Męska Strefa Męskie dolegliwości

Otyłość brzuszna u mężczyzn

otylosc-brzuszna-u-mezczyzn

Otyłość brzuszna jest często spotykanym zjawiskiem u mężczyzn w starszym wieku. Jest zazwyczaj wynikiem stylu życia, nieprawidłowej diety oraz braku ruchu. Choć w większości przypadków dotyczy ona starszych mężczyzn, to jak pokazują najnowsze badania Ministerstwa Zdrowia już 20% nastolatków w wieku do 15 lat cierpi na nadwagę lub otyłość oraz związane z tym dolegliwości, co obrazuje nasilającą się skalę tego zjawiska.

Mężczyźni i kobiety z nadwagą różnią się pod względem lokalizacji gromadzenia się tkanki tłuszczowej. W przypadku mężczyzn tkanka tłuszczowa odkłada się wokół pasa, natomiast kobiety mają skłonność do gromadzenia jej w obrębie bioder. Owa lokalizacja nie jest tylko wyróżnikiem mającym odróżniać mężczyzn od kobiet. Otóż miejsce gromadzenia się tkanki tłuszczowej ma wpływ na stan zdrowia. Oczywiście w przypadku kobiet jak i mężczyzn otyłość wiąże się z komplikacjami zdrowotnymi, natomiast w przypadku mężczyzn niesie ona dodatkowe niepożądane konsekwencje.

Ponieważ otyłość brzuszna jest związana z odkładaniem się tkanki tłuszczowej zagraża to prawidłowemu funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Osoby z otyłością brzuszną są bardziej narażone na choroby układu krążenia, choroby serca, nadciśnienie, cukrzyce typu 2, insulinoodporność, niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) oraz bezdech w czasie snu.
Zatem jak sprawdzić czy nasz lekko wystający brzuch to już powód do niepokoju? Najlepszym i najprostszym sposobem będą pomiary. Im dokładniejsze tym lepiej.

Na początek porównaj obwód talii i bioder. Aby to zrobić zmierz obwód pasa na wysokości pępka oraz obwód bioder w najszerszym miejscu. Wynik otrzymasz dziejąc obwód talii przez obwód bioder. Jeśli nie przekracza on 0,9 to wszystko jest w porządku.

Następnie oblicz swój BMI, czyli wskaźnik masy ciała w odniesieniu do wzrostu. Aby tego dokonać musisz znać swój wzrost oraz wagę. BMI liczymy za wzoru BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m). prawidłowy współczynnik BMI powinien mieścić się w przedziale 18.5 do 24.9. Sam rozmiar talii też jest wskaźnikiem oceny prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej, a dla większości mężczyzn ryzyko chorób serca związanych z otyłością występuje przy obwodzie talii większym od 102 cm.

Jeśli wykonane pomiary przyniosły niepokojące rezultaty, przewyższając zalecane normy, czas wziąć się do pracy. Pracy nad sobą. Co zrobić aby pozbyć się tłuszczu z brzucha? Nie wystarczą tu same ćwiczenia mięśni brzucha. Ponieważ wbrew poglądom wielu osób, wykonywanie dużej ilości ‘brzuszków’ nie spowoduje spalenia tkanki tłuszczowej. Oczywiście, ćwiczenia fizyczne są jak najbardziej wskazane, ale zacząć musimy od prawidłowej diety, rezygnacji z tłustych i wysokokalorycznych potraw, alkoholu (alkohol to ‘puste’ kalorie, które lubą magazynować się właśnie w postaci tłuszczu w obrębie brzucha) oraz słodkości. Teraz, gdy poradziłeś sobie ze zmiana nawyków żywieniowych przyszła pora na aktywność fizyczna.

Mam tu dobrą wiadomość ponieważ na początek wystarczy 30 minut 3 razy w tygodniu, aby móc zaobserwować korzystne zmiany w stanie zdrowia. Dopiero teraz możemy zacząć wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha, które w przeciwnym wypadku i tak pozostałyby zakryte pod warstwą tłuszczu.

Borys

Komentarze (8)

pati25

8 lat temu

Z otyłością brzuszną ma problem dużo mężczyzn.Prowadzi do groźnych chorób.Dlatego panowie,weźcie się za siebie.Tu chodzi o Wasze zdrowie

nowa

12 lat temu

Ale to,że ciężko pracuje nie znaczy ,że brzucha po piwie mieć nie będzie;) Są osoby u których przemiana materii następuje wolniej , jest też duże prawdopodobieństwo odziedziczenia brzuszka a raczej genów po kimś w rodzinie , a nie raz jest i tak , że u panów w pewnym okresie życia taki brzuszek po prostu rośnie 😀

flinta_13

12 lat temu

brzuch mojego meza ostatnio sie powiekszyl, mysle ze to od ciaglego picia piwa;/ poniewaz jemy zdrowo a tu nagle u niego taki brzuch???ma rowniez doso=konala kondycje praca w kopalni daje mu po palic;/

maniek

12 lat temu

no ja tego problemu nie mam i bardzo się z tego cieszę, ale ruszam się dużo i lubię pracę fizyczną na działce, to pomaga

piotr_47

12 lat temu

Ja szczególnie polecam właśnie ćwiczenia fizyczne. Sama zmiana diety to za mało. Często z żoną odwiedzamy znajomych, jeździmy na różne przyjęcia, a wiadomo, że na tego typu okazjach jedzenie za zdrowe nie jest. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu miałem „piwny brzuszek”, ale trochę samozaparcia i parę cm tłuszczu nikomu nie będzie straszne! Faktycznie warto na bieżąco kontrolować obwody poszczególnych partii ciała. Od razu lżej robi się na duchu, gdy z miesiąca na miesiąc obserwujemy kolejne uciekające centymetry. 😉 Na szczęście moja teściowa jest krawcową i pomogła mi rozwiązać problem z garderobą… 😛

tereska56

12 lat temu

Mój mąż też boryka się z tym problemem. „Brzuszek” powieksza sie zwykle jesienia i zminą, kiedy mąż spędza mniej czasu na pracach na działce. Latem jest o wiele lepiej. Postaram sie w tym roku przypilnować, by zimą zapisał sie na basen. Widzę, ze coraz trudniej jest mu utrzymać wagę.

topik4433

13 lat temu

W książce, którą wygrałam „Nałóg jedzenia” jest wzmianka o tym, że otyłość brzuszna przypisywana wcześniej tylko mężczyznom staje się coraz bardziej powszechna wśród kobiet. Jest ona groźniejsza, gdyż może powodować wiele chorób.

Zostaw komentarz