jestes-tym-co-jesz

Jest wiele powodów, dla których warto zwracać uwagę na to, co się je. Sporo produktów może nadmiernie obciążyć układ trawienny i zahamować jego pracę. A to z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Od w miarę krótkiego czasu trawienia jest zależne utrzymanie równowagi organizmu.

Zaburzona homeostaza

Dlaczego to takie ważne ile czasu nasz organizm poświęci na przetrawienie pożywienia? W gruncie rzeczy najważniejsze to dostarczyć mu pokarm. A co się dzieje „tam w środku” to już nie od nas zależy. Tymczasem to nieprawda – mamy bardzo istotny wpływ na trawienie. Wolno pracujący układ trawienny nie wchłania tak szybko niezbędnych dla organizmu składników. Podczas gdy pokarm wciąż zalega w żołądku, ciało domaga się witamin, cukrów, węglowodanów i innych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Mózg wysyła odpowiednie sygnały i… znowu jesteśmy głodni! Równowaga organizmu, czyli homeostaza, zostaje zaburzona. Przez to cierpi także i sam układ trawienny, który nie może poradzić sobie z nadmiarem niestrawionych resztek.

Etapy trawienia

Proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej, gdzie enzymy trawienne zawarte w ślinie rozmiękczają pokarm i zaczynają trawienie węglowodanów. Następnie trafia on do żołądka, gdzie rozpoczyna się kolejny etap – dzięki kwasom żołądkowym trawionych jest większość białek, węglowodany i niektóre tłuszcze. Potem treść żołądkowa przekazywana jest do jelita cienkiego i dwunastnicy. Tam rozkładana jest reszta tłuszczy i wchłaniane ważne dla organizmu składniki. Ostatni etap trawienia odbywa się w jelicie grubym. Niestrawione resztki pokarmu są wreszcie wydalane z organizmu.

Czas trawienia

Tylko w teorii proces trawienia wygląda tak szybko. W rzeczywistości może trwać nawet do 10 godzin. Czas trawienia zależy od predyspozycji organizmu oraz przede wszystkim od pokarmów, jakie zjadamy. Woda przebywa w żołądku mniej niż godzinę, herbata 1,5 godziny, a kawa z mlekiem do 2 godzin. Najkrócej trawieniu ulegają ryby – potrzebują 2 godzin, natomiast golonka to aż ośmiogodzinny proces trawienia. Białka zwierzęce z reguły potrzebują więcej czasu do całkowitego strawienia. Żeby ułatwić organizmowi zadanie należy wybierać mięsa chude, z mniejszą zawartością tłuszczu (np. drób). Dania typu fast-food to także spore obciążenie, od 4 do 6 godzin pracy układu trawiennego. Podobnie rośliny strączkowe, choć zawierają dużo węglowodanów, są ciężko przyswajalne (do 8 godzin). Makarony to około 6 godzin trawienia, ziemniaki – 4 godziny, a owoce i warzywa do 3 godzin. Pamiętajmy jednak, że są to wartości orientacyjne.

Ryby, chude mięsa, owoce, warzywa i błonnik, który wspomaga trawienie – tego nie może zabraknąć w naszej diecie. Bardzo ważne jest też powolne przeżuwanie drobnych kęsów jedzenia, co z pewnością przyspieszy rozkładanie pokarmów na czynniki pierwsze. Dzięki temu nasz układ trawienny zostanie wzmocniony.

M. Borowik