Jak zapobiegać? Profilaktyka

Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu znamion!

pamietaj-o-regularnym-kontrolowaniu-znamion

Znamiona na naszej skórze wymagają regularnej kontroli. Warto pamiętać o niej, nie tylko latem.

Każdy z nas posiada jakieś znamiona – mniejsze czy większe. Niektóre mamy już od urodzenia, inne nabywamy z czasem. Często nie zwracamy na nie uwagi, popełniając duży błąd, ponieważ ich kontrola jest istotnym działaniem w profilaktyce czerniaka.

Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu znamion!

Znamiona to przebarwienia na skórze. Mogą mieć różne kształty i barwę. Zwykle mamy ich około kilkudziesięciu na naszym ciele. W większości przypadków nie sprawiąją nam one problemów, ale dla niektórych są nieatrakcyjne. Znamiona z reguły nie są groźne, jednak mogą rozwinąć się w groźną chorobę nowotworową skóry – czerniaka. Lekarze zalecają czasem usuwanie niektórych znamion. Takie działanie stosuje się profilaktycznie, gdy istnieje duże ryzyko powstania raka.

Wpływ różnych czynników na skórę

Na powstawanie znamion mają pływ różne czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Jednym z poważnych elementów, zagrażającym naszej skórze jest promieniowanie UV. Nadmierne przebywanie na słońcu zwiększa ryzyko rozwoju chorób skóry. Częste wizyty na solarium czy czas spędzony na plaży może kosztować nas wiele zdrowia. Nie zdajemy sobie sprawy jak niewiele potrzeba, aby niegroźna plamka przekształciła się w złośliwy nowotwór.

Stała obserwacja znamion

W celach zdrowotnych powinniśmy stale obserwować naszą skórę i znajdujące się na ciele znamiona. Gdy mamy ich wiele, z reguły wszystkie powinny wyglądać podobnie. Różniące się znacząco od innych przebarwienie, powinno zwrócić naszą uwagę. Może się okazać, że nagle na naszej skórze pojawiła się podejrzana plamka. Wtedy warto zgłosić się do dermatologa, który zbada dane znamiono pod kątem nowotworowym. Wcześnie wykryty rak skóry jest całkowicie wyleczalny, dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie znamion. W gabinetach lekarskich wykonuje sę specjalne badania dermatoskopowe, które sprawdzają stan skóry i wszelkie niepokojące przebarwienia. Po okresie letnim, najlepiej jesienią warto udać się na tego typu kontrolne konsultacje lekarskie.

Nasze ciało się zmienia. Regularna kontrola wszelkich znamion i przebarwień może uratować nam życie. Sprawdzanie stanu skóry uchroni nas przed poważnymi skutkami chorób nowotworowych. Pamiętajmy, aby zawsze dbać o swoją skórę i poświęcać jej sporo uwagi.

Katarzyna Antos

Komentarze (9)

pati25

8 lat temu

W zeszłym roku w Dzień dobry tvn był dermatolog,który badał różne znamiona.Przyszło blisko 40 osób.Wyniki były przerażające.Dlatego badajmy znamiona,korzystajmy rozsądnie ze słońca

filodendron

8 lat temu

Właśnie wyszło mi niedawno jedno dziwne znamię i czekam co z tego będzie. Jak zacznie sie cos z nim dziać to lece do lekarza . Teraz juz mają dermatoskopy- to są urządzenia ,którymi mozna zobaczyc czy to rak bez brania próbek znamienia, fajne bo nie trzeba od razu ciąć.

drobina

8 lat temu

Dobrze, że od czasu do czasu na portalu pojawiająsię takie artykuły. Niby pamiętamy o regularnym kontrolowaniu znamion, ale chyba zbyt często je bagatelizujemy:\

sirena46

8 lat temu

Danusiu masz racje komu to przeszkadzało, aby do dermatologa iść bez skierowania.Wszystko po to, aby ludziom utrudnić życie. Ja mam dużo znamion i pieprzyków, z wiekiem mi się ich ilość niestety zwiększyła. Też kontroluję, są nawet takie akcje, gdzie można za darmo zbadać znamiona i przebarwienia. Czerniak jest bardzo podstępnym i groźnym nowotworem więc musimy się regularnie badać 🙂

Danusiate

8 lat temu

Ja też kontroluję znamiona. To ważna rzecz i szkoda, że nasze władze kochane wprowadziły zmiany i żeby iść do dermatologa potrzebne jest skierowanie – wiele osób przez to rezygnuje z wizyty… A badać się warto.

dulcynea

8 lat temu

O kontroli zmian na skórze pamiętam .
Zwracam na nie baczną uwagę , mało tego co można usunąć ja wycinam, wymrażam.
Mam znajomego dermatologa który o tym przypomina:-)

Emilly27k

8 lat temu

Mam znamię, ale ono niewidoczne jest. Nie wiem czy ono było od zawsze, ale przynajmniej do tej pory nic mi nie jest znaczy ,że wszystko jest pod kontrolą. :)))

Tess

8 lat temu

Ważna sprawa, trzeba badać znamiona. Ja proszę panią dermatolog o zbadanie moich przy każdej wizycie kontrolnej, choć zwykle chodzę z innymi sprawami.

Zostaw komentarz