ABC menopauzy Menopauza

Po co nam menopauza?

po-co-nam-menopauza

Mimo iż dla każdej z nas objawy menopauzy (uderzenia gorąca, zmienność nastrojów czy nadmierne pocenie) są nieprzyjemne, matka natura obdarzyła nas tym stanem nie bez powodu.

Dzięki procesowi przekwitania mamy szansę stać się dobrymi babciami, zwłaszcza dla dzieci naszych córek. Jak wynika z badań średni wiek menopauzy naturalnej u Polek wynosi 51-52 lata. Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę. Sam proces około menopauzalny trwa kilka lat i jest kontrolowany przez odpowiednie geny Za wszystkim więc stoi biologia i selekcja naturalna.

Pierwsza z hipotez, która tłumaczy nam kobietom dlaczego musimy przejść klimakterium, mówi, że ewentualna ciąża w wieku dojrzałym i komplikacje okołoporodowe mogłyby zagrozić naszemu życiu. Czas po 50. roku życia z punktu widzenia socjologii i psychologii, jest okresem, w który można poświęcić się swojemu najmłodszemu dziecku lub przeznaczyć na samorozwój. Druga hipoteza sugeruje, że to właśnie w czasie przekwitania kobieta może się zająć swoimi wnukami.

Naukowcy Newcastle University przeprowadzili w Gambii badania, które symulowały proces ewolucji kobiet na przestrzeni wieków. W końcu nasze poprzedniczki kiedyś nie dożywały wieku menopauzalnego. W przypadku śmierci matki, szanse na przeżycie niespełna dwuletnich dzieci zmniejszały się 10-krotnie Okazało, się, że dzieci w przedziale wiekowym 1-2, które miały babcię zwiększały dwukrotnie swoją szansę na przetrwanie.

Gdyby maksymalny wiek, w którym kobieta może naturalnie począć dziecko, wynosił 50- 65 lat, wzrosłoby prawdopodobieństwo, że umrze, zanim jej potomek skończy 2 lata. Kiedy ostatnia miesiączka przypada na 50. rok życia, duża część dzieci, bo aż 60% wciąż ma żyjącą babcię, która odchowała już swoje dzieci. Gdyby menopauza przypadała na 65. rok życia, odsetek ten spadłby do 10%. Kobieta obciążona swoimi własnymi dziećmi nie będzie w stanie pomagać córce w wychowaniu jej potomstwa. Poza tym gdyby wiek menopauzy się przesunął babcie miałyby mniej czasu wolnego, który mogłyby poświęcić dzieciom i wnukom. Tak więc wszystkie argumenty przemawiają za tym, że optymalnym wiekiem na przekwitanie jest 50. rok życia. A w końcu natura wie lepiej.

Anna J

Komentarze (11)

pati25

11 lat temu

Po co menopauza?Jest wiele korzyści wypływających z tego stanu.Jednym z nich jest właśnie to,że można być szczęśliwą babcią i rozpieszczać wnuczki

Ania1961

12 lat temu

Faktycznie bycie babcią jest wspaniałe.Sama mam wnuka który w grudniu skończy 6 lat.Mieszka bliziutko mnie więć jest stałym bywalcem w moim domu i powiem szczerze że gdy wyjechali nad morze na urlop to bardzo mi go brakowało Po prostu każda kobieta w pewnym wieku jest stworzona do roli babci.Pozdrawiam wszystkie babcie.

karoligrz

12 lat temu

Racja, która z nas miałaby siły na własne dziecko. Pomoc przy wnukach a 100 procentowa opieka i odpowiedzialność za własne dziecko to dwie różne rzeczy

ulcia21

12 lat temu

Okres menopauzy przedemna .Mam 2 wnuczat,ktore sa dla mnie wszystkm.Bycie babca jest najpieknejsza rzecza na swiecie.Nie jeestem zwariowana babcia,ale BABCIA normalna.

malgosia74

12 lat temu

Obserwowałam jak menopauzę przechodzi moja mama. Bywało róznie… teraz jest radosna i uśmiechnięta, jak sama mówi ” czuje że żyje, pełna piersią… 🙂

Annagata

12 lat temu

To jest aż niewiarygodne,że natura sama sobie wszystko reguluje.Zmieniają się czasy i ludzie,ale to co zostało nam naturalnie zapisane i tak otrzymamy.I dobrze,że dzieje się to w dojrzałym wieku,kiedy kobieta może dzielić się swoją mądrością i doświadczeniem z młodszym pokoleniem.

barbara13

13 lat temu

Podzielam pogląd, że to prawo natury jakim jest menopauza – ma swoje dobre strony. Jesteśmy doświadczone, posiadamy pewien status i wiemy czego oczekujemy. Od nas zależy jak wypełnimy swój czas, czy jesteśmy zadbane i kochane . Nie mogę doczekać się momentu kiedy zostanę babcią, to też nowe wyzwanie!

ricorino

13 lat temu

A my z mężem dopiero wiemy, że żyjemy pełnią życia. Nie zajmuję się wnukami – nie ma takiej potrzeby, dużo podróżuję i cieszę się każdym dniem. Teraz jestem u córki i korzystam z internetu 🙂

Zielarka

13 lat temu

Zostać babcią to jest dopiero czad!!!To już teraz moje największe marzenie, mam nadzieję, że się doczekam wnusia albo wnuczki – bardzo chciałabym dożyć takiej chwili !Myślę, że to jest kwintesencja kobiecości zostać matką, a potem rozpieszczać wnuki jako babcia.

Annastazja

13 lat temu

taaa… 50 rok życia, nie wcześniej, nie później. Ja się juz z tym pogodziłam. I wiecie co robie z moim menopauzowym czasie wolnym? Przeznaczam go na samorozwój! Tak jak w artykule napisali. Próbuję swoich sił w hiszpańskim, chodzę do klubu fitness, znowu robię na drutach,myślę o kursie brafittingu, czasem przygarnę wnuka, ale przede wszystkim aktywnie wypoczywam! Bo to jest czas dla mnie:)

mjbz

13 lat temu

A ja nie tęsknię za byciem babcią. Oczywiście, że pomoge w opiece nad ewentualnymi wnukami bo kocham moje dziecko, ale to na dzień dzisiejszy to jedyny powód, który odczuwam.

Zostaw komentarz