NTM Życie z NTM
Oswajamy NTM

Osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu zazwyczaj bardzo się wstydzi swojej przypadłości. Izoluje się od bliskich, stara się zbagatelizować problem, unika wizyty u lekarza. W konsekwencji czuje się bardzo samotna i opuszczona. Jak temu zaradzić?
Należy sobie uświadomić, że NTM dotyka około 10-12% społeczeństwa. 1 na 4 kobiety i 1 na 8 mężczyzn w pewnym momencie swojego życia doświadczy nietrzymania moczu. Nie jesteś sama!
Wizyta u lekarza
Zanim opowiesz o swym problemie lekarzowi, możesz się przygotować psychicznie do rozmowy. Weź kartkę i długopis, a następnie spisz wszelkie pytania, jakie Ci przyjdą do głowy w związku z problemem. Opisz jak najdokładniej objawy – jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij obserwować swój organizm. Pomoże Ci to szybko i konkretnie odpowiadać na kłopotliwe pytania, które może zadać Ci lekarz.
Zacznij prowadzić dziennik mikcji: notuj, co pijesz i w jakiej ilości, godziny, w których bywasz w toalecie, momenty nietrzymania moczu, pozycje, w których najczęściej dochodzi do epizodów.
Uzbrojona w kartkę z informacjami możesz udać się do lekarza, Informacje, które zanotowałaś pomogą mu ocenić stopień zaawansowania choroby, jej przyczyny, sposób leczenia.
Dodatkowo może zapytać jak wygląda strumień moczu podczas wypróżniania, czy stosujesz jakieś leki, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu moczowego, jakie stosujesz używki (papierosy, alkohol).
Często potrzebne są dodatkowe badania, by dokładnie ustalić przyczynę NTM. Zaliczamy do nich: badanie USG układu moczowego, wziernikowanie pęcherza moczowego i cewki moczowej (cystoskopia), badanie urodynamiczne (wymagające założenia cewnika), badania krwi i moczu, a także urografię, czyli zdjęcia rentgenowskie układu moczowego.
Przygotuj się również na badanie wysiłkowe, które określi, czy wyciek moczu jest spowodowany takimi czynnikami, jak podnoszenie ciężarów, ćwiczenia gimnastyczne, kaszel, kichnięcie.
Seni
Osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu zazwyczaj bardzo się wstydzi swojej przypadłości. Izoluje się od bliskich, stara się zbagatelizować problem, unika wizyty u lekarza. W konsekwencji czuje się bardzo samotna i opuszczona. Jak temu zaradzić?
Jak sobie radzić?
NTM może być spowodowane różnymi czynnikami, a zdiagnozowanie go i późniejsze leczenie wymaga czasu. Problem nie zniknie od razu, jednak już teraz możesz sobie pomóc. Wiele kobiet próbuje zabezpieczać bieliznę przed zamoczeniem przy lekkim NTM za pomocą podpasek higienicznych, jednak jest to nieskuteczne rozwiązanie.
Najlepszym sposobem zabezpieczania bielizny przy lekkim NTM są specjalne wkładki urologiczne, których konstrukcja przystosowana jest do szybkiego chłonięcia moczu i neutralizacji nieprzyjemnego zapachu.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby możesz wybrać jeden spośród wielu produktów marki Seni Lady Comfort.
Seni Lady Comfort to gwarancja dyskrecji, komfortu, suchości i bezpieczeństwa. Wkładki urologiczne dają pewność w każdej sytuacji – podczas codziennych spacerów, zajęć fitness, pracy, wypoczynku – zawsze wtedy, gdy tego potrzeba. Nietrzymanie moczu to temat tabu. Nie musimy o nim mówić, jeśli nie chcemy. Seni Lady Comfort pomoże zachować dyskrecję.
Nie czekaj na cud
Samo użycie wkładek nie zlikwiduje Twojego problemu, ale skutecznie zminimalizuje dyskomfort, jaki w związku z nim czujesz. Najważniejsze, by po wizycie u lekarza ściśle stosować się do jego poleceń dotyczących spożywania płynów, treningu pęcherza i mięśni Kegla.
Seni
« Osteoporoza? Napij się!
Margotka
11 lat temu
wreszcie ktoś normalnie napisał, gdzie te mięśnie są. Domagam się w najbliższym czasie obrazka, który pokaże jeszcze dokładniej (bo przecież sama sobie nie zaglądnę). Lubię wiedzieć, gdzie co jest, jakoś wtedy sprawniej mi wszystko idzie.
pati25
11 lat temu
Nie chciałabym,by spotkał mnie ten problem NTM.W artykule podano ciekawe informacje,rady.Napewno warto wykonywać ćwiczeniia na mięśnie Kegla
drobina
11 lat temu
Problem rzeczywiście trochę wstydliwy, ale artykuł ciekawy i z konkretnymi radami.
filodendron
11 lat temu
Panienko ,nie ma się co wstydzić,u ginekologa jest znacznie gorzej.Dobrze ,że są na tę przypadłość ćwiczenia no i te wkładki.Kobieta może czuć się bezpieczna. W skrajnych przypadkach operacja – ostatnio dość popularne.
panienka
11 lat temu
Dobrze wiedzieć czego można się spodziewać na wizycie u lekarza . Nie ukrywam, że mnie troche ten temat zawstydza .