Poradnik pacjenta Profilaktyka

Prawa pacjenta w szpitalu

prawa-pacjenta-w-szpitalu

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” – głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa Człowieka to pojęcie bardzo szerokie nośne i elementarne we współczesnym świecie, to samo tyczy się praw pacjenta w rzeczywistości służby zdrowia.

Każdemu pacjentowi, który trafi do szpitala, przysługują te same prawa.

Bądź świadoma swoich praw, które przysługują Ci, gdy będziesz leczona w szpitalu:

1. Prawo do intymności i godności – gdy trafisz do szpitala masz prawo do życzliwego i kulturalnego traktowania przez lekarzy i personel. Możesz nie zgodzić się na obecność przy porodzie czy przy innych zabiegach medycznych studentów medycyny, a nawet na ich obecność przy obchodzie lekarskim.

2. Prawo do informacji – każdy pacjent powinien być na bieżąco informowany o przebiegu leczenia, oczekiwanych rezultatach czy skutkach ubocznych leczenia. Masz prawo wiedzieć kto jest Twoim lekarzem oraz pytać o wszystko co Cię niepokoi.

3. Prawo do zgody na zabiegi medyczne – w każdej chwili możesz nie zgodzić się na operację, nawet jeżeli zgoda na zabieg została już podpisana. Masz prawo pytać o celowość podawania leków oraz o powody wszystkich zabiegów podejmowanych wobec Ciebie i Twoich bliskich.

4. Prawo do obecności i opieki wykonywanej przez bliską osobę – bliską osobą jest nie tylko małżonek czy rodzic, ale także bliska przyjaciółka, co oczywiście nie zwalnia personelu z opieki nad Tobą. Powinnaś wiedzieć, że bliska osoba ma prawo przebywać przy Tobie nawet 24 godziny na dobę.

5. Tajemnica lekarska – wszelkie informacje o przebytych chorobach, dotyczące zdrowia i leczenia, faktów z życia prywatnego, rodzinnego, seksualnego i zawodowego, które powierzyłaś personelowi szpitalnemu, nie mogą być publicznie ujawniane ani być tematem publicznych plotek czy komentarzy.

Zuzanna Górka

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” – głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa Człowieka to pojęcie bardzo szerokie nośne i elementarne we współczesnym świecie, to samo tyczy się praw pacjenta w rzeczywistości służby zdrowia.

6. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną Twojej choroby – każdy szpital ma obowiązek udzielenia Ci wszystkich potrzebnych informacji i dokumentów związanych z przebiegiem Twojego leczenia. Koszty kopii dokumentacji będziesz musiała ponieść sama.

7. Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach – w takiej sytuacji masz prawo do niezwłocznego uzyskania opieki medycznej, także od tego Zakładu Opieki Zdrowotnej (np. prywatnej przychodni), który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

8. Przejazd środkami transportu sanitarnego – jeśli jest nagła potrzeba zachowania ciągłości leczenia czy konieczności udzielenia natychmiastowej hospitalizacji, masz prawo do transportu (także lotniczego) do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem.

Znaj swoje prawa!

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

pati25

9 lat temu

Każdy pacjent ma swoje prawa.Tylko nie zawsze te prawa są przestrzegane.Pamiętam,że jak ja byłam w szpitalu to na obchodzie było zawsze 6-8 studentów.Również podczas niektórych badań

topik4433

9 lat temu

Na studiach miałam wykłady z prawa medycznego, które prowadził dyrektor szpitala i powiem tylko tyle teoria z praktyką ma niewiele wspólnego.

linet

9 lat temu

Gdyby kiedyś zdarzyła się konieczność leczenia szpitalnego, to ja pacjentka ,mogłabym czuć się absolutnie spokojna i bezpieczna, bo za mną stanęłoby prawo, które z całą swoją powagą i bezwzględnością obroniłoby mnie przed każdą krzywdą i niesprawiedliwością. Oczywiście, gdyby zaszła taka potrzeba, co jest prawie niemożliwe, bo polski szpital, przyjazny niemal jak drugi dom, nie stwarza takich sytuacji.
I tylko dlaczego jestem taka nieufna?:(

bess22

9 lat temu

Prawa są spisane,ale w życiu dopiero trzeba o nie walczyć.Istnienie praw nie oznacza,że wszyscy je przestrzegają.W tym wypadku zaryzykowałabym stwierdzenie,że mało kto je przestrzega.Czyli realia zupełnie nie przystają do ustanowionych praw.Są to raczej pobożne życzenia.

summer

9 lat temu

Od kiedy te prawa nam przysługują? Przy moim cesarskim cięciu 12 lat temu miałam niezłą widownię – chyba z 10 studentów! Nikt mnie nie spytał, czy sobie tego życzę!:(

sara

9 lat temu

Super że mamy takie prawa ale realia są inne, być może w klinikach są te prawa możliwe do stosowania, ale w powiatowym szpitalu(który zajmuje dość wysokie miejsca w rankingach) właśnie przez ostatnie osiem dni miałam okazję przekonać się jak to jest z tymi prawami byłam osobą odwiedzającą na oddziale wewnętrznym, chociaż zgadzam się że dużo dużo zależy od lekarza prowadzącego to fakt, ten z którym miałam kontakt był krótko mówiąc nieciekawy.

Zostaw komentarz