osteoporoza-w-okresie-menopauzy

Jedną z najczęstszych chorób wieku menopauzalnego jest zanik kostny, powszechnie nazywany osteoporozą. Szacuje się, że na osteoporozę choruje jedna na trzy kobiety, jeszcze przed osiągnięciem 80. roku życia. Narażone na zachorowanie są Panie już po czterdziestce. Podpowiadamy, co robić, aby cieszyć się zdrowymi i silnymi kośćmi.

Jak leczyć?

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne dostępna jest w Polsce zastępcza terapia hormonalna (w dawkach i czasie podawania skonsultowanymi z lekarzem prowadzącym) przeciwdziałająca osteoporozie. Należy jednak pamiętać, że przed wdrożeniem leczenia hormonalnego konieczne jest wykonanie badań ginekologicznych m.in. cytologii a także ocenienie stanu narządu rodnego i sutków w badaniu obrazowym. Lekarz powinien także wykluczyć istnienie przeciwwskazań do terapii w tym – problemów z układem krążenia.

Oprócz terapii hormonalnej w leczeniu osteoporozy stosuje się jeszcze bisfosfoniany utrudniające rozkład masy kostnej, jednakże bisfosfoniany mogą mieć skutki uboczne wśród których najczęstszymi są mdłości. Jest jeszcze terapia kalcytriolem będącym aktywną formą witaminy D.

W celu zapobiegania rozwojowi zaniku kostnego zaleca się działania profilaktyczne. Każde leczenie rozpoczyna się wykryciem i zmianą negatywnych nawyków w stylu życia takich jak zła dieta czy brak ćwiczeń fizycznych. Jeśli to nie skutkuje zaleca się konkretną terapię zgodnie z zaleceniami lekarza.

ALNG