Dbaj o zdrowie Zdrowie

Uwolnić się od bólu

uwolnic-sie-od-bolu

Aby poprawnie odbierać bodźce z otoczenia organizm ludzki wykształcił szereg przystosowań mających na celu ostrzeganie nas przed zagrożeniami i nie tylko. Jednym z takich mechanizmów są receptory bólu, które określają pewną granicę wytrzymałości tkanki i niejednokrotnie informują o zbliżającym się zagrożeniu.

Sam ból, mimo swojej informacyjnej natury, jest doznaniem raczej niemile widzianym. W związku z tym od lat prowadzone są badania nad różnymi środkami przeciwbólowymi, dzięki którym możemy funkcjonować nawet pomimo trapiącego nas dyskomfortu.

Metod walczenia z bólem jest wiele, ale generalizując, można je podzielić na leczenie farmakologiczne oraz inne – tzw. ‘alternatywne metody leczenia bólu’. Na szczęście pogląd, że tylko leki uratują nas z opresji sukcesywnie jest zmieniany i tutaj wkracza niezastąpiona fizjoterapia. Ta cudowna rehabilitacja!! Nie zdajemy sobie sprawy, ale olbrzymią część problemów związanych z układem kostno-stawowym można wyleczyć właśnie poprzez usprawnianie narządu ruchu oraz budowanie gorsetu mięśniowego bez konieczności faszerowania się związkami chemicznymi. Często proste ćwiczenia niejednokrotnie przynoszą ulgę od cierpienia, mimo iż wydawało się, że już żaden lek nie pomoże. Osobiście gorąco zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutami i wizyty w gabinecie rehabilitacyjnym.

Jeżeli ćwiczenia nie pomogą, należy się zastanowić nad stylem życia. A może czasami to nasz przeciążony umysł jest chory i to właśnie jemu trzeba pomóc? W końcu nie tylko ciało cierpi, a wiele naszych dolegliwości zaczyna się i rozwija w sferze psyche.

Niestety, relaks dla ducha i alternatywne metody leczenia bólu często są niewystarczające. W przypadku bolesnych schorzeń, urazów, na ratunek przychodzi nam medycyna i jej odkrycia sprzed wielu lat, jak również najnowsze „cudeńka” zamknięte w pigułce. Te silniejsze nie bez powodu są dostępne tylko na receptę. To dla naszego bezpieczeństwa. Niekontrolowana sprzedaż takich leków zebrałaby prędko swoje śmiertelne żniwo.

Czym są leki ogólnodostępne w aptekach?
Są to środki chemiczne o bardzo zróżnicowanym składzie i mechanizmie działania, które teoretycznie są dla naszego organizmu „bezpieczne”. Bezpieczne – pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad związanych z ich użytkowaniem. Wszystkim znane sformułowanie „przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż niewłaściwie stosowany lek może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu”. Ono nie jest wymysłem ustawodawcy, zawiera praktycznie najważniejszą informację dla nas, której nie należy bagatelizować. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zawsze konsultujmy naszą decyzję ze specjalistami. Pozornie niegroźny lek bardzo często w składzie ma również substancje czynne chemicznie, aby był „atrakcyjniejszy”. Jednak substancje, które mają np. uleczyć cudownie nasz chore zatoki (jak pseudoefedryna) nie są bezpieczne dla wszystkich. Osoby z nadciśnienie mogą mieć poważne kłopoty po zażyciu takiego specyfiku, gdyż efedryna podnosi ciśnienie tętnicze.

To tylko wierzchołek góry lodowej, dlatego nie zapominajmy o tej krótkiej lekturze, jaką jest ulotka, a jak nam się nie chce czytać – zasięgnijmy języka u lekarza lub farmaceuty. Unikniemy wielu nieprzyjemności związanych z nieprawidłowym dobraniem leku dla nas. Każdy z nas jest jednostką i chce być traktowany wyjątkowo – tak samo leki należy dobierać bardzo ostrożnie i indywidualnie. Zapomnijmy o pani sąsiadce, która ma lek na wszystko. Większość z nas nawet nie ma pojęcia jakie spustoszenie w organizmie może wyrządzić tego typu cudowny lek „na wszystko”, przy niewłaściwym lub zbyt częstym stosowaniu.

Maurice

Komentarze (10)

nowa

11 lat temu

To czy sięgamy po tabletki i jak często też ma znaczenie jak bardzo jesteśmy odporni na ból!Znam osoby ,które jak tylko coś zaczyna boleć to tabletka od razu idzie w ruch i po pięciu minutach już wszystko jest ok.Ale to nie zawsze jest prawdą, przecież wszystko zaczyna się w głowie , i gdyby podać bez wiedzy zwykłą witaminę to też pomoże, wypróbowany sposób.A jeśli chodzi o poważniejsze bóle bo zdarzają się takie, to ulotki trzeba czytać i to zawsze!

pati25

11 lat temu

Zdarza się tak,że czytając ulotki dowiadujemy się z nich takich strasznych rzeczy,że szok.I rezygnujemy z przyjmowania tego leku.Mój tata miał przepisane leki przez lekarza.Na ulotce jednego leku nic nie było niepokojącego.A na drugim-o zgrozo.Że można dostać zawał,udar mózgu i coś tam jeszcze.Tata zrezygnował oczywiście z tego leku.

pati25

11 lat temu

Zdarza się tak,że czytając ulotki dowiadujemy się z nich takich strasznych rzeczy,że szok.I rezygnujemy z przyjmowania tego leku.Mój tata miał przepisane leki przez lekarza.Na ulotce jednego leku nic nie było niepokojącego.A na drugim-o zgrozo.Że można dostać zawał,udar mózgu i coś tam jeszcze.Tata zrezygnował oczywiście z tego leku.

drobina

11 lat temu

Nigdy nie zażywam żadnej tabletki bez wcześniejszego przeczytania ulotki. Przed laty nie zawsze tak było, czasami zapominałam o przeczytaniu i raz nogło dojść do nieszczęścia. Bolało mnie gardło i nie chciało mi się iść do lekarza, więc zażyłam (idiotka ze mnie!) tabletki, które zostały po chorobie mojej córki. Dostałam takich torsji, że myślałam, że „odjadę”. W składzie tabletki była między innymi penicylina, na którą jestem uczulona od 16-go roku życia. Brałam wtedy zastrzyki i przy czwartym wystąpił u mnie wstrząs anafilaktyczny. Od tamtej pory nie mogę brać niczego co zawiera penicylinę, a od pamiętnego wydarzenia z tabletką, nie leczę się tabletkami, których mi lekarz nie przepisał. O tym że, jestem uczulona na penicylinę, zawsze uprzedzam lekarzy, ale i tak ich jeszcze „sprawdzam” , czytając ulotki z lekarstw, które mi przepisali.

pati25

11 lat temu

Często gdy dopadnie nas jakiś ból to od razu sięgamy po tabletki przeciwbólowe nawet nie zastanawiając się czy np nam nie zaszkodzą i czy możemy przyjmować je z lekami które bierzemy na coś innegoo,na inną dolkegliwość.Powinnyśmy czytać zawsze ulotkę.Dzięki temu możemy ustrzec się nieprzyjemnych konsekwencji łączenia leków które się ze sobą nie zgadzają.Taki błąd ja popełniłam ale na szczęście zorientowałam się szybko.Przyjmowałam zwykły wapń.Kupiłam sobie tabletki magnezu.NNie czytałam ulotki.Wzięłam jedną tabletkę.Jednak potem przeczytałam ulotkę.I co się okazało…magnezu nie wolno łączyć z wapniem.Od tego czasu czytam wszystkie ulotki leków.Wy też tego przestrzegajcie

dulcynea

12 lat temu

Zgadzam się ,że trzeba poszukiwać innych środków w celu zwalczania bólu.
Nie środków przeciwbólowych. Fizykoterapia to doskonała metoda,choć niestety, dość
kosztowna . Przekonałam się o tym osobiście.
Ale zabiegi zabiegami ,ale trzeba ćwiczyć również w domu.
A leki p/ bólowe tylko wyjątkowo.I myślę na receptę ,a nie na własną rękę.

Annagata

12 lat temu

Ja mam duży próg bólu i dopiero jak zaczynam „rzucać kamieniami”,to po coś sięgam.Najczęściej staram się działać profilaktycznie,a ponieważ jestem migrenowcem,nigdy nie wiem,kiedy mnie to dopadnie.Ale nawet wtedy działam ostrożnie,bo łatwo przedawkować.A w aptece takie leki można dostać bez ograniczeń.Niestety ludzie też kupują je bez ograniczeń.A przemysł farmaceutyczny kwitnie

linet

12 lat temu

Nasz rynek preparatów przeciwbólowych jest imponujący i ich dostępność równie szeroka. Możemy je kupić nie tylko w aptekach, ale też w każdym supermarkecie, stacji benzynowej, kiosku.
Podobno są to ulubione leki Polaków i nie żałujemy ich sobie, często przedawkowując. Wcale nierzadkie są przypadki pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami wątroby, którzy przyjmują jednocześnie kilka leków o róznych nazwach, zawierających paracetamol. Może takich sytuacji byłoby mniej, gdyby zlikwidowac pozaapteczną sprzedaż tych środków. W aptece jest większa szansa na informację , a w supermarkecie nikt nas na pewno nie będzie pouczał.

summer

12 lat temu

Czasem, ale naprawdę sporadycznie, można sięgnąć po lek przeciwbólowy. Lepiej ustalić z lekarzem, co ewentualnie moglibyśmy zażyć. Jednakże zażywanie ich, to nie jest żadne leczenie! Gdy coś boli – powinniśmy szukać przyczyny bólu i jej zapobiegać, leczenie bólu, to nie leczenie, tylko znieczulanie, które czasem może mieć fatalne następstwa!

ALICJA K.

12 lat temu

NIGDY NIE MOZNA BRAC LEKOW NA WLASNA REKE .ZABAWA W PARTYZANTKE MOZE SKONCZYC SIE ZLE.TYLKO LEKARZ PO PRZEPROWADZENIU BADAN LEKARSKICH MOZE NAM ZAPISAC WLASCIWY LEK.KAZDY ORGANIZM JEST INNY.ZAUFAJMY LEKARZOWI.

[Od Redakcji: nie ‚krzyczymy’ na Forum ;)]

Zostaw komentarz