przebadaj-swoja-plodnosc-zanim-bedzie-za-pozno

Z badań wynika, że większość Polek myśli o przebadaniu swojej płodności dopiero, gdy ma problem z zajściem w ciążę.

Niestety w naszym kraju badania profilaktyczne dotyczące możliwości rozrodczych nie są popularne. Aż 88% dorosłych Polek nigdy ich nie wykonywało, chociaż polega tylko na pobraniu krwi do analizy, a następnie określeniu poziomu hormonów LH, AMH, estradiolu i FSH. Niestety im później zostanie u nas zdiagnozowana niepłodność, tym trudniej jest ją leczyć.

Szacuje się, że nawet 20% par może mieć problemy z zajściem w ciążę, z czego w 45% problem z płodnością ma kobieta. Często przyczyną nie są problemy z budową anatomiczną czy hormonami, ale również niehigieniczny tryb życia, wysoki poziom stresu, palenie papierosów, niedowaga czy nadwaga. Dlatego też badania profilaktyczne zaleca się każdej kobiecie w okresie rozrodczym, a przede wszystkim odkładającym macierzyństwo na później.

Na Śląsku ruszyła kampania “Zdrowa Mama”, realizowana przez Fundację Gyncentrum, promująca wśród kobiet wiedzę dotyczącą niepłodności. Przez najbliższe 3 miesiące wszystkie kobiety, zarówno mające problem z zajściem w ciążę, jak i chcące wykonać badania profilaktycznie, mogą się zgłaszać na bezpłatne badania poziomu hormonów AMH, LH, FSH i estradiolu.

Żeby poddać się bezpłatnym badaniom, należy umówić się telefonicznie na wizytę w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach dzwoniąc pod nr tel. 32 359 09 32 lub 32 359 09 33. Na badania można zgłaszać się do 31 października.

Informacja prasowa