Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

Przemiany hormonalne zachodzące w ciele dorosłego mężczyzny, cz. II

przemiany-hormonalne-zachodzace-w-ciele-doroslego-mezczyzny-cz-ii

Z poprzedniej części dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między testosteronem wolnym a związanym oraz jak ważny jest wpływ wolnego testosteronu na funkcjonowanie twojego organizmu.

Tak, jak już wspomniałem, te proporcje to tylko jeden element wpływający na twoje zdrowie. Teraz omówię przekształcenia jakimi jest poddawany męski hormon.

Testosteron nie jest bowiem końcowym produktem – ulega przekształceniom. Związki jakie z niego powstają na drodze przemian chemicznych to:

  • DHT – androgen, hormon w działaniu niemal tak silny jak testosteron,
  • estradiol – estrogen, główny hormon kobiecy.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że przemiany testosteronu, do DHT bądź estradiolu, mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mężczyzn. Trzeba pamiętać, że pewne ilości estrogenów, w tym także estradiolu są naturalnie obecne w organizmie męskim, co więcej są nam niezbędne. Podobnie jak w organizmie kobiecym występuje pewne stężenie testosteronu.

Borys

Z poprzedniej części dowiedzieliśmy się jaka jest różnica między testosteronem wolnym a związanym oraz jak ważny jest wpływ wolnego testosteronu na funkcjonowanie twojego organizmu.

U mężczyzn w średnim wieku lekko podwyższony poziom estradiolu mieści się w granicach normy. Jednak jest bardzo cienka linia pomiędzy równowagą, a jej brakiem w poziomie estradiolu w męskim organizmie. Gdy będzie go zbyt dużo może magazynować się w komórkach testosteronu i zaburzać jego funkcjonowanie. Wówczas bez względu na poziom testosteronu mężczyzna doświadczy negatywnych skutków tego stanu. Dr Eugene Shippen podkreśla w książce „Syndrom testosteronu”, że mężczyzna z wysokim poziomem estradiolu będzie produkował również więcej SHGB (białko wiążące testosteron), które jeszcze bardziej zredukują jego wolny testosteron.

Podsumowując, przełom wieku średniego wiąże się z dwoma zjawiskami: spadkiem stężenia wolnego testosteronu oraz zmianą stosunku androgenów do estrogenów. Zjawiska te są naturalne i nie ma się czemu dziwić, że mężczyzna po czterdziestce lub pięćdziesiątce zaczyna się dziwnie czuć. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć przemiany zachodzące w twoim organizmie. Postaraj się dobrze wykorzystać tę wiedzę by dzięki temu móc poradzić sobie z ewentualnymi problemami.

Borys

Komentarze

filodendron

11 lat temu

Miałam takie zatrucie będąc dzieckiem,coś okropnego,oprócz leków,żeby się nie odwodnić,co 15 min. trzeba pić łyżeczkę wody, do której uprzednio wsypujemy szczyptę soli i cukru {na szklankę wody}-tak kazał lekarz z Pogotowia – to zastępuje kroplówkę.

Zostaw komentarz