często wydają się niezrozumiałe. Bardzo dobrze ukazuje to eksperyment ze studentami, którzy wykonywali trudne zadanie, a następnie za opłatą mieli przekonać studentkę, że jest ono ciekawe. Paradoksalnie to nie osoby, którym płacono 20 dolarów, najbardziej angażowały się, lecz ich koledzy. Ci, którzy otrzymali 1 dolara, musieli jakoś zintegrować sprzeczność, więc uwierzyli, że zadanie naprawdę jest ciekawe, skoro zapłacono im tylko 1 dolara. Ich postępowanie wyjaśnia jedna ze strategii, z jaką ludzie radzą sobie z dysonansem poznawczym, czyli różnicą między swoją postawą a zachowaniem.

 

Zgłębiając meandry ludzkiej psychiki, możemy lepiej zrozumieć samych siebie oraz innych ludzi. Nie zaskoczy nas już sytuacja, w której tłum nie udziela pomocy poszkodowanemu. Obserwuje się w niej efekt widza oraz rozproszenia odpowiedzialności. Znajomość podstaw psychologii znacznie pomaga w codziennym życiu i pozwala podnieść jego wartość. 

 

Podręcznik do psychologii, który wciąga i intryguje czytelnika

Podręcznik Psychologia autorstwa Saundry Ciccarelli i J. Nolanda White`a stanowi kompleksowe źródło wiedzy. Została ona ukazana w atrakcyjny sposób, przez co wciąga czytelnika i pozwala doświadczyć stanu flow. Warto sięgnąć po nią, aby przyswoić wiedzę psychologiczną, podchodząc z zaangażowaniem do tego zadania.

 

Polskie, szóste wydanie książki Psychologia ukazało się 26 września nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

 

Artykuł sponsorowany powstały w oparciu o egzemplarz recenzencki przekazany redakcji

Dodaj komentarz