osteoporoza-objawy-i-leczenie

Osteoporoza to jedna z najgroźniejszych chorób czasu przekwitania. Największym problemem jest to, że najczęściej nie ma widocznych objawów – aż do pierwszego złamania. Na co należy zwrócić uwagę, by nie dać się osteoporozie?

Osteoporoza dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak, gdyż menopauza pozbawia kobiecy organizm ważnych hormonów biorących udział w procesach wzmacniania kości.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza zaliczana jest do tzw. grupy chorób cywilizacyjnych. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co w konsekwencji doprowadza do częstych złamań. Występuje zazwyczaj u kobiet po okresie menopauzy z uwagi na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów.

Jednak czynników predysponujących do pojawienia się osteoporozy jest wiele – od demograficznych, genetycznych i środowiskowych po dietetyczne. Niska waga, niewystarczająca aktywność fizyczna czy niedobór witamin oraz wapnia mogą zapoczątkować osteoporozę, która w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo, co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Brak odpowiedniej profilaktyki i późne wykrycie, mogą doprowadzić do poważnych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka oraz kręgów. Niestety, bez odpowiednich badań nie sprawdzimy, czy się u nas rozwija.

Joanna Pastuszka-Roczek