podstawowe-badania-przy-diagnozowaniu-rozrostu-prostaty

Niepokojących sygnałów ze strony układu moczowo – płciowego nigdy nie należy bagatelizować. Problemy z oddawaniem moczu mogą być pierwszym objawem informującym o niekorzystnych zmianach w obrębie gruczołu krokowego. Jeśli masz trudności z oddawanie moczu, pełnym wypróżnianiem bądź też potrzebujesz kilkakrotnie wstawać w nocy by pójść do łazienki to znak, że z twoją prostatą może dziać się coś niepokojącego.

Badania ogólne

Badanie ogólne sprowadza się głównie do badania jamy brzusznej pacjenta. Lekarz powinien sprawdzić stan nerek, czy nie są powiększone oraz czy jest wyczuwalny w dolnej części jamy brzusznej wypełniony pęcherz moczowy. Podczas badania często okazuje się, że pacjent czuje ból gdy lekarz uciska okolice podbrzusza – najczęściej jest to napięty, stwardniały i wypełniony moczem pęcherz moczowy, którego zawartość może sięgać do 4 litrów.

Badanie stercza palcem

Najpopularniejszym badaniem w diagnostyce schorzeń prostaty jest badanie per rectum , czyli badanie stercza palcem. Skuteczność diagnostyczna tego badania jest bardzo wysoka, dlatego pomimo początkowych oporów, nie powinniśmy bać się tego badania. Badania przeprowadza się u pacjenta w pozycji pochylonej lub leżącego na boku. Lekarz po nałożeniu lateksowych rękawiczek umieszcza zwilżony palec w otworze odbytniczym i w ten sposób sprawdza wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu krokowego.

Podczas badania sprawdza się czy prostata nie uległa powiększeniu, stwardnieniu, czy nie ma na niej żadnych guzków oraz czy nie jest asymetryczna. Badanie to jest powszechnie stosowane na całym świecie i pomimo tego, że nie jest to zabieg przyjemy, nie powinniśmy czuć się skrępowani. Dostarcza ono niezbędnych informacja przy podejrzeniu o łagodny rozrost prostaty, stany zapalne czy raka prostaty.

Borys