O badaniach Profilaktyka

Pomiar ciśnienia tętniczego, cz. I

pomiar-cisnienia-tetniczego-cz-i

To bardzo proste i ważne badanie. Praktycznie każda wizyta u lekarza zaczyna się od zmierzenia ciśnienia, ponieważ może ono bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy wiesz jakie masz ciśnienie?

Wszystko, co musisz wiedzieć

Zacznijmy od definicji. Ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic, przy czym rozumie się pod tą nazwą ciśnienie w największych tętnicach, np. w tętnicy w ramieniu. Jest ono wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył.
Ciśnienie krwi ulega ustawicznym zmianom:

 • długookresowym (co związane jest z wiekiem, stanem zdrowia itp.),
 • średniookresowym (zależnie od pory doby, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek itp.)
 • krótkookresowym (w obrębie cyklu pracy serca).

W momencie skurczu serca, kiedy porcja krwi wypychana jest z serca do aorty, w tętnicach panuje najwyższe ciśnienie wynoszące zazwyczaj u zdrowego dorosłego człowieka od ok. 90 do 135 mmHg (zazwyczaj 110–130); w chwili rozkurczu – jest najniższe, np. od ok. 50 do 90 mmHg (zazwyczaj 65–80).
W praktyce medycznej, do oceny stanu zdrowia badanej osoby istotna jest wartość zarówno ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego, toteż podawane są obie wartości, co zapisuje się np. 120/80 mmHg.

Systematyczne pomiary ciśnienia krwi są jedną z podstawowych metod kontrolowania stanu zaawansowania choroby osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze jak również inne choroby układu krążenia.

Zuzanna Górka

To bardzo proste i ważne badanie. Praktycznie każda wizyta u lekarza zaczyna się od zmierzenia ciśnienia, ponieważ może ono bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czy wiesz jakie masz ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze:

 • Dorosły:
  o 120 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 80 mmHg – ciśn. rozkurczowe
 • Noworodek (do 28 dnia życia):
  o 102 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 55 mmHg – ciśn. rozkurczowe
 • Dziecko (1–8 rok życia):
  o 110 mmHg – ciśn. skurczowe
  o 75 mmHg – ciśn. rozkurczowe

Jakie masz ciśnienie?

 • Niskie ciśnienie: 100/60 mmHg
 • Optymalne: 100-120/60-80 mmHg
 • Prawidłowe: 120-130/80-85 mmHg
 • Prawidłowe wysokie: 130-140/85-90 mmHg
 • 1 stopień-nadciśnienie łagodne: 140-160/90-100 mmHg
 • 2 stopień-nadciśnienie umiarkowane: 160-180/100-110 mmHg
 • 3 stopień –nadciśnienie ciężkie: powyżej 180/110 mmHg

Kiedy nadciśnienie?

Dzisiaj, nadciśnienie to bardzo poważna i powszechna dolegliwość.
Według zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnieniowego z 1999 roku (WHO/ISH 1999) przyjmuje się dla celów praktycznych i klinicznych wartości 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego jako wartości wskazujące na nadciśnienie tętnicze. Nieprawidłowość może dotyczyć tylko jednego rodzaju ciśnienia lub też obu.
Natomiast za “optymalne” ciśnienie tętnicze uważa się wartość 120/80 mm Hg.

Drogie Panie, koniecznie przeczytajcie drugą część artykułu!

Zuzanna Górka

Komentarze (9)

filodendron

9 lat temu

Mój rekord to było 230/120,coś koszmarnego ,nie chciało schodzić po lekach.Zawołałam sobie pogotowie, byłi bardzo fajni,dali mi tabletke pod język i zastrzyk na spuszczenie wody z organizmu.Siedzieli ze mną i pocieszali dopóki nie zeszło do 150/80.Powiedzieli ,że od 200 należy wzywać pogotowie,bo wiadomo grozi wylewem albo zawałem.Gdy mi zaczyna wzrastać szybko biorę leki i mokry ,zimny ręcznik na kark.Zimno spowalnia serce i spada ciśnienie.Wiele razy już mnie ten ręcznik uratował.W takich sytuacjach stosujcie ręcznik -zawsze pomaga.

Annagata

10 lat temu

Dopiero co pisałam,że mam niskie ciśnienie,a tu zaczyna mi szaleć i dobija do 160!!!Zaraz mi się mózg wyleje uszami,a denko niechybnie odskoczy!!!

pati25

10 lat temu

Fajny artykuł o ciśnieniu…Od czasu kiedy miałam 180/120 biorę leki na ciśnienie.Mam teraz bardzo dobre bo 120/80.Czasami zwiększa się.Pomiar ciśnienia można wykonywać samemu o ile się to umie.Najlepszy do mierzenia ciśnienia jest ciśnieniomierz ten zwykły na pompkę.Nie ten elektroniczny na nadgarstek.Chciałam sobie kupić aby w każdej chwili móc sobie zmierzyć ciśnienie.Rozmawiałam na ten temat z moją lekarką.Powiedziała o samo.Kupiłam więc ten na pompkę i teraz mierzę sobie sama ciśnienie

mejgosia

10 lat temu

przy mojej miażdżycy tętnic muszę cały czas obserwowac ciśninie, na szczęście mam teraz ok, leki które biore dwa razy dziennie delikatnie wplywaja na jego obniżenie i tak np dzisiaj rano miłam 117/ 68, a przed chwiką 114/70, mam cały zeszyt zapisany, bo kontroluję trzy razy dziennie i zapisuję, raczej mam za niskie , ale gdy wezmę sporadycznie ketonal to zaraz mi wzrasta! zawsze miałam książkowe,i bardzo trudno było się przyzwyczaić do takiego niskiego, teraz po dwoch latach umiem z tym żyć !

Annagata

10 lat temu

A ja ciśnienia nie mam…Moja mama twierdzi,że mam pomidorówkę zamiast krwi,no bo czy można nazwać ciśnieniem 90/60? A ja się dobrze czuję!

drobina

10 lat temu

Kiedyś miałam kłopoty z ciśnieniem (było zbyt niskie). W ostatnich latach wszystko wróciło do normy i jak powiedział mój lekarz: ma pani ciśnienie książkowe (120/80) – bardzo mnie to cieszy.

summer

10 lat temu

Moje póki co jest idealne, ale wiem /po przypadkach w rodzinie/ że to może ulec zmianie z wiekiem:(, dlatego trzeba być czujnym!

Zostaw komentarz