Kobieta na rynku pracy Psychologia

Osobowość sukcesu

osobowosc-sukcesu

Czasem zdarza się tak, że ludzie z wyższym wykształceniem, posiadający doskonałe przygotowanie merytoryczne do wykonywanej pracy, wzbogacone dodatkowymi umiejętnościami – nie tylko nie odnoszą sukcesów zawodowych, ale często nie podejmują żadnej aktywności w ogóle. Z drugiej strony na pewno znamy osoby, które prowadzą własne działalności, są szefami swoich firm, są skutecznymi pracownikami, ale na dobrą sprawę nie posiadają ani odpowiedniej wiedzy merytorycznej, ani wykształcenia w danej dziedzinie.

Co wyróżnia te osoby? Co sprawia, że ich losy tak drastycznie dalece od siebie odbiegają ? Tym czynnikiem jest właśnie typ osobowości. Wielu badaczy tego zagadnienia podaje wiele różnych rodzajów i typów osobowości, nie jest jednak celem, by teraz skupiać się na ich opisie. Podkreślić należy jednak fakt, iż świadomość swoich cech psychicznych może w znacznym stopniu przyczynić się do odniesienia sukcesu, poprzez wzmocnienie mocnych stron i podjęciem pracy nad słabościami.

Świadomość ta pozwala nam w kolejnym etapie przeformułować to, co zwykliśmy nazywać wadami, na cechy, które możemy wykorzystywać w służbie naszego sukcesu. Jeśli przykładowo uważamy siebie za upartych – to może powinniśmy zacząć myśleć o sobie jako o osobach wytrwałych? Taka zmiana punktu i sposobu patrzenia, na zasadzie samospełniającego się proroctwa, wpływa na sposób naszego zachowania, a w efekcie również na to, jak jesteśmy odbierani przez innych.

Odniesienie sukcesu w ogromnej mierze determinowane jest przez umiejętność utrzymywania adekwatnych kontaktów z innymi ludźmi. Jest to „intuicyjna” wiedza osób, które odnoszą sukces, na temat tego, jak układać sobie relacje z różnymi osobami. Ta „intuicyjność” to jednak w gruncie rzeczy nic innego jak wiedza na temat własnej osobowości oraz typów osobowości innych osób. Taka świadomość pozwala na dostosowanie indywidualnej strategii postępowania do indywidualnej osoby. A to właśnie przesądza o odniesieniu sukcesu.
Sukcesów zawodowych nie odnoszą osoby o autorytarnych postawach, sztywnych schematach myślowych, niemodyfikowalnych poglądach – tacy bowiem ludzie nie są w stanie dostosować się poznawczo ani do swoich przełożonych, ani podwładnych, ani klientów. Mitem jest przekonanie, że sukcesy odnoszą ludzie pewni siebie, stanowczy, władczy, zdecydowani.

Zwycięstwa zawodowego nie należy rozumieć jako splotu szczęśliwych wydarzeń losowych czy konkretnego zbioru cech. Odniesienie sukcesu w jednej dziedzinie nie ma bowiem nic wspólnego z odnoszeniem go w innej, gdyż wymaga to zupełnie odrębnych zdolności i umiejętności. Sukces jest w nas, a wydobyć go możemy poprzez pracę. Na pierwszym miejscu jest to niezmiennie praca nad sobą.

Joanna P.

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Właśnie.Sukces ,czy go osiągniemy czy nie zależy od tego jacy jeteśmy.Czy jesteśmy przebojowi,,zaradni,umiemy walczyć o swoje.

irysek7

12 lat temu

Dokładnie. W osiągnięciu sukcesu wcale głównej roli nie odgrywa wiedza i wykształcenie, lecz przebojowość, pewność siebie i silna osobowość. Uważam jednak, że jeżeli naprawdę bardzo mocno pragnie się zrealizować swój plan to nawet mimo pewnej nieśmiałości można pokonywać przeszkody i stawiać im czoła. Pod warunkiem oczywiście, że się bardzo chce.

hekse144

13 lat temu

Nie można zrzucać wszystkiego na osobowość czy tupet. Myślę, że dużo daje pozytywne nastawienie i wiem to z własnego doświadczenia.
Święta racja z tym powtarzaniem jak mantra: naprawdę to działa! Bardzo dziękuję za tren artykuł i oby więcej takich : )

danatwa

13 lat temu

Masz racje tylko ja nie nazwałabym tego tupetem ale raczej przebojowością . Zazwyczaj te osoby które w szkole były piątkowe i grzeczne , poźnie jakoś sobie nie radzą . A znów te trójkowe często są bardziej przebojowe.

sara

13 lat temu

Ja myślę, że bardziej niż sama osobowość, o sukcesie może decydować zwyczajny tupet. Bo człowiek uprzejmy po jednej odmowie odejdzie, a ten z tupetem nie tylko będzie się dobijał do drzwi, ale spróbuje też wejść oknem, piwnicą i kominem. Nieważne że czyimś kosztem, byleby tylko osiągnąć swój cel. Smutne ale prawdziwe 🙁

Zostaw komentarz