Natura i eko Relaksuj się zdrowo

Odkryj uroki chodzenia po piasku

odkryj-uroki-chodzenia-po-piasku

Chodzenie boso jest niezwykle zdrowe i niedoceniane – to trening naszych mięśni pobudzający receptory, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Stopa ludzka jest niezwykle złożonym systemem zbudowanym z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł i 33 mięśni. To ważna cześć naszego ciała – stopy dźwigają wszystkie kilogramy, również te, których mamy w nadmiarze. Często za ich pomocą próbujemy zgubić nadwagę – chodząc, biegając czy jeżdżąc na rowerze.

Nasze mięśnie w modnych butach z grubą podeszwą nie pracują, bądź pracują w niekorzystnych warunkach – dajmy im odpocząć, zdejmijmy buty i pochodźmy trochę boso.

Nie tylko nad morzem

Długie wędrówki brzegiem morza, jeziora czy po wydmach są doskonałą formą relaksacji. Oczywiście ze względu na ostry piasek nie można przesadzać, należy też uważać na wysoką temperaturę – rozgrzany piach może poparzyć nam skórę. Wystarczy 15 minut takiego marszu dziennie, by nasze stopy odczuły relaks.

Brodzenie po łydki w morzu jest dobrą naturalną hydroterapią. Tego rodzaju masaż zalecany jest osobom które dużo biegają, lub pracują chodząc, lub stojąc w niewygodnym obuwiu.

dr Paweł F. Nowak

Chodzenie boso jest niezwykle zdrowe i niedoceniane – to trening naszych mięśni pobudzający receptory, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Mało wydolne mięśnie stóp doprowadzają do obniżenia się łuków podłużnych i poprzecznych w stopach, które to mają za zadanie amortyzować wstrząsy powstające w wyniku poruszania się w pozycji spionizowanej.

Nasza naturalna lokomocja zaczyna się na pięcie jednej stopy i kończy na palcach drugiej, przesuwając nasze ciało w przód. Niewłaściwe obuwie jest główną przyczyną problemów ze stopami np. z płaskostopiem. Chodzenie bez butów jest działaniem profilaktycznym.

Dobre jest chodzenie lub bieganie po trawie, ale aby mięśniom stóp zafundować prawdziwie siłowy trening najlepiej chodzić po piasku – wówczas wiele mięśni bardzo ciężko pracuje, co wpływa na wzrost siły i wytrzymałości wszystkich mięśni kończyn dolnych.

Głęboki piach aktywizuje – poza układem mięśniowym – również nasze płuca i serce. Wystarczy kilkanaście minut takiego spaceru szybkim krokiem i naprawdę można się spocić. Jedyną wadą chodzenia bez butów jest niebezpieczeństwo skaleczenia się, dlatego należy uważnie patrzeć pod nogi, nie tylko na muszelki i kapsle.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (20)

Emilly27k

7 lat temu

16 lat miałam przyjemność bycia nad morzem.
Chodzenie na spacery pozytywnie wpływa na zdrowie i z tym się zgadzam. :)))

Mindi

9 lat temu

Lubię spacerować boso. Gdy piasek jest nagrzany to ściągam buty i idę po plaży albo po ścieżkach leśnych. Bardzo mnie to relaksuje i czuję się bliżej przyrody. Dla mnie to taka forma medytacji, idę i skupiam się na doznaniach, wyciszam się i dość często zamykam oczy aby te odczucia dotykowe i słuchowe były wyraźniejsze 🙂

drobina

9 lat temu

Chodzenie boso po piasku jest cudowne, a gra w siatkówkę plażową, jeszcze bardziej. Łączę wtedy przyjemne z pożytecznym:-X:-)

pati25

9 lat temu

Chodzenie po piasku to ogromny relaks dla naszych stóp.Nie ma to jak dotyk ciepłego piasku na stopach.
Niedługo będziemy miały taką możliwość

aneczka

10 lat temu

Uwielbiam chodzić boso, kiedy jest tylko taka okazja,szczególnie w domu. O chodzeniu brzegiem morza na razie tylko mogę pomarzyć.

dulcynea

10 lat temu

Lubię chodzenie po piasku ,nad morzem ,pławienie się w wodzie do kolan, nawet takiej zimnej ,jak w naszym Bałtyku.
To podobno dobre na naczynka krwionośne i jakie przyjemne!

pati25

10 lat temu

Chodzenie boso przynosi nam wiele przyjemności.Kiedyś chodziłam boso właśnie brzegiem morza,po domu.Teraz już nie,gdyż mam i tak problemy z chodzeniem a poza tym nogi mam stale zimne..

Annagata

11 lat temu

Marzy mi się plaża,morze i ciepły piasek.jak byłam dzieckiem,jeździłam na kolonie nad morze i uwielbiałam brodzić w piasku,zarówno suchym,jak i obmywanym przez wodę.Relaks,że mucha nie siada!Teraz to mi chyba zostaje tylko piaskownica…

topik4433

11 lat temu

Ale mi się marzy spacer brzegiem morza. Ostatnio piasek pod stopami miałam 18 lat temu. Czas najwyższy na jakieś wakacje, a tymczasem muszę się zadowolić trawką przed domem 😉

linet

11 lat temu

Spacer brzegiem morza to cudowny sposób na relaks, który z racji zamieszkania ,jest na co dzień w zasięgu moich mozliwości. To najlepsze sanatorium i salon kosmetyczny, który stworzyła sama natura.
Gdy sie tak nawdycham morskiego aerozolu, gdy piasek zrobi mi pilling stóp, a woda je wymasuje, gdy horyzont pozwoli odpocząć oczom, szum fal ukołysze myśli ,a wiatr otuli mnie powiewem, to czuję niemal fizycznie, jak wypełnia mnie spokój. Takie chwile poprawiają urodę życia:)

summer

11 lat temu

Nie wiedziałam o tych falach elektromagnetycznych! Ja jakoś czuję się związana z butami, może dlatego, że ciągle zimno mi w stopy?:(. Oczywiście po plaży (rzadko mi się to zdarza!) chodzę boso!;)

Iva.

11 lat temu

Spacery boso po piasku, brzegiem morza to fajna forma relaksu dla naszych stop. Spacerujac w ten sposob serwujemy naszym stopom i masaz i peeling jednoczesnie. Potem tylko dobry krem i nozki jak marzenie.

mjbz

11 lat temu

Nalezy chodzic na boso ponieważ przez cały czas mamy do czynienia z urzadzeniami emitujacymi fale elektomagnetyczne, które w części gromadza się w naszym ciele. Nie mają ujścia aby nas do końca opuścić i oczyścić nasze ciało ponieważ…mamy buty. Jestesmy odizolowani od ziemi (nie mamy uziemienia 🙂 ). Stopy to również receptory organów a masowanie ich jest wielce dla zdrowia korzystne. Uwielbiam chodzic boso.

Zula

11 lat temu

Ja juz od dawna chodze boso nawet po ściezkach w lesi. Uwilbiam to i moje nogi są szczęśliwe. Cały dzień chodzę boso w domu. Dla mnie nie potrzebne były by buty.

basikmac

11 lat temu

No proszę: Chodzenie bez butów jest działaniem profilaktycznym. Annagata – coś szczególnie teraz dla ciebie:) W twoim ogrodzie to chyba możesz spokojnie chodzić boso. Jednak nie ma to jak w piasku, brzegiem morza, brodząc w wodzie

alaala

11 lat temu

Uwielbiam tak chodzić po piasku, szkoda że normalnie na spacerze nie można ściągnąć butów, trzeba uważać na szkło, które zawsze się gdzieś znajdzie. U siebie na ogródku zawsze jednak w lecie chodze na boso.

Zostaw komentarz