osteoporoza-a-zwapnienie-tetnic-podwojne-oblicze-wapnia

Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym w naszym organizmie. Odpowiada za stan naszych kości oraz budowę ścian komórkowych.

Siła wapnia

Wapń jest nam potrzebny od czasu dzieciństwa do okresu starości. Wciąż poruszając się potrzebujemy zdrowych i mocnych kości oraz stawów. Jednak osadza się on na na ścianach naszych naczyń krwionośnych, powodując tym samym ich zwapnienie czyli powstanie miażdżycy. Niedobór zaś tego cennego składnika prowadzi do osteoporozy. Wtedy mowa o tzw. paradoksie wapnia, czyli podwójnym obliczu tego minerału.

Witamina K2

Z pomocą w ochronie naszego zdrowia przychodzi witamina K. Zmniejsza ona ilość wapnia w naczyniach sercowych. Hamuje proces zwapnienia, uelastycznia naczynia krwionośne oraz zmniejsza ryzyko zwału serca. Bez tej witaminy organizm nie potrafi samodzielnie kierować wapnia do naszych kości. Jego przedostanie się do tętnic może mieć szkodliwe dla naszego zdrowia skutki.

Racjonalna suplementacja a zwapnienie tętnic

Ilość dostarczanych witamin i mikroelementów do naszego organizmu jest istotna. Niedobór lub nadmiar pewnych pierwiastków może doprowadzić do różnych chorób. Odpowiednie spożycie witaminy K2 uchroni nasz przed chorobą wieńcową. Jej niedobór zaś może prowadzić do miażdżycy czy osteoporozy, ale także do problemów z uzębieniem. Warto więc pamiętać o roli witamin. W trosce o nasze zdrowie zaleca się konsultacje z lekarzem, zanim zaczniemy sami stosować jakiekolwiek suplementy zawierające niezbędne składniki i minerały. Szpinak, czerwona soja czy cieciorka są cennymi źródłami witaminy K2, która jest niezbędna dla zdrowia naszych kości. Sam wapń niestety nie wystarczy aby cieszyć się pełnym zdrowiem i sprawnym układem zarówno kostnym jak i sercowym.

Dbanie o zdrowie to ważny element naszego życia. Osteoporoza czy choroby serca to poważne schorzenia, które mogą utrudnić nam życie. Pamiętajmy więc o cennych witaminach i ich roli w funkcjonowaniu organizmu, a będziemy mogli cieszyć się dobrą formą i zdrowiem przez długie lata.

Katarzyna Antos