wyroby ekstrudowane

Wafle ryżowe, chrupki do mleka, zupka chińska, popcorn i dietetyczny chlebek – co łączy te produkty spożywcze? Spoiwem dla wyżej wspomnianych artykułów jest ekstruzja, czyli proces technologiczny, dzięki któremu ziarna nabierają objętości. Jak powstają wafle ryżowe? Poznaj wyroby ekstrudowane wraz z ich wadami i  zaletami.

Wafle ryżowe uchodzą za niezwykle zdrową przekąskę. Chętnie sięgają po nie osoby na diecie, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Wafle ryżowe wprawdzie nie należą do produktów niskokalorycznych, ale są zdecydowanie zdrowszą przekąską od chipsów czy słonych paluszków. Dostarczają organizmowi cennych witamin i minerałów. Choć wafle ryżowe do złudzenia przypominają kromki chleba, to w praktyce są od nich dużo lżejsze. To zasługa ekstruzji.

Jak powstają wafle ryżowe?

Aby uzyskać wyroby ekstrudowane takie jak wafle ryżowe, popcorn czy płatki do mleka, umieszcza się ziarna ryżu, soi, pszenicy  w urządzeniu, w którym panuje bardzo wysoka temperatura i ciśnienie.  W chwili, gdy aparat przechodzi do ciśnienia atmosferycznego, ziarno jest nadmuchiwane i zwiększa swoją objętość.

płatki do mleka

Wyroby ekstrudowane – poznaj ich zalety!

Ekstruzja to proces technologiczny, który ma sporo zalet. Przede wszystkim z jego pomocą jesteśmy w stanie uzyskać artykuły charakteryzujące się ciekawą strukturą, vide płatki do mleka czy wafle ryżowe. Ponadto proces, w którym ziarna są poddawane działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, pełni poniekąd rolę pasteryzacji. W wyniku działania ww. czynników giną potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy, które mogłyby doprowadzić do groźnych zatruć pokarmowych.  Nie każdy o tym wie, ale wyroby ekstrudowane to także makaron błyskawiczny, który znajdziemy w chińskich zupkach. Poddanie go działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury pozwala przygotować ciepły posiłek w ciągu kilku minut. Makaronu błyskawicznego nie trzeba nawet gotować, wystarczy zalać go gorącą wodą z czajnika elektrycznego.

Jak to możliwe, że płatki do mleka, które także są produktem ekstruzji, mają tak fantazyjne kształty? W sklepach możemy kupić zarówno gwiazdki, jak i słoneczka, zwierzątka itp., ponieważ podczas procesu, który odbywa się w warunkach podwyższonego ciśnienia i temperatury, wykorzystuje się matrycę o odpowiednim otworze.

 

Jak ekstruzja wpływa na wartość odżywczą wyrobów?

Ekstruzja jest procesem, który z jednej strony zwiększa przyswajalność i strawność aminokwasów siarkowych wchodzących w skład białek.  Z pomocą nowoczesnych urządzeń otrzymać można wyroby o udoskonalonych właściwościach dietetycznych. Ponadto wyroby ekstrudowane zawierają mniej substancji antyżywieniowych, do których zaliczamy m.in. inhibitor trypsyny, który wpływa negatywnie na strawność i przyswajalność białek. Brak inhibitora trypsyny w waflach ryżowych czy płatkach do mleka wpływa korzystnie na trawienie białka.  W związku z tym, iż ekstruzja przebiega w warunkach podwyższonego ciśnienia i temperatury, „produkty dmuchane” można dłużej przechowywać. Wafle ryżowe i dietetyczny chlebek bardzo często mają długi termin przydatności do spożycia, sięgający 2-3 lat.

Ekstruzja nie jest jednak idealnym procesem technologicznym. Wafle ryżowe, płatki do mleka czy makaron błyskawiczny charakteryzują się zmniejszoną zawartością witamin A i C. Ekstruzja wpływa też negatywnie na zawartość lizyny i metioniny – dwóch aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczone z zewnątrz, ponieważ organizm nie potrafi ich wyprodukować we własnym zakresie.  Warto jednak podkreślić, iż producenci żywności coraz częściej do wyrobów ekstrudowanych dodają witaminy, dzięki czemu są one zdrowsze i pożywniejsze.

Irmina Cieślik