Dieta O jedzeniu warto wiedzieć

Prawidłowe odżywianie w okresie menopauzy

prawidlowe-odzywianie-w-okresie-menopauzy

Zastanawiasz się jak jeść,aby cieszyć się zdrowiem, świetnym wyglądem i samopoczuciem? We wszystkim musimy próbować znaleźć balans czyli równowagę. Prawidłowe żywienie polega na dostarczeniu naszemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych w odpowiednich proporcjach.

Wszystkiego po trochę

Nasza dieta powinna być przemyślana i skomponowana w taki sposób, by zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość wyżej wymienionych elementów oraz zadbać o ich prawidłowy stosunek. Należy również pamiętać o zasadach prawidłowego odżywiania.

Kierując się najczęściej ogólnymi ilościami zapotrzebowania kalorycznego podanymi w kobiecych czasopismach, zapominamy wziąć pod uwagę:

  • naszego wieku,
  • rodzaju wykonywanej pracy
  • częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej.

Powyższe warunki maja wpływ na ilość pokarmu, którą powinniśmy spożywać.
Jeżeli w wieku około menopauzalnym zauważysz, że szybciej zaczynasz tyć i trudniej zgubić Ci niechciane kilogramy, pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie kaloryczności codziennych posiłków. Bardzo istotną zasadą sprzyjającą utrzymaniu właściwej wagi jest również uwzględnienie liczby posiłków w ciągu dnia oraz ich rozłożenie.

Ty jesz – organizm trawi

Spróbujmy teraz w przystępny sposób wyjaśnić, co nasz organizm robi ze skonsumowanym posiłkiem. Otóż po jego strawieniu przez układ pokarmowy, tłuszcze i węglowodany zostają zamienione w glukozę, która dostaje się do krwi. Reaguje na to trzustka, która musi wyprodukować wystarczającą ilość insuliny, by przenieść glukozę do komórek, gdzie zostaje ona zamieniona w energię. Im więcej zjemy, tym więcej potrzeba insuliny we krwi. Jeżeli trzustka pracuje prawidłowo- glukoza szybko opuszcza krew i jest transportowana do komórek.

Nie zajadaj smutków

Czy Tobie też zdarza się zajadać smutek czy depresję słodkimi przekąskami? Czy zauważyłaś, że wraz z upływem lat Twoje ciało nie radzi już sobie tak dobrze ze spalaniem tych kalorycznych przyjemności? Jeżeli nasze pożywienie składa się wyłącznie z cukrów, wtedy mózg utożsamia brak glukozy we krwi z sytuacją głodu i wysyła sygnał o konieczności nakarmienia komórek, który odczuwamy jako tzw. wilczy, czyli niepohamowany apetyt.

Jeżeli często serwujemy naszemu ciału posiłki składające się wyłącznie ze słodyczy i cukrów prostych, zmuszamy trzustkę do mobilizacji i zbyt intensywnej produkcji insuliny. Następstwem takiego postępowania jest nabawienie się insulinooporności, w wyniku którego glukoza nie może się dostać do wnętrza pożądanych komórek i zamiast tego odkłada się w komórkach tłuszczowych w postaci tzw. tłuszczu zapasowego. Dlatego właśnie tak istotne jest zachowanie odpowiednio zbilansowanej diety.

Anna J

Komentarze (5)

filodendron

11 lat temu

Moja dieta jest urozmaicona,jem wszystkiego po trochę.Niezdrowe jest stosowanie momodiet,które mogą przynieść niekorzystne skutki.

linet

12 lat temu

Najlepsza dieta ,to dieta urozmaicona, bo każdy produkt wnosi do niej inne wartości.
Niezbyt przemawia do mnie obowiązująca w niektórych dietach zasada niełączenia białek i węglowodanów. Bo jeśli przemiany białek odbywają się pod wpływem insuliny, która wydziela się kiedy we krwi znajdą się cukry, to jeśli nie łączymy białek i cukrów , część zjedzonego białka nie będzie wykorzystana przez organizm. Nie stosuję się do tej zasady.

Czy można powiedzieć „po trochę”? Ja bym powiedziała „po trochu” ew. „po trosze”:)

Iva.

12 lat temu

Moj organizm, gdy jest w stresie, odmawia na szczescie wszelkiego pozywienia. Mam tak od zawsze. Nie zajadam wiec smutkow. Nie jestem wtedy absolutnie w stanie niczego przelknac. Znam jednak osoby, ktore majac jakies problemy, wlasnie tak robia. Jedza wtedy bez opamietania i nie bardzo sobie z tym radza.

pati25

12 lat temu

Ciekawy artykuł.W tym okresie jakim jest menopauza musimy bardziej zwracac uwagę na to jak się odżywiamy.Poruszony jest w tym artykule dosyc istotny problem.Chodzi tu o problem dotyczący niektórych osób a mianowicie że na jakiś smutek coś słodkiego.

Zostaw komentarz