Dbaj o zdrowie Zdrowie

Przyczyny bolących stawów

przyczyny-bolacych-stawow

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób stawów. Osoby po 60. roku życia chorują najczęściej szacuje się, że dotyka ona 60% osób, częściej są to kobiety niż mężczyźni.

Stan zapalny stawów powoduje ograniczenie ruchomości, szczególnie dotyczy to dużych stawów: kolanowych i biodrowych. Zmiany chorobowe występują także w kręgosłupie i stawach rąk.

Ludzki szkielet połączony jest w większości stawami, a to zapewnia im zachowanie ruchomości. Ruch stawów nie odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie, ale w dwu lub więcej.

Stawy w różnych miejscach naszego szkieletu mają różne zadania, na przykład stawy biodrowe są obciążone ciężarem całego ciała, natomiast stawy, które łączą kosteczki słuchowe w uchu środkowym są odpowiedzialne jedynie za przenoszenie drgań wywołanych falą akustyczną. Aby był możliwy ruch układ dopełniają mięśnie.

Skąd się biorą dolegliwości w stawach?

Najczęstszą przyczyną, która wywołuje dolegliwości w stawach jest uszkodzenie chrząstki stawowej, następstwem jest uszkodzenie samej kości mieszczącej się pod chrząstką. Dzieje się tak gdyż stawy się „zużywają”, dochodzą do tego urazy powstałe w sposób mechaniczny, stałe obciążenie stawów powoduje ścieranie się chrząstki.

Kanka

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Do „zużycia” dochodzi wcześniej jeśli mamy nadwagę lub otyłość, wady postawy i zaburzenia czucia. Do choroby przyczyniają się także uszkodzenia, które powstają w skutek stanów zapalnych.

Nasz organizm posiada mechanizm obronny i stara się regenerować chrząstki stawowe. Jednakże gdy dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu, to mogą się wytworzyć nadżerki i torbiele pod chrząstką.

Stawy są wyściełane od wewnątrz błoną maziową, jednak podczas procesu chorobowego, błona ta także poddaje się chorobie. Kiedy stawy regenerują się to zachodzi w nich proces odtwórczy, a ten doprowadza do powstawania tkanki bliznowatej i nowej warstwy kości pod chrząstką. To właśnie nierówna powierzchnia stawu sprawia ból i powoduje sztywność utrudniającą ruch.

Stawy – „napęd” dla układu ruchu

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym, samo zapalenie stawu może powstać bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Kanka

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Jak objawia się choroba zwyrodnieniowa stawów? Najczęściej występuje uporczywy ból, nasila się podczas ruchu, a maleje kiedy pozostajemy w spoczynku. Kolejnym objawem jest sztywność stawów spowodowana dłuższym bezruchem. Kiedy rozruszamy stawy uczucie sztywności mija, przy czym może pojawić się tzw. trzeszczenie w kościach.

Kiedy doskwierają nam bolące stawy to w okolicy zapalenia występuje ocieplenie i obrzęk, a miejsce to może być bolesne w dotyku. Zaawansowana choroba powoduje zniekształcenie stawów, a kości są skierowane pod niewłaściwym kątem. Ruchomość zajętych przez zapalenie stawów może ulec ograniczeniu.

Przeczytaj także o leczeniu bólu stawów!

Kanka

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Mieć kłopoty ze stawami to coś strasznego.Moja mama ,która ma problem ze stawem kolanowym jak była u chirurga to ten powiedział,że kłopot ze stawem kolanowym może być też ( co mamę zazskoczyło) od…haluksa na stopie.Dlatego te osoby mające haluksy powinny uważać

karoligrz

11 lat temu

no właśnie, rozgrzewający masaż jest idealny. heh chociaż od razu po masażu to faktycznie nawet mi ciężko z łóżka było wstać..heh ale później było już ok:)

sara

11 lat temu

Dziewczyny serdeczne dzięki za rady, prawie trzydziestu latach wybrałam się przypomnieć sobie sport który kiedyś trenowałam no i z lekka przesadziłam, ale mocna ze mnie „baba” więc dam radę.

basikmac

11 lat temu

Sara pomaga zaraz po treningu gorący prysznic z mocnym masażem. Pioj sok jabłkowy albo z wiści 🙂 A przede wszystkim dobrze sie rozciągaj przed treningiem bo wóczas mniejsze będa zakwasy 🙂

sara

11 lat temu

Właśnie u mnie w tej chwili jest sztywność stawów i tzw zakwasy przesadziłam na treningu i teraz cierp ciało jak żeś chciało.Czy oprócz piwa (bo nie lubię) zna ktoś coś na zakwasy?

Zostaw komentarz