osteoporoza-objawy-i-leczenie

Osteoporoza to jedna z najgroźniejszych chorób czasu przekwitania. Największym problemem jest to, że najczęściej nie ma widocznych objawów – aż do pierwszego złamania. Na co należy zwrócić uwagę, by nie dać się osteoporozie?

REKLAMA

Osteoporoza dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak, gdyż menopauza pozbawia kobiecy organizm ważnych hormonów biorących udział w procesach wzmacniania kości.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza zaliczana jest do tzw. grupy chorób cywilizacyjnych. Polega na postępującym ubytku masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej, co w konsekwencji doprowadza do częstych złamań. Występuje zazwyczaj u kobiet po okresie menopauzy z uwagi na zaburzenia hormonalne i spadek poziomu estrogenów.

Jednak czynników predysponujących do pojawienia się osteoporozy jest wiele – od demograficznych, genetycznych i środowiskowych po dietetyczne. Niska waga, niewystarczająca aktywność fizyczna czy niedobór witamin oraz wapnia mogą zapoczątkować osteoporozę, która w pierwszej fazie rozwija się bezobjawowo, co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Brak odpowiedniej profilaktyki i późne wykrycie, mogą doprowadzić do poważnych złamań, najczęściej kości przedramienia, nadgarstka oraz kręgów. Niestety, bez odpowiednich badań nie sprawdzimy, czy się u nas rozwija.

Joanna Pastuszka-Roczek

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ