klasterowy ból głowy

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył bólu głowy. Dolegliwość może mieć różne oblicze, czasem bywa nie do zniesienia. Klasterowy ból głowy jest określanym mianem jednego z najbardziej uciążliwych.

Dokuczliwy ból głowy

Przyczyny bólu bywają różne. Często ból głowy jest wynikiem stresu i nadmiaru obowiązków, w innych przypadkach może świadczyć o poważnych chorobach, takich jak np. tętniak mózgu. Głowa może nas boleć przez kilka minut lub kilka godzin. Jeśli głowa boli nas naprawdę rzadko, nie ma powodu do niepokoju. Sytuacja zmienia się, gdy ból towarzyszy nam dość często, uprzykrzając codzienne życie.

Klasterowy ból głowy – co to takiego?

Klasterowy ból głowy dawniej określany był jako ból głowy Hortona. Nie zawsze jest rozpoznawalny. Występuje znacznie rzadziej niż popularne migreny czy bóle napięciowe. Jednak dokucza, na tyle, że warto poznać jego specyfikę. Sama nazwa dolegliwości pochodzi od klasterów, czyli okresów, w których pojawia się ból. Przypadają one co rok lub dwa lata i trwają kilka tygodni. Zazwyczaj powracają o tej samej porze roku.

Klasterowy ból głowy – objawy

Przy tej dolegliwości ból jest określany jako silny i świdrujący. Ma charakter napadowy i kłujący. Osoby dotknięte schorzeniem, mogą odczuwać charakterystyczne palące uczucie. Klasterowy ból głowy może promieniować aż do szczęki, karku czy ramienia. Objawom często towarzyszy zaczerwienie spojówek, łzawienie oczu czy zatkanie nosa. Pojawia się także pot na twarzy. Osoby z bólem klasterowym mogą być niespokojne a nawet pobudzone. Ból atakuje w każdym wieku, także dzieci. Jednak najczęściej występuje pomiędzy 20. a 30. rokiem życie. Znacznie częściej diagnozowany jest u mężczyzn niż u kobiet.

ból głowyLekarze wciąż poszukują przyczyn tego bólu. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów, które mogą świadczyć o tego rodzaju bólu głowy, najlepiej udać się do neurologa. Specjalista pomoże zdiagnozować chorobę, co umożliwi jej leczenie i polepszenie komfortu życia. W leczeniu klasterowego bólu głowy stosuje się różnego rodzaju środku farmakologicznie. Odpowiednie specyfiki dobiera lekarz. Ból może nasilać się pod wpływem alkoholu, więc lekarze zalecają pacjentom rezygnację z tego typu używek.

Katarzyna Antos