Leczenie osteoporozy Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteoporoza – objawy i leczenie

osteoporoza-objawy-i-leczenie

Osteoporoza to jedna z najgroźniejszych chorób czasu przekwitania. Największym problemem jest to, że najczęściej nie ma widocznych objawów – aż do pierwszego złamania. Na co należy zwrócić uwagę, by nie dać się osteoporozie?

Osteoporoza dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak, gdyż menopauza pozbawia kobiecy organizm ważnych hormonów biorących udział w procesach wzmacniania kości.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza zaliczana jest do tzw. grupy chorób cywilizacyjnych. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co w konsekwencji doprowadza do częstych złamań. Występuje zazwyczaj u kobiet po okresie menopauzy z uwagi na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów.

Jednak czynników predysponujących do pojawienia się osteoporozy jest wiele – od demograficznych, genetycznych i środowiskowych po dietetyczne. Niska waga, niewystarczająca aktywność fizyczna czy niedobór witamin oraz wapnia mogą zapoczątkować osteoporozę, która w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo, co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Brak odpowiedniej profilaktyki i późne wykrycie, mogą doprowadzić do poważnych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka oraz kręgów. Niestety, bez odpowiednich badań nie sprawdzimy, czy się u nas rozwija.

Joanna Pastuszka-Roczek

Osteoporoza to jedna z najgroźniejszych chorób czasu przekwitania. Największym problemem jest to, że najczęściej nie ma widocznych objawów – aż do pierwszego złamania. Na co należy zwrócić uwagę, by nie dać się osteoporozie?

Leczenie osteoporozy

Osteoporozę diagnozuje się na podstawie badań gęstości kości. Ważne jest, żeby podczas menopauzy regularnie wykonywać badania (raz do roku). Lekarz określi, czy jesteśmy w grupie ryzyka. Najprawdopodobniej dostaniemy zalecenia dotyczące zmiany naszego trybu życia.

Jeśli rozwija się u nas osteoporoza, należy przede wszystkim zmienić dietę – uzupełnić ją o dodatkowe porcje wapnia i witaminy D, która ułatwia jego wchłanianie. Jeśli pilnie potrzebujemy odbudować kościec, możemy skorzystać z odpowiednich suplementów, ale o wiele bardziej skuteczne będzie, jeśli zmienimy swoje nawyki żywieniowe.

W przypadku zaawansowanej czy szybko postępującej osteoporozy stosuje się leki zwiększające masę kostną. Stosuje się leki z grupy bisfosfonianów,kalcytoninę, estrogeny, substancje pobudzające receptory estrogenowe.

Bardzo ważne jest, by minimalizować ryzyko upadku, gdyż może ono grozić złamaniem, które będzie się długo zrastać, a powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci. Nie należy podejmować zbędnego ryzyka i dać sobie czas na dłuższą rekonwalescencję.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dodaj komentarz