Leczenie NTM NTM
Nietrzymanie moczu a mięśnie Kegla

W trakcie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy zanikowe w narządach moczowo-płciowych, nieotrzymanie moczu jest ich skutkiem. Jest to osłabienie zwieracza cewki moczowej i zwiotczenia mięśni dna macicy.
Nietrzymanie moczu
Początkowo wydaje się, że problem nie jest uciążliwy, a krople moczu mogą się wydostać przy kaszlnięciu czy kichnięciu. Jednak nie leczone schorzenie może spowodować, że najmniejszy wysiłek, bieganie albo wchodzenie spowodują wypływ moczu. Na tę dolegliwość cierpi ok. 25 proc. kobiet po menopauzie, lecz niewiele z nich zgłasza się do lekarza.
Nietrzymanie moczu nie musi mieć podłoża wyłącznie menopauzalnego. Parcie na mocz występuje również wraz ze zmianami miażdżycowymi w tętnicach oraz przy niektórych schorzeniach serca.
Cukrzyca też może przyczynić się do częstszego oddawania moczu. Jednak najczęstszą z przyczyn jest infekcja pęcherza moczowego bądź nerek. Istotne jest by wcześnie zgłosić się do lekarza, gdyż rezultaty leczenia będą lepsze. Ważne jest także wykonywanie regularnie badań takich jak: pomiar ciśnienia tętniczego, badania krwi i moczu.
Kanka
W trakcie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy zanikowe w narządach moczowo-płciowych, nieotrzymanie moczu jest ich skutkiem. Jest to osłabienie zwieracza cewki moczowej i zwiotczenia mięśni dna macicy.
Mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla to jest to grupa mięśni dna miednicy, zawieszona między kością łonową a ogonową. Proces starzenia sprawia, że mięśnie słabną. Dzieję się tak zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy poziom estrogenu maleje. Proces ten nasila się przez porody, ciężką pracę fizyczną, nieprawidłowy styl życia i stres. Rezultatem jest bóli pleców, który wpływa na niewłaściwą postawę oraz na nietrzymanie moczu. Ważne jest, by podczas menopauzy, a najlepiej zanim wejdzie się w ten etap, ćwiczyć mięśnie Kegla. Ich wzmocnienie pozwoli na prawidłowe trzymanie moczu i zapobiegnie rozwijaniu się tego schorzenia.
Kanka
« Mutacja genu a przedwczesna menopauza
pati25
12 lat temu
Nietrzymanie moczu to ciągle wstydliwy problem.Często wstydzimy się zgłaszać do lekarza z tym problemem.Więc chyba jedynym wyjściem aby nie dopuścić do powstaniia tej dolegliwości nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla
karoligrz
12 lat temu
Szczerze powiem, że nie zawsze pamiętam o tych ćwiczeniach. Wiadomo, że są one na tyle łatwe że można ćwiczyć w autobusie, pracy itp
summer
12 lat temu
Dzięki, asama 🙂
asama
12 lat temu
Na portalu jest kilka artykułów bo temat był juz kiedyś omawiamy, np:
http://menopauza.pl/content/show/5326.html
summer
12 lat temu
„Ważne jest, by podczas menopauzy, a najlepiej zanim wejdzie się w ten etap, ćwiczyć mięśnie Kegla.”
No dobra, będę ćwiczyć ,ale jak? Czy ktoś wie?
bess22
12 lat temu
Polecam na ten temat dobrą książkę pt.”52 ćwiczenia zapobiegające wadom sylwetki”Benity Cantieni.
ulcia21
12 lat temu
Uwazam ze to nie jest wstydliwy temat.Kazda z nas moze to dopasc..I co wtedy? A ja bez wstydu przyznam ze mnie ten temat dotyczy.Bylam u urologa i 26.04 mam badanie .Kolezanka mi mowila ze badanie okropne Ale co mam zrobic????.
mjbz
13 lat temu
Nikt tu nic nie napisał i wcale się nie dziwię ;). Dobrze, że taki artykuł jest i o tym się mówi. Oczywiście , jak wszyscy równiez twierdzę, że mnie to nie dotyczy, tylko nie wiem dlaczego moja przyjaciółka zapytała czy nie kupić mi czasem w prezencie kulek rozkoszy? haha.