odkryj-uroki-chodzenia-po-piasku

Chodzenie boso jest niezwykle zdrowe i niedoceniane – to trening naszych mięśni pobudzający receptory, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Stopa ludzka jest niezwykle złożonym systemem zbudowanym z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł i 33 mięśni. To ważna cześć naszego ciała – stopy dźwigają wszystkie kilogramy, również te, których mamy w nadmiarze. Często za ich pomocą próbujemy zgubić nadwagę – chodząc, biegając czy jeżdżąc na rowerze.

Nasze mięśnie w modnych butach z grubą podeszwą nie pracują, bądź pracują w niekorzystnych warunkach – dajmy im odpocząć, zdejmijmy buty i pochodźmy trochę boso.

Nie tylko nad morzem

Długie wędrówki brzegiem morza, jeziora czy po wydmach są doskonałą formą relaksacji. Oczywiście ze względu na ostry piasek nie można przesadzać, należy też uważać na wysoką temperaturę – rozgrzany piach może poparzyć nam skórę. Wystarczy 15 minut takiego marszu dziennie, by nasze stopy odczuły relaks.

Brodzenie po łydki w morzu jest dobrą naturalną hydroterapią. Tego rodzaju masaż zalecany jest osobom które dużo biegają, lub pracują chodząc, lub stojąc w niewygodnym obuwiu.

dr Paweł F. Nowak