przyczyny-bolacych-stawow

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Do „zużycia” dochodzi wcześniej jeśli mamy nadwagę lub otyłość, wady postawy i zaburzenia czucia. Do choroby przyczyniają się także uszkodzenia, które powstają w skutek stanów zapalnych.

Nasz organizm posiada mechanizm obronny i stara się regenerować chrząstki stawowe. Jednakże gdy dochodzi do uszkodzenia powierzchni stawu, to mogą się wytworzyć nadżerki i torbiele pod chrząstką.

Stawy są wyściełane od wewnątrz błoną maziową, jednak podczas procesu chorobowego, błona ta także poddaje się chorobie. Kiedy stawy regenerują się to zachodzi w nich proces odtwórczy, a ten doprowadza do powstawania tkanki bliznowatej i nowej warstwy kości pod chrząstką. To właśnie nierówna powierzchnia stawu sprawia ból i powoduje sztywność utrudniającą ruch.

Stawy – „napęd” dla układu ruchu

Stawy to najważniejsza część składowa układu ruchu o skomplikowanej budowie anatomicznej. Ze względu na swoje funkcje ulegają one uszkodzeniom mechanicznym, samo zapalenie stawu może powstać bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Kanka