przyczyny-osteoporozy-profilaktyka

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych na całym świecie. Jest to choroba charakteryzująca się zmniejszeniem masy kostnej („lekkie” kości) i zmianami w tkance kostnej (nienaturalnie cienkie, często poprzerywane beleczki kostne), czego skutkiem jest zwiększona podatność na złamania.

Jedną z najczęstszych przyczyn powstania i rozwoju tej choroby jest zbyt małe, czynne obciążanie układu kostnego. Długotrwała bezczynność ruchowa, np. unieruchomienie w łóżku z powodu innej choroby, prowadzi do utraty wapnia i fosforu przez organizm i zwiększonego rozpadu tkanki kostnej.

Efektem tych zmian jest demineralizacja kości. Aktywność fizyczna jest istotnym czynnikiem w zapobieganiu osteoporozie. Badania potwierdzają, że osoby ciężko pracujące fizycznie i sportowcy mają większą gęstość tkanki kostnej niż osoby o malej aktywności ruchowej.
U osób uprawiających sport wyczynowo wykazano w badaniach zwiększenie masy kostnej nawet o 20-30%. Pod wpływem różnego rodzaju obciążeń nasze kości ulegają ciągłej przebudowie, tworząc nową tkankę kostną po swej wklęsłej stronie i ulegając tym samym rozpadowi po stronie wypukłej. Udowodniono, że silnym stymulatorem tej przebudowy jest wysiłek w pozycji pionowej – nacisk osiowy na szkielet.

Biegaj na zdrowie

U mężczyzn i kobiet uprawiających przez wiele lat biegi długodystansowe stwierdza się, że trening wytrzymałościowy prowadzi do zwiększenia mineralizacji kości, zwiększa się również gęstość kośćca, szczególnie kończyn dolnych, w porównaniu z osobami nietrenującymi.

dr Paweł F. Nowak