O badaniach Profilaktyka

Badamy wątrobę

badamy-watrobe

Tłuste, smażone jedzenie, nieregularne, ciężkostrawne posiłki, zbyt duże ilości alkoholu – sami często utrudniamy jej żywot. Ile jest w stanie wytrzymać nasza wątroba? Jak skutecznie zbadać, czy prawidłowo funkcjonuje?

Wątrobę można dokładnie obejrzeć za pomocą ultrasonografu, dlatego też USG stało się podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce chorób tego narządu. Jednak to krew świadczy o naszym stanie zdrowia i ewentualnych chorobach, dlatego też to badanie jest absolutną podstawą, od której powinniśmy zacząć diagnozowanie.

Próby wątrobowe

Funkcjonowanie wątroby można określić oznaczając w osoczu krwi wskaźniki, głównie enzymy, oznaczenia te składają się na tzw. próby wątrobowe.

Normy laboratoryjne (normy różnych laboratoriów mogą się nieznacznie różnić):

 • Aminotransferaza alaninowa (AlAT): norma do 40 IU/l
 • Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT): norma do 37 IU/l
  AST (aminotransferaza asparaginowa) podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.
 • Bilirubina całkowita: norma 4 -17 µmol/l lub 0,2-1,0 mg/l
  Bilirubina całkowite badanie odzwierciedlające funkcje wątroby i dróg żółciowych. Stanowi podstawę rozpoznania żółtaczki.
 • Gammaglutamylotransferaza (GGTP): norma do 50 IU/l
  GGTP (gamma glutamylotransferaza) badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby; nieprawidłowe wyniki badań odnotowuje się u osób nadużywających alkohol.
 • Fosfataza zasadowa: norma 30 – 260 IU/l.
  Fosfataza zasadowa (ALP) badanie uzupełniające w ocenie funkcji wątroby; jego poziom wzrasta głównie w niedrożności przewodów żółciowych.

Zuzanna Górka

Tłuste, smażone jedzenie, nieregularne, ciężkostrawne posiłki, zbyt duże ilości alkoholu – sami często utrudniamy jej żywot. Ile jest w stanie wytrzymać nasza wątroba? Jak skutecznie zbadać, czy prawidłowo funkcjonuje?

 

 • Cholinoesteraza: enzym produkowany w wątrobie, będący wskaźnikiem jej funkcjonowania.
 • Dehydrogenaza mleczanowa: badanie w kierunku uszkodzenia komórek wątroby na skutek np. zatrucia czy infekcji wirusowych.
 • Proteinogram: szczegółowe badanie, które pozwala na ilościową ocenę najważniejszych grup białek ustrojowych; odchylenia wyników od normy mogą wskazywać na zaburzenia funkcjonowania wątroby.
 • CEA, AFP: tzw. markery nowotworowe; badania wykonywane w kierunku raka wątroby i dróg żółciowych.
 • HBs antygen: marker zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).
 • HCV przeciwciała: wynik dodatni wskazuje na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), ale potwierdzenie zakażenia wymaga dodatkowych, specjalistycznych badań z zakresu diagnostyki molekularnej.
 • Przeciwciała przeciw jądrowe (ANA1): test przesiewowy wstępne badanie w kierunku jednego z typów autoimmunologicznego zapalenia wątroby. W przypadku wyniku dodatniego niezbędne jest wykonanie testu kompleksowego (ANA 2). Jeśli pomimo wyniku ujemnego klinicznie podejrzewane jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby, należy wykonać cały wątrobowy panel autoprzeciwciał.

W gąszczu tych trudnych do rozszyfrowania skrótów i nazw, na których łamię się nam język, można się pogubić. Jednak lekarz z pewnością wyjaśni nam skomplikowaną terminologię i pokieruje dalej nasze leczenie. Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że sami mamy wpływ na zdrowie naszej wątroby np. poprzez dietę.

Zuzanna Górka

Komentarze (8)

sirena46

7 lat temu

Wątroba to bardzo ważny narząd i musi wiele wytrzymać.
Musimy o nią dbać, że nam służyła długie lata.
Szkodzą jej między innymi chemikalia, które są w farbie do włosów i innych kosmetykach, które na co dzień używamy.

pati25

7 lat temu

Ja na szczęście nie mam problemów z wątrobą/.Staram się jednak nie przeciążać mojej wątroby.Nie jadam często smażonych pokarmów.

Mindi

7 lat temu

Od kilkunastu lat muszę uważać na wątrobę. Gdy byłam w ciąży mialam wyniki ALAT i ASPAT w granicach 450-550 ! Moja wątroba bardzo ucierpiała ale w dużym stopniu ją zregeberowałam. Ale muszę uważać na wątrobę, co jakiś czas robię badania kontrolne, stosuję co jakiś czas dietę i piję ziola gdy czuję, że podrażniłam wątrobę zbyt tłustymi i smażonymi daniami 😉

drobina

7 lat temu

Wprawdzie nigdy nie miałam problemów z wątrobą, ale trochę jestem zła na siebie. Ostatnio w naszym mieście była kolejna okazja skorzystania z badań profilaktycznych – tych watrobowych też:\:-X Postaram się nie przegapić kolejnego terminu.

dulcynea

7 lat temu

Przeczytałam artykuł i pomyślałam o tym , że dawno nie robiłam poziomu transaminaz we krwi, teraz będę robiła badania okresowe, poproszę doktor o skierowanie:-X

Emilly27k

11 lat temu

Ja tam nie zna się od strony medycznej na wątrobie ,ale wiem,że moja wątroba i tak jest bardzo wytrzymała na to wszystko:)

pati25

11 lat temu

Pożyteczny artykuł.Wątroba spełnia wiele pożytecznych funkcji dla naszego organizmu:syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi
wytwarza żółć (do 1,5 litra na dobę), która emulguje tłuszcze i powtórnie wykorzystuje zużytą sól żółciową
produkuje i magazynuje niektóre białka surowicy krwi(np. albumina, protrombina, fibrynogen)
wytwarza polisacharyd – heparynę,
wytwarza i magazynuje enzymy
syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy
przekształca puryny w kwas moczowy
węglowodany przekształca w łatwo przyswajalną dla organizmu glukozę, a jej nadmiar w glikogen lub w tłuszcze (które magazynuje)
aminokwasy metabolizuje w tłuszcze
magazynuje żelazo i witaminy: A, D, E, niewielkie ilości B12 i C, które uwalnia w razie potrzeby
Dlatego powinniśmy dbać o naszą wątrobę i badać ją

Zostaw komentarz