pamietaj-o-regularnym-kontrolowaniu-znamion

Znamiona na naszej skórze wymagają regularnej kontroli. Warto pamiętać o niej, nie tylko latem.

Każdy z nas posiada jakieś znamiona – mniejsze czy większe. Niektóre mamy już od urodzenia, inne nabywamy z czasem. Często nie zwracamy na nie uwagi, popełniając duży błąd, ponieważ ich kontrola jest istotnym działaniem w profilaktyce czerniaka.

Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu znamion!

Znamiona to przebarwienia na skórze. Mogą mieć różne kształty i barwę. Zwykle mamy ich około kilkudziesięciu na naszym ciele. W większości przypadków nie sprawiąją nam one problemów, ale dla niektórych są nieatrakcyjne. Znamiona z reguły nie są groźne, jednak mogą rozwinąć się w groźną chorobę nowotworową skóry – czerniaka. Lekarze zalecają czasem usuwanie niektórych znamion. Takie działanie stosuje się profilaktycznie, gdy istnieje duże ryzyko powstania raka.

Wpływ różnych czynników na skórę

Na powstawanie znamion mają pływ różne czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Jednym z poważnych elementów, zagrażającym naszej skórze jest promieniowanie UV. Nadmierne przebywanie na słońcu zwiększa ryzyko rozwoju chorób skóry. Częste wizyty na solarium czy czas spędzony na plaży może kosztować nas wiele zdrowia. Nie zdajemy sobie sprawy jak niewiele potrzeba, aby niegroźna plamka przekształciła się w złośliwy nowotwór.

Stała obserwacja znamion

W celach zdrowotnych powinniśmy stale obserwować naszą skórę i znajdujące się na ciele znamiona. Gdy mamy ich wiele, z reguły wszystkie powinny wyglądać podobnie. Różniące się znacząco od innych przebarwienie, powinno zwrócić naszą uwagę. Może się okazać, że nagle na naszej skórze pojawiła się podejrzana plamka. Wtedy warto zgłosić się do dermatologa, który zbada dane znamiono pod kątem nowotworowym. Wcześnie wykryty rak skóry jest całkowicie wyleczalny, dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie znamion. W gabinetach lekarskich wykonuje sę specjalne badania dermatoskopowe, które sprawdzają stan skóry i wszelkie niepokojące przebarwienia. Po okresie letnim, najlepiej jesienią warto udać się na tego typu kontrolne konsultacje lekarskie.

Nasze ciało się zmienia. Regularna kontrola wszelkich znamion i przebarwień może uratować nam życie. Sprawdzanie stanu skóry uchroni nas przed poważnymi skutkami chorób nowotworowych. Pamiętajmy, aby zawsze dbać o swoją skórę i poświęcać jej sporo uwagi.

Katarzyna Antos