Andropauza Dieta i ruch Męska Strefa

Piwo… wcale nie takie męskie

piwo-wcale-nie-takie-meskie

Zarówno tak, jak występują składniki pokarmowe o działaniu pobudzającym produkcję naturalnego testosteronu, tak również istnieją takie elementy jadłospisu, które mogą znacząco obniżyć poziom męskiego hormonu, a nawet hamować jego wydzielanie. Znajomość tych produktów przyda się każdemu mężczyźnie, a w szczególności osobom w dojrzałym wieku, mającym obniżony poziom testosteronu.

Na czarnej liście produktów mężczyzn znajduje się lukrecja, grejpfrut oraz – co z pewnością wprawi w zakłopotanie większość panów – chmiel. Dwóm pierwszym produktom raczej nie muszę poświęcać więcej uwagi – lukrecja jest stosunkowo prosta do eliminacja z diety (wspomnę tylko, że jest składnikiem ciemnego piwa, któremu nadaje barwę i słodki smak), podobnie jak grejpfruty, które łatwo można zastąpić innymi cytrusami.

Gorzej sytuacja przedstawia się z chmielem – surowca używanego do produkcji piwa. Mało kto zdaje sobie sprawę z występowania w chmielu, a zarazem i piwie, substancji negatywnie wpływających na męski profil hormonalny. Już w ubiegłym wieku niemieccy piwowarzy zauważyli, że młode dziewczęta pracujące przy zbiorze chmielu zaczynają miesiączkować wcześniej niż ich rówieśnice. Współczesna nauka znalazła uzasadnienie tego stanu rzeczy. Spośród wszystkich roślin naszej planety chmiel jest jedną z najobficiej wyposażonych w związki estrogenowe, najczęściej w postaci estradiolu – przypomnę – najsilniejszego estrogenu. O wpływie estradiolu na organizm mężczyzny już informowaliśmy.

Historia browarnictwa liczy sobie co najmniej dziesięć tysiącleci, ale co ciekawe do XVI wieku piwo bardzo rzadko zawierało chmiel. Niegdyś do produkcji tego trunku stosowano zioła o działaniu pobudzającym, jakie jak krwawnik, żurawinę czy rozmaryn. Faktem jest, że piwo produkowane bez chmielu bardzo rzadko wywołuje senność. Produkcją takiego ziołowego piwa zajmowały się głównie klasztory, dopiero wraz z reformacją i ekspansją środowisk kupieckich pojawiły się pierwsze próby przełamania monopolu kościelnego, a także ingerencją w skład tego trunku. W efekcie pobudzające zioła (wpływające pozytywnie na umysł oraz funkcje seksualne), zastąpiono rośliną która usypia konsumenta i tłumi w nim wszelkie cielesne żądze.

Współczesne piwo, właściwości pobudzających zostało ograniczone do ponętnych reklam, ponieważ w rzeczywistości nie dodaje mężczyznom seksualnego wigoru, może wręcz prowadzić do impotencji. Problemy w sferze seksualnej są często obserwowane u pracowników browarów, szczególnie po osiągnięciu wieku średniego. Nadal jednak niewielu lekarzy zauważa możliwy wpływ spożycia piwa na zaburzenia erekcji czy spadek poziomu androgenów. Przykładem niech będzie pewien Amerykanin cierpiący z powodu spadku testosteronu, u którego zastosowana hormonalna terapia zastępcza nie przyniosła spodziewanych efektów dopóki nie ograniczył dziennego spożycia piwa z 6-7 butelek dziennie, maksymalnie do dwóch.

Wniosek nasuwa się tylko jeden, każdy mężczyzna chcąc poprawić swoją gospodarkę hormonalną powinien wystrzegać się produktów o działaniu antagonistycznym do testosteronu, a w szczególności piwa.

Borys

Komentarze (9)

Iva.

12 lat temu

Powiem wiecej, niektorzy lekrze zalecaja wrecz picie piwa jako kuracje na nerki. Jezeli mezczyzna slyszy to od lekarza, to ja sie wcale nie dziwie, ze taki mezczyzna, nie ma wowczas ochoty rezygnowac z piwa, bo i jak? Przeciez lekarz mowil, ze piwo jest taaakie zdrowe. To jest – chyba jedyne – zalecenie lekarskie do ktorego mezczyzni naprawde stosuja sie z checia i pilnuja zalecen lekarskich bardzo skrupulatnie.

Krwawnik, zurawina, rozmaryn to dopiero musialo byc piwko. Chetnie bym takiego klasztornego piwa ziolowego sama poprobowala, chociaz piwa nie lubie.

bess22

12 lat temu

Ja bardzo lubię piwo szczególnie oryginalne czeskie,np Kozel.Zimne gasi pragnienie i lekko pobudza.Wieczorem doskonale poprawia humor.Pod warunkiem,że jest spożywane w rozsądnych ilościach.

GloriaVictis

12 lat temu

Szok, nie miałam o tym pojęcia, o grejpfrucie też nie, muszę koniecznie podsunąć ten artykuł mojemu chłopakowi.

Emilly27k

12 lat temu

Ja wolę piwo dla kobiet , a dlatego,że jest może słodkie jak ja he.Należy sobie słodzić.Mężczyźni piją piwo , bo lubią uważają ,że to męskie, ale i czasem jest zdrowe na nerki.moja babcia pila piwo na nerki.Dlatego zawsze humorek miała, ale niezależnie czy się napiła czy nie.Mam to po niej uśmiech hahaha

topik4433

12 lat temu

Ciekawy artykuł, piwko dobrze działa na nerki, czy na włosy jak pisze jkokosza, ale jednak ma też minusy. I znów widać że umiar we wszystkim jest wskazany. Na szczęście ja i mój Ukochany nie przepadamy za piwkiem 🙂

jkokosza

12 lat temu

Oj biedna będzie ta moja druga połowa jak powiem mu o działaniu żółtego napoju z pianką.? Dobrze, że ja nie lubię i nie piję a jedynie stosuję na wzmocnienie włosów. Zawarte w nim witaminy i inne substancje odżywcze wnikają we włosy i cebulki włosowe i sprawiają, że włosy stają się jedwabiste i lśniące.

Zostaw komentarz