prawa-pacjenta-w-szpitalu

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” – głosi artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prawa Człowieka to pojęcie bardzo szerokie nośne i elementarne we współczesnym świecie, to samo tyczy się praw pacjenta w rzeczywistości służby zdrowia.

6. Prawo do wglądu w dokumentację medyczną Twojej choroby – każdy szpital ma obowiązek udzielenia Ci wszystkich potrzebnych informacji i dokumentów związanych z przebiegiem Twojego leczenia. Koszty kopii dokumentacji będziesz musiała ponieść sama.

7. Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach – w takiej sytuacji masz prawo do niezwłocznego uzyskania opieki medycznej, także od tego Zakładu Opieki Zdrowotnej (np. prywatnej przychodni), który nie zawarł umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

8. Przejazd środkami transportu sanitarnego – jeśli jest nagła potrzeba zachowania ciągłości leczenia czy konieczności udzielenia natychmiastowej hospitalizacji, masz prawo do transportu (także lotniczego) do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem.

Znaj swoje prawa!

Zuzanna Górka