Sen

Odkryj znaczenie snów

odkryj-znaczenie-snow

Od zarania dziejów ludzie zastanawiają się nad znaczeniem snów. Teoretycznie najłatwiej wytłumaczyć koszmary, wszak telewizja bombarduje nas informacjami o brutalnych zabójstwach. Jak zinterpretować sen, w którym pojawiła się matka znajomej, choć nigdy jej nie widzieliśmy?

W starożytności uważano, że Bóg komunikuje się z człowiekiem poprzez sen. W Biblii możemy znaleźć informację o świętym Józefie, który niespodziewanie zmienia trasę podróży. Mężczyźnie we śnie ukazał się anioł, który ostrzegł go przed niebezpieczeństwem. Nie brakuje też osób, które uważają, że mają stały kontakt ze zmarłymi. Gdy we śnie widzą nieżyjącą babcię, uważają, że to znak. Dlaczego marzeniom sennym przypisujemy magiczną moc? Co w rzeczywistości oznaczają historie, które pojawiają się, gdy przebywamy w objęciach Morfeusza?

Znaczenie snów. Kontakt z siłami pozaziemskimi

W związku z tym, iż większość snów jest irracjonalna, próbujemy je oswoić, doszukując się działania sił pozaziemskich. Stan, w którym nasz mózg odpoczywa, jest niezwykle fascynujący z punktu widzenia nauki. Jak to się dzieje, że rozmawiamy z kimś, a po chwili tracimy kontakt z rzeczywistością? Balansujemy na granicy jawy i snu, świata realnego i wykreowanego przez naszą wyobraźnię. Skrajne stany fascynują ludzkość, jest w nich coś niezwykłego. Z zapartym tchem śledzimy filmy przedstawiające świadectwo osób, które przeżyły śmierć kliniczną. Wiele z nich wspomina o jasnym świetle w tunelu i „opuszczeniu” ciała. Dlaczego ich relacje są zbieżne? Skąd wiedzą o działaniach podjętych przez lekarzy? Śmierć kliniczna przypomina balansowanie na granicy jawy i snu.

Psycholodzy uważają, iż sny należy interpretować w kontekście ukrytych pragnień i lęków. Nie bez znaczenia pozostają również wydarzenia, w których uczestniczyliśmy w ciągu dnia. Nawet serial obyczajowy, który oglądałyśmy po powrocie z pracy, może mieć determinować nasze sny. Warto spisywać fikcyjne historie, ponieważ stanowią one cenne źródło informacji. Z niektórych lęków doskonale zdajemy sobie sprawę. Nasi znajomi wiedzą, że panicznie boimy się pająków, toteż usuwają je z pola widzenia. Jednak do niektórych rzeczy nie potrafimy przyznać się przed samym sobą. Dlaczego od pewnego czasu bohaterem naszych snów jest przystojny kolega z pracy, przecież nigdy nie rozmawiałyśmy z nim dłużej niż 5 minut? Mamy męża, z którym wychowujemy dzieci, nie musimy martwić się o finanse. W naszym życiu teoretycznie nic się nie dzieje, a wyobraźnia podsuwa nam zaskakujące scenariusze. Nie ignorujmy snów, powracające wizje mogą sygnalizować kłopoty. Nasza relacja z partnerem sprawia wrażenie udanej, ale brakuje w niej spontaniczności. Rutyna zaczyna nam ciążyć, chociaż nie mówimy o tym głośno, podświadomie poszukujemy atrakcji. Niekoniecznie marzymy o upojnej nocy z kolegą pracy, to tylko symbol, a zarazem sygnał ostrzegawczy, że powinniśmy przystąpić do walki z wszechogarniającą nudą.

Irmina

Od zarania dziejów ludzie zastanawiają się nad znaczeniem snów. Teoretycznie najłatwiej wytłumaczyć koszmary, wszak telewizja bombarduje nas informacjami o brutalnych zabójstwach. Jak zinterpretować sen, w którym pojawiła się matka znajomej, choć nigdy jej nie widzieliśmy?

Prorocze sny?

Nasza babcia miewa prorocze sny, za każdym razem, gdy widzi jakąś katastrofę, ta dosięga ją w realnym życiu. Zanim uznamy, że nasza krewna posiada nadprzyrodzone zdolności, przyjrzyjmy się racjonalnym wytłumaczeniom. Babcia może pochwalić się pokaźnym bagażem doświadczeń. Była świadkiem wojny, kryzysów gospodarczych i rozwodów. Gdy widzi niepokojące sygnały, jej mózg podświadomie wiąże je z wydarzeniami z przeszłości. Wiele rzeczy można przewidzieć pod warunkiem, że uważnie obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość. Wichurom i ulewom często towarzyszył ból głowy? Nic dziwnego, że gdy prezenter pogody przestrzega nas przed halnym i deszczem, we śnie dręczy nas potężna migrena. A po przebudzeniu często czujemy pulsujący ból w okolicach skroni, wszak warunki atmosferyczne są niekorzystne. Wizje, które serwuje nam mózg, gdy przebywamy w objęciach Morfeusza, często pełnią rolę samospełniającej się przepowiedni. We śnie otrzymaliśmy premię za zawodowe osiągnięcia? W ciągu dnia podświadomie będziemy dążyć do otrzymania pochwały ze strony szefa. Nasze zaangażowanie może przekuć się w sukces, który zostanie odpowiednio nagrodzony przez przełożonych.

Szczegółowa analiza snów stała się obiektem fascynacji Freuda. Psycholodzy uważają, że stanowią one swego rodzaju przeciek z podświadomości. Ich zdaniem sny odzwierciedlają niezrealizowane popędy oraz wewnętrzne konflikty psychiczne. W objęciach Morfeusza przeobrażasz się w królową seksu i realizujesz odważne fantazje? Interpretując ten sen, należy uwzględnić sytuację, w jakiej znajdujemy się obecnie. Kilka miesięcy temu rozstałaś się z partnerem? Prawdopodobnie brakuje ci bliskości fizycznej, wszak Abraham Maslow zaliczył seks do potrzeb fizjologicznych. Właśnie rozpoczęłaś nowy związek? Spotkania z partnerem dostarczają ci niezapomnianych wrażeń i obudziły pożądanie. Niedawno obchodziłaś 30. rocznicę ślubu? Być może do waszej sypialni wkradła się rutyna, którą pragniesz przełamać. Analizując fantazje erotyczne, warto też zwrócić uwagę na fazę cyklu, w dni płodne jesteśmy bardziej otwarte na przygody i nowe doświadczenia. Ewolucja ukształtowała nas w taki sposób, iż podświadomie dążymy do przedłużenia gatunku.

Powracające koszmary

W snach często uciekasz przed oprawcą. Choć za każdym razem zmienia się twarz dręczyciela, scenariusz jest podobny. Towarzyszy ci lęk i niepewność. Szukasz schronienia, bezpiecznego portu i wsparcia bliskich, ale ich nie znajdujesz… W środku nocy niespodziewanie budzisz się z krzykiem. Rozglądasz się po pokoju, ale nie znajdujesz dręczyciela. Na szczęście to był tylko sen… Powracające koszmary zatruwają życie i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak skupić się raporcie, gdy całą noc spędziło się na walce ze złodziejem, gwałcicielem czy mordercą? W miarę upływu czasu zmęczenie narasta i spada nasza efektywność. Jeśli chcesz zapomnieć o koszmarach, musisz ustalić ich źródło. Zastanów się, czego najbardziej się boisz? Utraty pracy, śmierci matki czy rozstania z ukochanym. A może masz za sobą traumatyczne doświadczenia? Osoby, które były świadkiem wypadku lub doświadczyły przemocy domowej, często potrzebują wsparcia psychoanalityka. Tylko powracając do bolesnych wydarzeń, można uporać się z demonami przeszłości.

Sny, choć zazwyczaj są irracjonalne, stanowią źródło cennych informacji. Nierzadko sygnalizują problemy w małżeństwie, rodzinie czy pracy. W ciągu dnia nie dopuszczamy do głosu myśli, iż do naszego związku wkradła się rutyna, a życie zawodowe nie zapewnia nam satysfakcji. Ukryte pragnienia i lęki dają o sobie znać w nocy, ponieważ podświadomości nie można oszukać.

Irmina

Komentarze (7)

pati25

7 lat temu

Interesujący artykuł.Każdy ma własną interpretację snów.
Wierzy w nie lub nie.Do senników nie zaglądam.Zdarzyło mi się jednak,że kilka razy sen mi się sprawdził.Śnilam,że kuzynka urodziła dziecko i jakiej płci.Na drugi dzień dowiaduję się o narodzinach.Sen się sprawdził w 100%

filodendron

8 lat temu

Nie szukam znaczenia snu po sennikach po prostu wiem ,czuję ,kiedy coś złego może sie zdarzyć. W poprzednia Wielkanoc mialam sen ,że będę miała nowotwór. Niby przez cały rok nic sie specjalnego nie działo,przyszła kolejna Wielkanoc i odetchnęłam z ulga ,myslalam ,ze już nic złego sie nie zdarzy ,a tu wkrótce były rutynowe badania USG i okazało sie ,że mam nowotwor i muszę byc operowana. I jak tu nie wierzyc snom . Podejrzewam ,że organizm w czasie snu informuje nas o niektórych sprawach.

filodendron

8 lat temu

Nie szukam znaczenia snu po sennikach po prostu wiem ,czuję ,kiedy coś złego może sie zdarzyć. W poprzednia Wielkanoc mialam sen ,że będę miała nowotwór. Niby przez cały rok nic sie specjalnego nie działo,przyszła kolejna Wielkanoc i odetchnęłam z ulga ,myslalam ,ze już nic złego sie nie zdarzy ,a tu wkrótce były rutynowe badania USG i okazało sie ,że mam nowotwor i muszę byc operowana. I jak tu nie wierzyc snom . Podejrzewam ,że organizm w czasie snu informuje nas o niektórych sprawach.

drobina

8 lat temu

Raczej nie zastanawiam się nad znaczeniem snów, chociaż bywało, że czasami jakiś sprawdził się w rzeczywistości:-X
Sennika nie mam, więc nie zaglądam – pewnie dlatego, żeby nie mącić sobie w głowie(devil)

Mindi

8 lat temu

Zdarzało mi się zaglądać do senników, ale bardziej w formie zabawy niż w szukaniu przepowiedni. Jestem podobnego zdania, że na wszystko jest racjonalne wytłumaczenie 😉

mejgosia

8 lat temu

Przyznam ,że czasami sięgam do senników i tak sobie poczytuję, ale wierzyć w to…….no nie , raczej mi się nie spełnia! Jednak najbardziej podobały mi się interpretacje snów w wykonaniu Fajnej, na wątku który kiedyś założyłam! :-d

Zostaw komentarz