Dbaj o zdrowie Zdrowie

Jesteś tym, co jesz

jestes-tym-co-jesz

Jest wiele powodów, dla których warto zwracać uwagę na to, co się je. Sporo produktów może nadmiernie obciążyć układ trawienny i zahamować jego pracę. A to z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Od w miarę krótkiego czasu trawienia jest zależne utrzymanie równowagi organizmu.

Zaburzona homeostaza

Dlaczego to takie ważne ile czasu nasz organizm poświęci na przetrawienie pożywienia? W gruncie rzeczy najważniejsze to dostarczyć mu pokarm. A co się dzieje „tam w środku” to już nie od nas zależy. Tymczasem to nieprawda – mamy bardzo istotny wpływ na trawienie. Wolno pracujący układ trawienny nie wchłania tak szybko niezbędnych dla organizmu składników. Podczas gdy pokarm wciąż zalega w żołądku, ciało domaga się witamin, cukrów, węglowodanów i innych mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Mózg wysyła odpowiednie sygnały i… znowu jesteśmy głodni! Równowaga organizmu, czyli homeostaza, zostaje zaburzona. Przez to cierpi także i sam układ trawienny, który nie może poradzić sobie z nadmiarem niestrawionych resztek.

Etapy trawienia

Proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej, gdzie enzymy trawienne zawarte w ślinie rozmiękczają pokarm i zaczynają trawienie węglowodanów. Następnie trafia on do żołądka, gdzie rozpoczyna się kolejny etap – dzięki kwasom żołądkowym trawionych jest większość białek, węglowodany i niektóre tłuszcze. Potem treść żołądkowa przekazywana jest do jelita cienkiego i dwunastnicy. Tam rozkładana jest reszta tłuszczy i wchłaniane ważne dla organizmu składniki. Ostatni etap trawienia odbywa się w jelicie grubym. Niestrawione resztki pokarmu są wreszcie wydalane z organizmu.

Czas trawienia

Tylko w teorii proces trawienia wygląda tak szybko. W rzeczywistości może trwać nawet do 10 godzin. Czas trawienia zależy od predyspozycji organizmu oraz przede wszystkim od pokarmów, jakie zjadamy. Woda przebywa w żołądku mniej niż godzinę, herbata 1,5 godziny, a kawa z mlekiem do 2 godzin. Najkrócej trawieniu ulegają ryby – potrzebują 2 godzin, natomiast golonka to aż ośmiogodzinny proces trawienia. Białka zwierzęce z reguły potrzebują więcej czasu do całkowitego strawienia. Żeby ułatwić organizmowi zadanie należy wybierać mięsa chude, z mniejszą zawartością tłuszczu (np. drób). Dania typu fast-food to także spore obciążenie, od 4 do 6 godzin pracy układu trawiennego. Podobnie rośliny strączkowe, choć zawierają dużo węglowodanów, są ciężko przyswajalne (do 8 godzin). Makarony to około 6 godzin trawienia, ziemniaki – 4 godziny, a owoce i warzywa do 3 godzin. Pamiętajmy jednak, że są to wartości orientacyjne.

Ryby, chude mięsa, owoce, warzywa i błonnik, który wspomaga trawienie – tego nie może zabraknąć w naszej diecie. Bardzo ważne jest też powolne przeżuwanie drobnych kęsów jedzenia, co z pewnością przyspieszy rozkładanie pokarmów na czynniki pierwsze. Dzięki temu nasz układ trawienny zostanie wzmocniony.

M. Borowik

Komentarze (12)

Annagata

9 lat temu

Tak na prawdę do końca nie wiemy,co dzieje się w naszym żołądku i jelitach po jedzeniu.Mało tego,my się nad ty nawet nie zastanawiamy.Bo i po co?Jestem głodna to jem,wszystko jedno co mi się nawinie pod rękę.A przecież nie od dziś wiadomo,że najsmaczniejsze są te potrawy,które bardzo wolno się trawią.Tyle,że jak widzimy piękne żebereczka duszone w piwku,goloneczkę z grilla,karkóweczkę z musztardką,to natychmiast wyłącza się nam myślenie.To jak sprzężenie zwrotne.No bo co mnie obchodzi,co będzie robił potem mój żołądek.Niech sobie radzi!A do tego mamy wręcz imponujące tempo jedzenia.To jak walka o ogień,a nuż przeciwnik się zakradnie i „gwizdnie”nam jedzonko!Myślę,że adekwatne jest powiedzonko,które powtarzała moja babcia o braku umiaru w jedzeniu:”Wilcze oczy,mysie garło,co zobaczy to by żarło!”

karoligrz

10 lat temu

no tak, przeżuwanie kęsów powoduje to, że już ślina trawi większą część pokarmu i nie obciążamy nim żołądka. Jak również należy pamiętać że uczucie najedzenia czujemy po ok 15-20 min. Więc jedząc wolniej , zjemy mniej a uczucie sytości będzie

irysek7

10 lat temu

Racja, należy uważać na to co się je, ale ważny jest też sposób spożywania pokarmów. Kiedyś usłyszałam takie mądre słowa: „pij jedzenie i jedz picie”. Chodzi o to żeby kilkadziesiąt razy przeżuwać dany kęs by doprowadzić go do płynnej postaci; jeśli chodzi o napoje to również powinniśmy je trochę „potrzymać” w ustach aby zmieszały się z enzymami ułatwiającymi trawienie.
Tylko kto w dzisiejszych czasach może sobie pozwolić na tak długie posiłki? Zwłaszcza w pracy, gdzie z tymi przerwami śniadaniowymi różnie bywa.

topik4433

10 lat temu

W tym powolnym przeżuwaniu drobnych kęsów chyba coś jest, bo mój Tato zawsze delektuje się jedzeniem, nigdy się nie spieszy i mimo, że je często, a ostatni posiłek późno, to jest bardzo szczupły. Mama twierdzi, że przez to długie przeżuwanie jego żołądek nie musi się wiele napracować, żeby strawić pokarm.

Emilly27k

10 lat temu

Karola ma taką pracę i nie zawsze też ma możliwość zjedzenia w pracy. Nie dziwię Ci się kochana ,że żołądek się domaga:)

izabelle

10 lat temu

Również staram się jeść lekkostrawne posiłki,ale czasem pozwalam sobie na małe szaleństwa jedzeniowe. Najchętniej jadłabym codziennie ryby, ale niestety są dość drogie. Staram się aby moja dieta była bogata w warzywa i owocowe, szczególnie teraz kiedy jest sezon: truskawki, maliny, jeżyny, jeśli nie w całej postaci to w koktajlu, oczywiście z jogurtu naturalnego bądź kefiru, żadnych śmietan 😉

pati25

10 lat temu

Staram się nie obciążac mego układu trawiennego.Spożywam produkty lekkostrawne,dużo warzyw i owoców,dużo ryb.To co jem to mój układ trawienny zdąży strawic do następnego posiłku

karoligrz

10 lat temu

ehh no właśnie z tym jedzeniem jest najgorzej. jem za mało posiłków. Rano oczywiście śniadanie a dopiero po pracy, jakoś po 17 jem dopiero obiad. I niekiedy jeszcze ok 20 małą kolację. Pewnie dlatego mój żołądek jest tak rozleniwony:/

karoligrz

10 lat temu

ja mam taką wolniutką przemianę materii, że czuję jakby wszystko trawiło mi się tak długo jak wspomniana w artykule golonka…. Jak najlepiej przyspieszyć ten proces??

Zostaw komentarz