v-edycja-konkursu-wyroznienie-bialej-wstazki

Właśnie ruszyła V edycja Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Znasz mężczyzna, który swoją niezłomną postawą, pomógł kobiecie wyjść z kręgu przemocy? Zgłoś jego kandydaturę do 26 listopada br. !

Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki” organizowany jest przez Centrum Praw Kobiet i Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. W tym roku realizowany jest w ramach projektu „STOP przemocy wobec Kobiet, STOP przemocy wobec Osób Starszych”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Konkurs ma na celu promowanie wzorowych i bezkompromisowych działań mężczyzn, którzy sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet. Laureatem Wyróżnienia Białej Wstążki może zostać osoba, która nie tyle zachowuje się jak rycerz broniący swojej damy, ale jest rzeczywistym partnerem kobiet, konsekwentnie przeciwstawia się stosowaniu wobec nich przemocy , a także propaguje idee równości płci w życiu publicznym, zawodowym czy rodzinnym.

Konkurs skierowany jest do mężczyzn, którzy pomagają kobietom wyjść z kręgu przemocy, stając się niejednokrotnie ich jedynymi przyjaciółmi, powiernikami i pomocnikami. Z pewnością wiele kobiet-ofiar przemocy spotkało na swojej drodze kogoś takiego. Zgłoszenie do tej prestiżowej nagrody stanowi wyraz uznania za trud, bezinteresowność i wsparcie udzielane ofiarom.

Laureatem „Białej Wstążki” może zostać zarówno mężczyzna zatrudniony w instytucjach niosących pomoc, a więc w fundacjach, stowarzyszeniach i ośrodkach pomocy społecznej, ale również osoba prywatna, która angażuje się w działania dla ofiar przemocy. Kandydaci do Wyróżnienia powinni cieszyć się społecznym poszanowaniem, a ich postawa pozostawać niepodważalna i jednoznaczna, obecna w każdym aspekcie ich życia. Ważne jest, by zgłaszając mężczyznę do Konkursu mieć pewność, że jest on godzien Wyróżnienia Białej Wstążki. Wszystkie kandydatury są następnie weryfikowane przez pomysłodawców Konkursu.

Zgłoszenia można przesyłać do 26 listopada 2014 r. Mogą napływać od pokrzywdzonych kobiet, pracowników instytucji i organizacji pozarządowych oraz wszystkich innych osób, które są w stanie wytypować kandydata i wskazać jego zasługi. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej: http://www.bialawstazka.org. Pliki do pobrania są również dostępne na stronach organizatorów Konkursu: Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” oraz Fundacji Centrum Praw Kobiet. Wyniki będą znane na początku grudnia b.r. i ogłoszone w trakcie uroczystej Gali.

Pomysł Wyróżnienia nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki, zainicjowanej w 1991 roku w drugą rocznicę masakry w Montrealu, przez grupę ponad 100 tys. kanadyjskich mężczyzn, którzy wystąpili otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet i przypięli sobie symboliczny znak czystości – białą wstążkę, chcąc w ten sposób podkreślić swoją postawę życiową: „nie przykładam ręki do krzywdzenia kobiet i dziewczynek”. Szlachetny gest, który odbił się szerokim echem w świecie, również w Polsce znalazł wielu naśladowców. Z inicjatywą zorganizowania polskiego Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”  wyszli dwaj funkcjonariusze Policji – Kazimierz Walijewski oraz Tomasz Pietrzak.

Srebrne wstążeczki, którymi są honorowani Laureaci Konkursu, funduje firma W.KRUK.
Organizatorzy: Centrum Praw Kobiet i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

Autor zewnętrzny