Encyklopedia menopauzy Menopauza

Nietrzymanie moczu – problemem wielu kobiet

nietrzymanie-moczu-problemem-wielu-kobiet

Problemy pęcherza moczowego i pochwy często występują u kobiet w trakcie menopauzy. Bezpośrednią przyczyną występowania nietrzymania moczu (NTM) mogą być: nadwaga, nadmiar kofeiny, niehigieniczny styl życia, alkohol.

Nietrzymanie moczu powoduje także osłabienie mięśni miednicy, co jest spowodowane procesami zanikowymi w narządach płciowo-moczowych (niski poziom estrogenu). Kobiety odczuwają dyskomfort spowodowany oddawaniem moczu, czują palenie lub żądlenie.

Występuje także potrzeba częstszego oddawania moczu, czasem nawet w nocy. Niektóre objawy są podobne do infekcji dróg moczowych, dlatego należy je wykluczyć poprzez odpowiednia badania. Jakość życia kobiety obniża się, zwłaszcza jeśli w porę nie zgłosi się do lekarza.

Wiele kobiet wstydzi się zgłosić do specjalisty i w porę zacząć leczenie. Obecnie znane są sposoby na leczenie objawów ze strony układu moczowego i narządów rodnych, jeśli w porę dostrzeże się problem, ułatwi to życie kobietom po menopauzie.

Kanka

Nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet w okresie menopauzy.  Bezpośrednią przyczyną występowanie nieotrzymania moczu (NTM) mogą być: nadwaga, nadmiar kofeiny, niehigieniczny styl życia, alkohol.

Mięśnie Kegla

Mięśniami Kegla nazywa się mięśnie dna miednicy. Jest to grupa mięśni zawieszona między kością łonową, a ogonową. Z wiekiem mięśnie te słabną zwłaszcza podczas klimakterium, kiedy poziom estrogenu maleje.

Proces ten ulega nasileniu poprzez porody, ciężką pracę fizyczną, stres, nieodpowiedni styl życia. Skutkuje to bólami pleców, co wpływa na niewłaściwą postawę oraz na nietrzymanie moczu.

Kanka

Komentarze (15)

pati25

10 lat temu

Wykonując ćwiczenia mięśni Kegla możemy uniknąć problemu nietrzymania moczu.Dzięki nim wzmocnimy osłabione mięśnie

Stenka

12 lat temu

Nie stosowałam, ale podobo na przeciwdziałanie problemom nietrzymania moczu jest jak najczęstrze siadanie tzw po turecku. Proste, więc mozna próbować

irysek7

13 lat temu

Aby uniknąć nietrzymania moczu bardzo ważna jest profilaktyka. Działania zapobiegające należy wprowadzić już w młodym wieku. Ćwiczenie mięśni Kegla może dawać pozytywny rezultat, ale co BARDZO WAŻNE:
Skurcze mięśni dna krocza należy wykonywać kilka razy dziennie po 10-12 skurczów o maksymalnej sile i czasie trwania NIE PRZEKRACZAJĄCYM 3 SEKUND! Tzn trzeba w miarę szybko kurczyć i rozkurczać mięśnie, ponieważ przedłużony czas skurczu sprzyja powstawaniu włókien promujących wystąpienie wysiłkowego nietrzymania moczu.

pati25

13 lat temu

Nietrzymanie moczu jest to wstydliwa dolegliwość. Dotknięci nią ludzie nie zawsze wiedzą, że łatwo mogą sobie pomóc, a choroba dotyka nie tylko starszych, lecz również osoby młodsze.Problem ten związany jest także z wieloma chorobami np chorobą Parkinsona,stwardnieniem rozsianym ,dyskoptią,chorobą prostaty

jkokosza

13 lat temu

Współczuję tym co mają taki problem. Ja na szczęście takiego czegoś nie mam i nie chciałabym mieć, bo z tego co piszecie jest to bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, a wiele kobiet się z tym boryka.

zuza

13 lat temu

Ja niestety również borykam się z tym problemem ale po porodzie. Dwa lata męczyłam się z wkładkami higienicznymi, aż mama, która mieszka w Niemczech, kupiła mi wkładki dopochwowe Contrelle Activgard, które zupełnie wyeliminowały u mnie ten problem i mogę znowu normalnie funkcjonować, bawić się z córką, chodzić na pilates i się nie martwić. Na szczęście od niedawna są dostępne już w Polsce.

gwolska

13 lat temu

Program ćwiczeń Corewellnes autorstwa Kari Bo, który poleca stazyz jest rzeczywiście skuteczny i ćwiczenia można wykonywać nawet czekając na autobus. Ćwiczenia te nie tylko wzmacniają mięśnie dna miednicy lecz również pozwalają odzyskać kontrolę nad własnym ciałem.
Firma TENA produkująca m.in.podpaski na nietrzymanie moczu wypuściła na rynek płytę dvd z ćwiczeniami Corewellnes.

joasiaaa

13 lat temu

Na szczęście mnie ten problem jeszcze nie dotyczy.Ale moja babcia ma go.Tyle,że ona ma już swój wiek i jest to u niej w miarę już normalne.

danatwa

13 lat temu

Straszna przypadłość która dotyczy wielu kobiet . Nawet zastanawiam się , czy nie jest czasem dziedziczna??

mjbz

13 lat temu

Jak czytam o niektórych rzeczach to zaraz mi do głowy przychodzi to słynne powiedzenie „nie udała się panu bogu starość”. Tak naprawde, to wszystko przeraża…co jeszcze mnie spotka?, co jeszcze?

stazyz

13 lat temu

Na problemy nietrzymania moczu polecam program ćwiczeń Coreweliness. Wzmacnia nie tylko mięśnie Kegla ale całego organizmu. Ćwiczenia pomagają także tworzeniu się endorfin -hormonu szczęścia. Tak więc ruch i jeszcze raz ruch.

henradz

13 lat temu

Ja również przez kilka lat próbowałam ćwiczyć mięśnie Kegla, w końcu poddałam się
zabiegowi założenia siatki i jak na razie jest dobrze.Polecam.

justi

13 lat temu

niestety, cierpię od lat na ntm, próbuję ćwiczyć mięśnie kegla, ale wciąż mam wrażenie, że robię to niewłaściwie!

Zostaw komentarz