peptydy-na-odmladzenie

Wśród oferty firm kosmetycznych można znaleźć kremy, zawierające związki peptydowe. Mimo niskiej trwałości mikrobiologicznej, chętnie włącza się je w skład kosmetyków jako silnie przeciwstarzeniowe. Warto wiedzieć, że jest ich kilka rodzajów.

Inhibitory enzymów

Większość z nich posiada działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe oraz niwelujące szkodliwe działanie promieniowania UV-B po ekspozycji na słońce. Można je znaleźć w kremach przeciwzmarszczkowych oraz odżywkach do włosów. Jest ich kilka rodzajów. Przykładowo serycyna posiada właściwości przeciwutleniające. Hamuje także proces wydzielania tyrozynazy, odpowiadającej za działanie melaniny, co wspomaga wybielenie przebarwień skóry.

Peptydy w kosmeceutykach

Peptydy używane są często w specjalistycznych kosmetykach, tych sprzedawanych właściwie wyłącznie w aptekach. Część uzyskuje się sztucznie, część wydzielana jest naturalnie. Mimo kilku zastrzeżeń, zyskały sobie popularność producentów. Do ograniczeń w stosowaniu peptydów w kosmetykach i kosmeceutykach zaliczyć należy na pewno wspomnianą niską trwałość mikrobiologiczną. Ponadto, wykazują z jednej strony niedużą zdolność do pokonywania bariery skór, a zatem nie każdy wchłonie się dostatecznie, by działać w pełni; z drugiej strony, peptydy stanowią czynnik wzrostowy dla bakterii, które mogą skolonizować kosmetyk. Choć są i takie peptydy jak syntetyzowany w skórze LL-37. Powstaje on w miejscu infekcji skórnej, by niszczyć komórki drobnoustrojów oraz stymulować organizm do zwalczania atakującego mikroorganizmu. Wspomaga też gojenie się ran.

Anna P