objawy menopauzy

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, przyjmuje się, że mówimy o niej wówczas, gdy przez kolejne 12 miesięcy nie występuje krwawienie menstruacyjne. Choć przekwitanie stanowi naturalny etap w życiu każdej z nas, zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej mogą wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.  Z przeprowadzonych badań wynika, iż menopauza występuje średnio w wieku 51 lat.  Towarzyszyć mogą jej różne objawy, każda kobieta przechodzi bowiem przez okres przekwitania w inny sposób.  Panie najczęściej skarżą się na dolegliwości takie jak uderzenia gorąca, kołatanie serca, nadmierną potliwość, huśtawki nastroju oraz kłopoty ze snem (Lewiński 2006).  Przed menopauzą nie sposób się ustrzec, na szczęście można złagodzić towarzyszące jej objawy, decydując się na jedną z wielu dostępnych metod.

Menopauza a niedostateczna ilość żeńskich hormonów płciowych

Menopauza wiąże się ze stopniowym wygasaniem czynności jajników – żeńskich narządów płciowych, w których dojrzewają nie tylko komórki jajowe, ale też powstają hormony takie jak estrogeny i gestageny.  Opisany proces jest zjawiskiem nieodwracalnym.  Nie można bowiem powstrzymać wygasania czynności jajników i tym samym wydłużyć swojego wieku reprodukcyjnego.  Menopauza nie jest wprawdzie jednostką chorobową, ale spadek stężenia estrogenów i progesteronu w organizmie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Niedostateczna ilość żeńskich hormonów płciowych zwiększa ryzyko osteoporozy, zaburzeń metabolicznych czy depresji (Lewiński 2006).  Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż 2,6 miliona Polek znajduje się w wieku okołomenopauzalnym. Na szczęście kobiety te nie są skazane na złe samopoczucie, mogą bowiem złagodzić dokuczliwe objawy przekwitania za pomocą hormonalnej terapii zastępczej, suplementów diety lub leków naturalnych. Jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania?

Hormonalna terapia zastępcza a ryzyko skutków ubocznych

Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu preparatów zawierających estrogeny i ewentualnie gestageny, które uzupełniają niedobór żeńskich hormonów płciowych w organizmie. W rezultacie samopoczucie pań stosujących HTZ ulega poprawie. Żeńskie hormony płciowe mogą być dostarczane drogą doustną (tabletki) lub przez skórę (plastry). Choć lekarze starają się dobrać dla swoich pacjentek  możliwie jak najmniejsze dawki estrogenów i gestagenów, to hormonalna terapia zastępcza jest obarczona ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Z badań przeprowadzonych przez platformę edukacyjną www.leczklimakterium.pl wynika, że choć 70% Polek słyszało o HTZ, tę metodę łagodzenia objawów menopauzy wybiera zaledwie 17% kobiet.  Panie nie decydują się na hormonalną terapię zastępczą w obawie przed wystąpieniem skutków ubocznych.  W związku z tym, iż syntetyczne żeńskie hormony płciowe przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta mogą prowadzić do zmian rozrostowych w obrębie piersi i endometrium. (Pertyński i in. 2007; Lewiński 2006).

Suplementy diety zawierające fitoestrogeny – czy są bezpieczne?

Polki w wieku okołomenopauzalnym poszukują alternatywy dla hormonalnej terapii zastępczej. Ich dużym zainteresowaniem cieszą się suplementy diety zawierające fitoestrogeny. Niestety, polskie prawo nie obliguje producentów tego rodzaju wyrobów do poddawania ich badaniom klinicznym. W rezultacie nie mamy gwarancji, iż suplementy diety zawierające fitoestrogeny rzeczywiście działają zgodnie z zapewnieniami zamieszczonymi na opakowaniu (Krasnowska i Sikora 2011).

Leki pochodzenia naturalnego – alternatywa dla HTZ

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przyjmowanie leków pochodzenia naturalnego, które są dostępne w aptekach bez recepty.  Ilość i jakość substancji czynnych wykorzystanych przy ich produkcji potwierdzają badania kliniczne. Przyjmując leki pochodzenia naturalnego, otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej skuteczności terapii. Jednocześnie tego rodzaju produkty nie są tak inwazyjne jak hormonalna terapia zastępcza.

Pluskwica groniasta i jej selektywne działanie tkankowe

Klimadynon

Na polskim rynku dostępne są leki bez recepty zawierające ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej, przykładem jest lek Klimadynon®. Roślina ta rośnie w Ameryce Północnej. Substancje czynne zawarte w pluskwicy groniastej w przeciwieństwie do klasycznych fitoestrogenów i syntetycznych żeńskich hormonów płciowych nie przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta. Nie zwiększają zatem ryzyka rozwoju raka piersi i macicy (Seidlova-Wuttke i in. 2003). Zastosowanie farmaceutyczne znalazły kłącza pluskwicy groniastej, które zbiera się w okresie kwitnienia tej rośliny.

Wykazano, iż substancje czynne wyizolowane z pluskwicy groniastej  działają selektywnie na tkanki.  Przyjmowanie leku Klimadynon® przyczynia się do stabilizacji układu neurohormonalnego.  Ponadto pluskwica groniasta wspiera metabolizm kości oraz układ moczowo-płciowy. Badania kliniczne dowiodły, iż Cimicifuga racemosa  zawarta w leku Klimadynon® skutecznie redukuje uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, napięcie nerwowe i poprawia jakość snu.  Wykazano też, iż substancje czynne z pluskwicy groniastej selektywnie oddziałują na receptory serotoniny i dopaminy, przyczyniając się do poprawy nastroju pań w okresie okołomenopauzalnym (Wuttke i in. 2006). Lek Klimadynon® uzyskał w 2016 roku pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.

Więcej informacji nt. leku Klimadynon® i łagodzenia dokuczliwych objawów menopauzy znajdziesz na stronie internetowej www.leczklimakterium.pl

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy

Piśmiennictwo

1)     Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 4 (77), s. 5-23

2)     Lewiński A., Menopauza bez tajemnic, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006

3)     Seidlova-Wuttke, D. et al. (2003) Evidence for selective estrogen receptor modulator activity in a black cohosh (Cimicifuga racemosa) extract:comparisonwithestradiol-17 b. Eur.J.Endocrinol. 149,351–362

4)     Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91

Tekst sponsorowany