ostropest plamisty

Rośliny mają wiele właściwości leczniczych. W dobie chemicznych środków, coraz częściej i chętniej sięgamy po naturale produkty, które są skuteczne i bezpieczne. Ostropest plamisty może zapewnić nam ochronę przed nowotworem. Jak działa ta roślina?

Ostropest plamisty

Roślina o nazwie ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych. W wyglądzie przypomina oset,z którym bywa często mylona. Ostropest plamisty ma śródziemnomorskie korzenie, choć jest znany także w krajach azjatyckich oraz afrykańskich. W Polsce ostropest jest rośliną uprawną, choć możemy spotkać go na nieużytkach. Roślina posiada charakterystyczne, purpurowe kwiatostany i kolczaste liście. Owoce ostropestu mają właściwości lecznicze. Niekiedy możemy spotkać się zamiennymi nazwami tej rośliny, takimi jak dziki karczoch. Już w czasach starożytnych znano tę roślinę, ale dopiero w średniowieczu przekonano się, o jej zdrowotnej sile.

Właściwości

Ostropest kwitnie do sierpnia, to właśnie pod koniec lata zbiera się jego owoce, które wydzielają substancję o nazwie sylimaryna. To silna pochodna flawonoidów, o szerokim spektrum działania leczniczego. Roślina jest źródłem olejków eterycznych oraz wielu witamin, takich jak B, D oraz E. Zawiera sole mineralne, korzystnie działające na układ pokarmowy. Ostropest plamisty sprawdza się w leczeniu chorób wątroby. Odtruwa i regeneruje wątrobę, uszkodzoną przez nieprawidłową dietę czy różnego rodzaju używki. W wielu krajach europejskich, nasiona tej rośliny są uznawane z lek na marskość wątroby. Ostropest podany do 48 godzin, na zatrucie muchomorami, może uratować człowiekowi życie.

Ostropest plamisty na nowotwór

Roślina wykazuje działanie antynowotworowe. Wytwarzana przez roślinę silibinina może zwalczyć komórki raka prostaty, szyjki macicy, sutka, płuc oraz okrężnicy. Dzięki niewielkiemu stopniu toksyczności, ostropest nie wywołuje skutków ubocznych. Nawet duża dawka tej rośliny jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu. W profilaktyce raka skóry także można wykorzystywać wyciąg z ostropestu plamistego.

Stosowanie

roślinaW Polsce, ostropest plamisty jest dostępny w postaci suplementów diety. Nasiona rośliny kupimy także w sklepach zielarskich czy aptece. Samodzielnie możemy przygotować z nich napar Zmielone nasiona ostropestu nadają się jako przyprawa do sałatek, zup czy innych potraw, więc się w nie zaopatrzyć. Osoby w grupie ryzyka nowotworów powinny wprowadzić ostropest do codziennej diety.

Katarzyna Antos