przemiany-hormonalne-zachodzace-w-ciele-doroslego-mezczyzny-cz-ii

Z poprzedniej części dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między testosteronem wolnym a związanym oraz jak ważny jest wpływ wolnego testosteronu na funkcjonowanie twojego organizmu.

U mężczyzn w średnim wieku lekko podwyższony poziom estradiolu mieści się w granicach normy. Jednak jest bardzo cienka linia pomiędzy równowagą, a jej brakiem w poziomie estradiolu w męskim organizmie. Gdy będzie go zbyt dużo może magazynować się w komórkach testosteronu i zaburzać jego funkcjonowanie. Wówczas bez względu na poziom testosteronu mężczyzna doświadczy negatywnych skutków tego stanu. Dr Eugene Shippen podkreśla w książce „Syndrom testosteronu”, że mężczyzna z wysokim poziomem estradiolu będzie produkował również więcej SHGB (białko wiążące testosteron), które jeszcze bardziej zredukują jego wolny testosteron.

Podsumowując, przełom wieku średniego wiąże się z dwoma zjawiskami: spadkiem stężenia wolnego testosteronu oraz zmianą stosunku androgenów do estrogenów. Zjawiska te są naturalne i nie ma się czemu dziwić, że mężczyzna po czterdziestce lub pięćdziesiątce zaczyna się dziwnie czuć. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć przemiany zachodzące w twoim organizmie. Postaraj się dobrze wykorzystać tę wiedzę by dzięki temu móc poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

Borys