Poradnik pacjenta Profilaktyka

Prawa pacjenta w szpitalu

prawa-pacjenta-w-szpitalu

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” – głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa Człowieka to pojęcie bardzo szerokie nośne i elementarne we współczesnym świecie, to samo tyczy się praw pacjenta w rzeczywistości służby zdrowia.

Każdemu pacjentowi, który trafi do szpitala, przysługują te same prawa.

Bądź świadoma swoich praw, które przysługują Ci, gdy będziesz leczona w szpitalu:

1. Prawo do intymności i godności – gdy trafisz do szpitala masz prawo do życzliwego i kulturalnego traktowania przez lekarzy i personel. Możesz nie zgodzić się na obecność przy porodzie czy przy innych zabiegach medycznych studentów medycyny, a nawet na ich obecność przy obchodzie lekarskim.

2. Prawo do informacji – każdy pacjent powinien być na bieżąco informowany o przebiegu leczenia, oczekiwanych rezultatach czy skutkach ubocznych leczenia. Masz prawo wiedzieć kto jest Twoim lekarzem oraz pytać o wszystko co Cię niepokoi.

3. Prawo do zgody na zabiegi medyczne – w każdej chwili możesz nie zgodzić się na operację, nawet jeżeli zgoda na zabieg została już podpisana. Masz prawo pytać o celowość podawania leków oraz o powody wszystkich zabiegów podejmowanych wobec Ciebie i Twoich bliskich.

4. Prawo do obecności i opieki wykonywanej przez bliską osobę – bliską osobą jest nie tylko małżonek czy rodzic, ale także bliska przyjaciółka, co oczywiście nie zwalnia personelu z opieki nad Tobą. Powinnaś wiedzieć, że bliska osoba ma prawo przebywać przy Tobie nawet 24 godziny na dobę.

5. Tajemnica lekarska – wszelkie informacje o przebytych chorobach, dotyczące zdrowia i leczenia, faktów z życia prywatnego, rodzinnego, seksualnego i zawodowego, które powierzyłaś personelowi szpitalnemu, nie mogą być publicznie ujawniane ani być tematem publicznych plotek czy komentarzy.

Zuzanna Górka

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” – głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa Człowieka to pojęcie bardzo szerokie nośne i elementarne we współczesnym świecie, to samo tyczy się praw pacjenta w rzeczywistości służby zdrowia.

6. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną Twojej choroby – każdy szpital ma obowiązek udzielenia Ci wszystkich potrzebnych informacji i dokumentów związanych z przebiegiem Twojego leczenia. Koszty kopii dokumentacji będziesz musiała ponieść sama.

7. Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach – w takiej sytuacji masz prawo do niezwłocznego uzyskania opieki medycznej, także od tego Zakładu Opieki Zdrowotnej (np. prywatnej przychodni), który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

8. Przejazd środkami transportu sanitarnego – jeśli jest nagła potrzeba zachowania ciągłości leczenia czy konieczności udzielenia natychmiastowej hospitalizacji, masz prawo do transportu (także lotniczego) do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem.

Znaj swoje prawa!

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

pati25

12 lat temu

Każdy pacjent ma swoje prawa.Tylko nie zawsze te prawa są przestrzegane.Pamiętam,że jak ja byłam w szpitalu to na obchodzie było zawsze 6-8 studentów.Również podczas niektórych badań

topik4433

12 lat temu

Na studiach miałam wykłady z prawa medycznego, które prowadził dyrektor szpitala i powiem tylko tyle teoria z praktyką ma niewiele wspólnego.

linet

12 lat temu

Gdyby kiedyś zdarzyła się konieczność leczenia szpitalnego, to ja pacjentka ,mogłabym czuć się absolutnie spokojna i bezpieczna, bo za mną stanęłoby prawo, które z całą swoją powagą i bezwzględnością obroniłoby mnie przed każdą krzywdą i niesprawiedliwością. Oczywiście, gdyby zaszła taka potrzeba, co jest prawie niemożliwe, bo polski szpital, przyjazny niemal jak drugi dom, nie stwarza takich sytuacji.
I tylko dlaczego jestem taka nieufna?:(

bess22

12 lat temu

Prawa są spisane,ale w życiu dopiero trzeba o nie walczyć.Istnienie praw nie oznacza,że wszyscy je przestrzegają.W tym wypadku zaryzykowałabym stwierdzenie,że mało kto je przestrzega.Czyli realia zupełnie nie przystają do ustanowionych praw.Są to raczej pobożne życzenia.

summer

12 lat temu

Od kiedy te prawa nam przysługują? Przy moim cesarskim cięciu 12 lat temu miałam niezłą widownię – chyba z 10 studentów! Nikt mnie nie spytał, czy sobie tego życzę!:(

sara

12 lat temu

Super że mamy takie prawa ale realia są inne, być może w klinikach są te prawa możliwe do stosowania, ale w powiatowym szpitalu(który zajmuje dość wysokie miejsca w rankingach) właśnie przez ostatnie osiem dni miałam okazję przekonać się jak to jest z tymi prawami byłam osobą odwiedzającą na oddziale wewnętrznym, chociaż zgadzam się że dużo dużo zależy od lekarza prowadzącego to fakt, ten z którym miałam kontakt był krótko mówiąc nieciekawy.

Zostaw komentarz