Leczenie osteoporozy Objawy osteoporozy Osteoporoza Przyczyny osteoporozy

Przyczyny osteoporozy – profilaktyka

przyczyny-osteoporozy-profilaktyka

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Jest to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem masy kostnej („lekkie” kości) i zmianami w tkance kostnej (nienaturalnie cienkie, często poprzerywane beleczki kostne), czego skutkiem jest zwiększona podatność na złamania.

Złamaniu ulegają najczęściej kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro).

Na osteoporozę chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z tym że u mężczyzn występuje ona rzadziej. Zdarza się przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, ale też u zupełnie młodych.

Obciążaj kości

Osteoporoza dotyka najczęściej kobiet w wieku podeszłym, rasy białej, o szczupłej budowie ciała obciążonych genetyczną skłonnością do tego schorzenia.

Okazuje się, że cięższe kobiety o wysokim wskaźniku BMI, świadczącym o otyłości, charakteryzują się wyższą gęstością kości niż osoby szczupłe – wiąże się to z większym obciążeniem grawitacyjnym kośćca. Nie oznacza to, że należy sporo jeść i tyć, by przeciwdziałać osteoporozie. Szacuje się, że w Polsce choruje około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60 roku życia.

Osoby nadużywające alkoholu, prowadzące mało aktywny tryb życia, spożywające niedostateczną ilość wapnia, za to nadmierną ilość białka są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż ci, którzy prowadzą zdrowy, higieniczny tryb życia.

dr Paweł F. Nowak

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Jest to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem masy kostnej („lekkie” kości) i zmianami w tkance kostnej (nienaturalnie cienkie, często poprzerywane beleczki kostne), czego skutkiem jest zwiększona podatność na złamania.

Jedną z najczęstszych przyczyn powstania i rozwoju tej choroby jest zbyt małe, czynne obciążanie układu kostnego. Długotrwała bezczynność ruchowa, np. unieruchomienie w łóżku z powodu innej choroby, prowadzi do utraty wapnia i fosforu przez organizm i zwiększonego rozpadu tkanki kostnej.

Efektem tych zmian jest demineralizacja kości. Aktywność fizyczna jest istotnym czynnikiem w zapobieganiu osteoporozie. Badania potwierdzają, że osoby ciężko pracujące fizycznie i sportowcy mają większą gęstość tkanki kostnej niż osoby o malej aktywności ruchowej.
U osób uprawiających sport wyczynowo wykazano w badaniach zwiększenie masy kostnej nawet o 20-30%. Pod wpływem różnego rodzaju obciążeń nasze kości ulegają ciągłej przebudowie, tworząc nową tkankę kostną po swej wklęsłej stronie i ulegając tym samym rozpadowi po stronie wypukłej. Udowodniono, że silnym stymulatorem tej przebudowy jest wysiłek w pozycji pionowej – nacisk osiowy na szkielet.

Biegaj na zdrowie

U mężczyzn i kobiet uprawiających przez wiele lat biegi długodystansowe stwierdza się, że trening wytrzymałościowy prowadzi do zwiększenia mineralizacji kości, zwiększa się również gęstość kośćca, szczególnie kończyn dolnych, w porównaniu z osobami nietrenującymi.

dr Paweł F. Nowak

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Jest to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem masy kostnej („lekkie” kości) i zmianami w tkance kostnej (nienaturalnie cienkie, często poprzerywane beleczki kostne), czego skutkiem jest zwiększona podatność na złamania.

Istnieje ścisła zależność pomiędzy siłą poszczególnych grup mięśni, a gęstością kośćca oraz między poziomem wydolności tlenowej, a gęstością tkanki kostnej. Dlatego też warto uprawiać ruch w jakiejkolwiek postaci. Badania przekrojowe pokazują pozytywną relację między aktywnością fizyczną, a składem mineralnym kości u kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym.

Potwierdzeniem korzystnego oddziaływania ruchu na układ kostny jest mniejsza częstość złamań, m. in. złamania szyjki kości udowej. Szczególnie większe obciążenie kości w młodości (uprawianie aktywności fizycznej, prace domowe) powodują zwiększenie szczytowej masy kostnej, co w okresie pomenopauzalnym skutkuje wolniejszą utratą masą tkanki kostnej wraz ze wzrostem wieku.

W profilaktyce osteoporozy coraz częściej mówi się o kompleksowym spojrzeniu na problem. Nie wystarczy tylko odpowiednio się odżywiać i uprawiać aktywność fizyczną. Ze względu na najgroźniejsze powikłanie osteoporozy (czyli złamanie szyjki kości udowej na skutek upadku) ważna jest odpowiednia korekcja ostrości wzroku, odpowiednie urządzenie mieszkania (np. wyeliminowanie śliskich powierzchni), umiejętność zachowania równowagi i odpowiedniego bezpiecznego upadania.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (13)

Rudzielec

9 lat temu

Zgadzam się z Wami dziewczyny. Co ciekawe, w Internecie można znaleźć placówki, które robią takie badania za darmo.

pati25

9 lat temu

Osteoporoza jest chorobą,która może prowadzić do poważnych konsekwencji.Dlatego ważne,aby jak najszybciej ją wykryć.Pomoże w tym badanie gęstości kości

Rozyczka

9 lat temu

Niestety duża ilość kobiet obciążona jest genetycznie osteoporozą. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej sprawdzić stan zdrowia przy pomocy badania densytometrycznego.

sirena46

10 lat temu

Całe szczęście, że teraz są badania, które pomogą nam uchronić się przed osteoporozą .Jeśli ktoś nie jest obciążony genetycznie to witamina D, odpowiednia dieta bogata w wapń, dużo owoców, warzyw i nie będzie problemów z zrzeszotnieniem kości.

linet

12 lat temu

Summer, ja też byłam zdziwiona, ale tylko trochę, bo chyba przyzwyczaiłam sie już do nagłych zwrotów nauki w ogłaszaniu tego, co jest najlepsze dla naszego zdrowia. Medycyna poszukuje, bada, odkrywa, w końcu donosi masom i upowszechnia swoje odkrycia jako jedynie słuszne. Nawet pod groźbą utraty zdrowia w przypadku niestosowania sie do nich, by za jakiś czas wyjawić nam nowe tajemnice , nieraz sprzeczne z tymi poprzednio lansowanymi. No i tak wodzi za nos rzesze tych, którzy chcą być zdrowi:)
Dlatego chociaż lubię wiedzieć różne rzeczy, to do wszystkiego nauczyłam się podchodzić z dystansem.
Może Pan doktor przy jakiejs okazji, wyjaśni nam, czy chroniąc sie przed słońcem, szkodzimy kościom, pracując na osteoporozę? Chciałabym też wiedzieć, czy suplementacja wapnia i witaminy D jest korzystna w profilaktyce osteoporozy? Czy warto przyjmować wapń np. z muszli ostryg, czy to tylko chwyt reklamowy?

summer

12 lat temu

Linet:) – to co napisałaś jest dla mnie kompletną nowością! Czy naprawdę tak to jest z tą witaminą D? A ja tak unikam słońca i „filtruję się” przez cały rok!:(
A tak w ogóle to witaj!:)))

linet

12 lat temu

Dowiedziałam sie niedawno,ze wbrew temu ,co sie nam wmawia od lat, preparaty z wysokimi filtrami blokują wytwarzanie przez organizm witaminy D, która reguluje gospodarkę wapniową i jest niezbędna do właściwej mineralizacji kości. A ponieważ większość z nas cierpi na jej niedobór, stąd wniosek lekarzy, by dać przyzwolenie na 15-20 minutowe wystawianie się na słońce bez ochrony. Czy to prawda, Panie doktorze?
Problem zniknie wraz z końcem lata, ale wiedzieć nie zaszkodzi.

ell@

12 lat temu

W mojej rodzinie kobiety nie chorują na osteoporozę, no i miałam badanie przy okazji jakiegoś programu w przychodni – więc wiem, że jest ok.
„Dlatego też warto uprawiać ruch w jakiejkolwiek postaci”.
Niezupełnie, bo np. jazda na rowerze nie ma bezpośredniego przełożenia na jakiekolwiek korzyści dla naszych kości. Chodzi o rodzaj ruchu związany z „obciążaniem” szkieletu – co także jest podkreślane w artykule. Czyli wszelkie naskoki, zeskoki, podskoki – więc – bieganie, większość z intensywnych aerobików, skakanka ..

mjbz

12 lat temu

„Złamaniu ulegają najczęściej kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro)”, aż strach o tym pomyśleć.

pati25

12 lat temu

Niedawno był jakiś artykuł w którym był krótki test czy należysz do osób zagrożonych osteoporozą.Wyszło mi na szczęście,że nie należę do tych osób.Staram się nie dopuścić do powstania osteoporozy.Prowadzę w miarę aktywny tryb życia,spożywam nabiał i dodarkowo wapń z muszli ostryg

drobina

12 lat temu

Robiłam sobie badania, na szczęście osteoporoza, póki co mi nie grozi. Prowadzę dosyć aktywny tryb życia, jem dużo nabiału, więc mam nadzieję, że to też zapobiega osteoporozie. Na szczęście nigdy nie miałam nic złamanego.Z artykułu dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o osteoporozie. Nie wiedziałam, że w profilaktyce osteoporozy tak ważna jest korekcja ostrości wzroku.

Zostaw komentarz