Osteoporoza
Osteoporoza a zwapnienie tętnic – podwójne oblicze wapnia

Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym w naszym organizmie. Odpowiada za stan naszych kości oraz budowę ścian komórkowych.
Siła wapnia
Wapń jest nam potrzebny od czasu dzieciństwa do okresu starości. Wciąż poruszając się potrzebujemy zdrowych i mocnych kości oraz stawów. Jednak osadza się on na na ścianach naszych naczyń krwionośnych, powodując tym samym ich zwapnienie czyli powstanie miażdżycy. Niedobór zaś tego cennego składnika prowadzi do osteoporozy. Wtedy mowa o tzw. paradoksie wapnia, czyli podwójnym obliczu tego minerału.
Witamina K2
Z pomocą w ochronie naszego zdrowia przychodzi witamina K. Zmniejsza ona ilość wapnia w naczyniach sercowych. Hamuje proces zwapnienia, uelastycznia naczynia krwionośne oraz zmniejsza ryzyko zwału serca. Bez tej witaminy organizm nie potrafi samodzielnie kierować wapnia do naszych kości. Jego przedostanie się do tętnic może mieć szkodliwe dla naszego zdrowia skutki.
Racjonalna suplementacja a zwapnienie tętnic
Ilość dostarczanych witamin i mikroelementów do naszego organizmu jest istotna. Niedobór lub nadmiar pewnych pierwiastków może doprowadzić do różnych chorób. Odpowiednie spożycie witaminy K2 uchroni nasz przed chorobą wieńcową. Jej niedobór zaś może prowadzić do miażdżycy czy osteoporozy, ale także do problemów z uzębieniem. Warto więc pamiętać o roli witamin. W trosce o nasze zdrowie zaleca się konsultacje z lekarzem, zanim zaczniemy sami stosować jakiekolwiek suplementy zawierające niezbędne składniki i minerały. Szpinak, czerwona soja czy cieciorka są cennymi źródłami witaminy K2, która jest niezbędna dla zdrowia naszych kości. Sam wapń niestety nie wystarczy aby cieszyć się pełnym zdrowiem i sprawnym układem zarówno kostnym jak i sercowym.
Dbanie o zdrowie to ważny element naszego życia. Osteoporoza czy choroby serca to poważne schorzenia, które mogą utrudnić nam życie. Pamiętajmy więc o cennych witaminach i ich roli w funkcjonowaniu organizmu, a będziemy mogli cieszyć się dobrą formą i zdrowiem przez długie lata.
Katarzyna Antos
« Co zrobić, aby nie przytyć podczas menopauzy?
pati25
8 lat temu
Bardzo potrzebny artykuł.Dowiedziałam się cennych informacji.Więc nadmiar wapnia jak i jego niedobór jest szkodliwy.Trzeba wraz z wapniem stosować witaminę K
Tess
8 lat temu
Artykuł z poradami odpowiednimi dla moich chorób. Wezmę je do serca i zwrócę jeszcze większą uwagę na spożywanie witamin 🙂
drobina
8 lat temu
Interesujący artykuł. Zawsze obawiałam się osteoporozy i … tak na wszelki wypadek:-X w mojej diecie było sporo artykułów zawierających wapń. Później okazało się, że do osteoporozy mi rzeczywiście daleko, ale z wapniem przedobrzyłam
– miałam go za dużo. Wprowadziłam trochę zmian w diecie, między innymi ograniczyłam nabiał i teraz wszystko jest OK.
:-X:-)
Danusiate
8 lat temu
Ja, podobnie jak Dulcynea, myślałam, że osteoporoza jest związana m.in. z niedoborem witaminy D. Wiele się dowiedziałam z tego artykułu. Nie jem prawie w ogóle szpinaku, ani cieciorki, ani czerwonej soi – więc będę musiała wzbogacić jadłospis.
dulcynea
8 lat temu
Ciekawy artykuł i zawarte w nim cenne rady.
W okresie menopauzy jesteśmy zagrożone osteoporozą.
Osteoporozę wiązałam z niedoborem wit . D a nie witaminy K.
Czyli samodzielne stosowanie suplementów jest bezsensowne.
Do diety się zastosuję a badanie zrobię z pewnością;)
sirena46
8 lat temu
Bardzo cenne wskazówki 🙂
Szczególnie kobiety w okresie menopauzy są narażone na osteoporozę.
Można się zapisać na bezpłatne, bezbolesne badania, które są dość często organizowane. Po takim badaniu dowiemy się w jakim stanie są nasze kości 🙂
Teraz wiem dlaczego moja mama miała osteoporozę i jednocześnie choruje na wieńcówkę? Możliwe, że właśnie brakowało jej witaminy K.