Natura i eko Naturalne piękno

Nimfy – piękne i pogodne papugi o łagodnym usposobieniu

nimfy-piekne-i-pogodne-papugi-o-lagodnym-usposobieniu

Co drugi Polak jest właścicielem zwierzaka, choć większość z nas decyduje się na psa lub kota, dużą popularnością cieszą się również papugi. Najczęściej wybieramy papużki faliste i nimfy. Te ostatnie są niezwykle ciekawe ze względu na wygląd i usposobienie.

Każdy, kto odwiedza sklepy zoologiczne, które sprzedają również żywe zwierzęta, z pewnością widział papugi z charakterystyczną czupryną i pomarańczowymi „policzkami”. To właśnie nimfy, znane pod nazwą łacińską Nymphicus hollandicus, które są blisko spokrewnione z kakadu. Polacy w sposób szczególny upodobali sobie te pełne uroku ptaki, które pierwotnie występowały na terenie Australii. Nimfy swoją popularność zawdzięczają pogodnemu usposobieniu, to niezwykle łagodne papugi, które chętnie dzielą się swoim terytorium i pożywieniem z innymi ptakami. Dźwięk wydawany przez te sympatyczne zwierzęta jest przyjemny dla ucha. Zarówno samce, jak i samice wykazują duże uzdolnienia językowe, chętnie powtarzają zasłyszane słowa, pięknie śpiewają i przywiązują się do swojego właściciela.

Samiec czy samiczka – jak rozpoznać płeć u nimf?

Osoby, które decydują się na powiększenie rodziny o te sympatyczne ptaki, często mają problem z rozpoznaniem płci papugi. Sklepy zoologiczne oraz prywatni hodowcy zazwyczaj oferują zakup kilkumiesięcznych nimf, a młode do pierwszego pierzenia, który przypada na 6. miesiąc życia, często przypominają samice. Później ptaki zaczynają różnić się wyglądem. Samiec zazwyczaj ma ciemnoszare, szare lub jasnopopielate umaszczenie, przy czym jego brzuszek jest jaśniejszy. Samce charakteryzują się również żółtą czupryną z ciemniejszym końcem. Ich „policzki” są pomarańczowe i wyraźnie zarysowane. Samiczkę można poznać po żółtych, prążkowanych piórach w ogonie, szarej czuprynce i stonowanym kolorze „policzków”.

Zapewnij nimfom rozrywkę – zabawki dla papug

Decydując się na nimfę, warto pamiętać, iż te urocze papugi potrzebują ciekawych, rozwijających zabawek. Ptaki te z pewnością docenią miniboisko do koszykówki oraz przedmioty, które pozwolą im wykorzystać inteligencję. Nimfy nie lubią nudy i monotonii. To bardzo towarzyskie i rezolutne zwierzęta, które potrafią otworzyć drzwiczki klatki przy pomocy dzioba, odpiąć huśtawkę i zdemontować karmidełko. Gdy dostarczamy im atrakcji w postaci wspólnych zabaw i ciekawych przedmiotów, nie musimy obawiać się o stan klatki.

Ptaki nie lubią samotności!

Zależy ci na interakcji ze zwierzakiem, a na co dzień mieszkasz w bloku i nie możesz sobie pozwolić na zakup psa? Nimfa to idealna kandydatka na twojego przyjaciela! Jeśli codziennie będziesz poświęcała jej uwagę i swój czas, nawiążesz bliską relację z papugą. W tym miejscu warto podkreślić, iż nimfy należą do niezwykle rozmownych zwierząt. Można nauczyć je mówić wybrane słowa lub krótkie zwroty.

Jeśli pracujesz do późna, zapewnij swojemu pupilowi towarzystwo. Papugi źle znoszą samotność, gdy nie mają nikogo w pobliżu, łatwo wpadają w apatię. Smutek i stres z czasem może przerodzić się nawet w autoagresję. Przygnębiony ptaszek wyrywa swoje pióra i dziobie się aż do krwi. Chcesz tego uniknąć? Znajdź dla niego skrzydlatego przyjaciela!

Irmina

Komentarze (7)

Mindi

6 lat temu

Z sentymentem wspominam papużki faliste, które miałąm w domu gdy byłam dzieckiem 🙂 Mam w domu alergika, wiec zwierząt nie mam. Ale gdy dzieci „wyfruną” z domu to pomyślę może nad papużką nimfą bo są śliczne.

elle@elle

6 lat temu

Tez mam podobne odczucia co Pati ,drazniloby mnie ciagle piskanie ptaszków,lubie cisze bo duzo czytam a do tego jest potrzebna koncentracja a papuzki na pewno sa abosrbujace ,trzeba sie z nimi bawic,poswiecac czas na nauke mowy, to dobre jak ktos ma cierpliwosc jak do dziecka, i wyrozumialosc bo ptaki smieca pokarmem rozsypujac go poza klatka ,ale tak w ogole nimfa to na pewno mila towarzyszka w domu.:)))

pati25

6 lat temu

Podobają mi się te papużki nimfy.W domu nie chciałabym jednak ich mieć.Denerwowałby mnie ich ciągły pisk,śpiew… U nas w małej ciastkarni,takiej małej kawiarence jest pełno papużek

drobina

6 lat temu

Śliczniutkie te nimfy:-) Kiedyś miałam papużki faliste i chomiki, ale też – podobnie jak u elle@elle – okazało się, że moja córka jest uczulona na sierść i piórka:-X

sirena46

6 lat temu

Miałam parę lat temu dwie nimfy. Były bardzo pogodne i towarzyskie 🙂
Nie mówiły, ale ładnie śpiewały 🙂
Fruwały po całym mieszkaniu, miały dużo swobody, chociaż brudziły. Nie trzymałam ich w klatce, gdyż wychodzę z założenia, że jak ktoś kupuje lub adoptuję zwierzę to nie powinien go zamykać w klatce.
Niestety już ich nie ma 🙁

elle@elle

6 lat temu

Nimfy sa urocze,jednak moj synek ma alergie na siersc i pierze a ja do tego jestem palaca i nie mialabym sumienia meczyc papuzki jednak u mojej cioci jest nimfa,co prawda nie mowi ale bardzo przywiazana do wlascicieli :)))

Zostaw komentarz