O badaniach Profilaktyka

Pomiar ciśnienia tętniczego, cz. I

pomiar-cisnienia-tetniczego-cz-i

To bardzo proste i ważne badanie. Praktycznie każda wizyta u lekarza zaczyna się od zmierzenia ciśnienia, ponieważ może ono bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy wiesz jakie masz ciśnienie?

Wszystko, co musisz wiedzieć

Zacznijmy od definicji. Ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył.
Ciśnienie krwi ulega ustawicznym zmianom:

 • długookresowym (co związane jest z wiekiem, stanem zdrowia itp.),
 • średniookresowym (zależnie od pory doby, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek itp.)
 • krótkookresowym (w obrębie cyklu pracy serca).

W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj 110–130); w chwili rozkurczu – jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65–80).
W praktyce medycznej, do oceny stanu zdrowia badanej osoby istotna jest wartość zarówno ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego, toteż podawane są obie wartości, co zapisuje się np. 120/80 mmHg.

Systematyczne pomiary ciśnienia krwi są jedną z podstawowych metod kontrolowania stanu zaawansowania choroby osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze jak również inne choroby układu krążenia.

Zuzanna Górka

To bardzo proste i ważne badanie. Praktycznie każda wizyta u lekarza zaczyna się od zmierzenia ciśnienia, ponieważ może ono bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy wiesz jakie masz ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze:

 • Dorosły:
  o 120 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 80 mmHg – ciśn. rozkurczowe
 • Noworodek (do 28 dnia życia):
  o 102 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 55 mmHg – ciśn. rozkurczowe
 • Dziecko (1–8 rok życia):
  o 110 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 75 mmHg – ciśn. rozkurczowe

Jakie masz ciśnienie?

 • Niskie ciśnienie: 100/60 mmHg
 • Optymalne: 100-120/60-80 mmHg
 • Prawidłowe: 120-130/80-85 mmHg
 • Prawidłowe wysokie: 130-140/85-90 mmHg
 • 1 stopień-nadciśnienie łagodne: 140-160/90-100 mmHg
 • 2 stopień-nadciśnienie umiarkowane: 160-180/100-110 mmHg
 • 3 stopień –nadciśnienie ciężkie: powyżej 180/110 mmHg

Kiedy nadciśnienie?

Dzisiaj, nadciśnienie to bardzo poważna i powszechna dolegliwość.
Według zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnieniowego z 1999 roku (WHO/ISH 1999) przyjmuje się dla celów praktycznych i klinicznych wartości 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego jako wartości wskazujące na nadciśnienie tętnicze. Nieprawidłowość może dotyczyć tylko jednego rodzaju ciśnienia lub też obu.
Natomiast za “optymalne” ciśnienie tętnicze uważa się wartość 120/80 mm Hg.

Drogie Panie, koniecznie przeczytajcie drugą część artykułu!

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

filodendron

9 lat temu

Mój rekord to było 230/120,coś koszmarnego ,nie chciało schodzić po lekach.Zawołałam sobie pogotowie, byłi bardzo fajni,dali mi tabletke pod język i zastrzyk na spuszczenie wody z organizmu.Siedzieli ze mną i pocieszali dopóki nie zeszło do 150/80.Powiedzieli ,że od 200 należy wzywać pogotowie,bo wiadomo grozi wylewem albo zawałem.Gdy mi zaczyna wzrastać szybko biorę leki i mokry ,zimny ręcznik na kark.Zimno spowalnia serce i spada ciśnienie.Wiele razy już mnie ten ręcznik uratował.W takich sytuacjach stosujcie ręcznik -zawsze pomaga.

Annagata

9 lat temu

Dopiero co pisałam,że mam niskie ciśnienie,a tu zaczyna mi szaleć i dobija do 160!!!Zaraz mi się mózg wyleje uszami,a denko niechybnie odskoczy!!!

pati25

9 lat temu

Fajny artykuł o ciśnieniu…Od czasu kiedy miałam 180/120 biorę leki na ciśnienie.Mam teraz bardzo dobre bo 120/80.Czasami zwiększa się.Pomiar ciśnienia można wykonywać samemu o ile się to umie.Najlepszy do mierzenia ciśnienia jest ciśnieniomierz ten zwykły na pompkę.Nie ten elektroniczny na nadgarstek.Chciałam sobie kupić aby w każdej chwili móc sobie zmierzyć ciśnienie.Rozmawiałam na ten temat z moją lekarką.Powiedziała o samo.Kupiłam więc ten na pompkę i teraz mierzę sobie sama ciśnienie

mejgosia

9 lat temu

przy mojej miażdżycy tętnic muszę cały czas obserwowac ciśninie, na szczęście mam teraz ok, leki które biore dwa razy dziennie delikatnie wplywaja na jego obniżenie i tak np dzisiaj rano miłam 117/ 68, a przed chwiką 114/70, mam cały zeszyt zapisany, bo kontroluję trzy razy dziennie i zapisuję, raczej mam za niskie , ale gdy wezmę sporadycznie ketonal to zaraz mi wzrasta! zawsze miałam książkowe,i bardzo trudno było się przyzwyczaić do takiego niskiego, teraz po dwoch latach umiem z tym żyć !

Annagata

9 lat temu

A ja ciśnienia nie mam…Moja mama twierdzi,że mam pomidorówkę zamiast krwi,no bo czy można nazwać ciśnieniem 90/60? A ja się dobrze czuję!

drobina

9 lat temu

Kiedyś miałam kłopoty z ciśnieniem (było zbyt niskie). W ostatnich latach wszystko wróciło do normy i jak powiedział mój lekarz: ma pani ciśnienie książkowe (120/80) – bardzo mnie to cieszy.

summer

9 lat temu

Moje póki co jest idealne, ale wiem /po przypadkach w rodzinie/ że to może ulec zmianie z wiekiem:(, dlatego trzeba być czujnym!

Zostaw komentarz