przechytrzyc-wroga-czyli-szczepienia-przeciwko-wirusowi-hpv

Już za niespełna dwa miesiące Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przedstawi Ministerstwu Zdrowia swój plan walki z tą okrutną chorobą. Kompleksowy program zmian systemowych, ma pozwolić do 2020 roku ograniczyć umieralność i zapadalność na tę chorobę o połowę.

Grupa Ekspercka Szczepienia uznała również, że edukacja w zakresie profilaktyki pierwotnej musi wypływać również od nauczycieli w szkołach, a także od całego personelu medycznego, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, rodzinnych, ginekologów, pielęgniarek, położnych, a przede wszystkim pediatrów. Profilaktyka raka szyjki macicy nie powinna być ich zdaniem domeną onkologów.

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych i krajowych ekspertów, dlatego każdy lekarz powinien poinformować swoją nastoletnią pacjentkę i jej rodziców o możliwości immunizacji, a także odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. W zakresie szczepień przeciwko wirusowi HPV trzeba ustawicznie szkolić lekarzy i personel medyczny i aktualizować bieżące informacje, aby mogli rzetelnie informować swoje pacjentki o korzyściach wynikających ze szczepienia i zagrożeniach wynikających z jego zaniechania – apelowała prof. Anna Dobrzańska.

Rozmawiałam wielokrotnie z matkami i ich córkami, które zwierzały mi się, że nie zdecydowały się wcześniej na szczepienie, ponieważ odradzali im je sami lekarze. Nie jestem przecież w stanie podważyć opinii specjalisty… Dlatego zgadzam się, że lekarzy trzeba stale doszkalać, aby stali się ambasadorami profilaktyki pierwotnej – potwierdzała Elżbieta Budny, Prezes Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka.

Koalicja RSM